agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar > Teorik bilgiler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Hulusi Karasu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2010, 15:05   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-12-2007
Galeri: 25
Bitkilere Türkçe isim vermenin kuralları

Merhaba ben Dahlia(Yıldız çiçeği)"ların hastası bir kişiyim annemden edindiğim bir çeşitle başladım ve şuan elimde 30-35 kadar renk ve çeşidi bulunmakta.Ben amatörce ilgilendiğim bu işi profesyonelce yapmayı ve kendime özgü tür ve modelleri geliştirmeyi çok istiyorum.

İnternetteki yabancı sitelere bakıyorum"da hep kendi isimlerini vermişler ve bunu böyle dünyaya kabul ettirmişler.Bende TÜRK ismiyle anılan ve özdeşleşen Yıldız çiçekleri geliştirmek istiyorum.Bu konuda bilgisi olan site yöneticileriyle ya da üye arkadaşlarla bilgi alışverişinde bulunmak ve bu hayalimi gerçeğe dönüştürmek istiyorum.Hepinize selamlar saygılar.

Düzenleyen Sevilay : 04-03-2010 saat 12:40
Hulusi Karasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2010, 19:46   #2
Ağaçsever

denizce's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Hulusi Bey,bende dahliaları çok seviyorum,size yardım etmeyi çok isterdim çok güzel bir düşünce bu eğer konuyla ilgili birşeyler bulursam ya da rastlarsam sizinle paylaşırım,hedefinize ulaşmanız dileğiyle hoşçakalın.

Düzenleyen Sevilay : 04-03-2010 saat 12:40
denizce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2010, 10:09   #3
Ağaç Dostu

Teşekkürler saolun.

Eski 23-02-2010, 10:27   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-02-2010
Türk dahliası demek. Kulağa hoş geliyor. Birde rengi turkuaz türü bir şey olursa süper olur. Malum turkuaz Türk rengi olarak bilinir.

Akif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2010, 11:38   #5
Ağaç Dostu

Evet neden olmasın; internette yabancı ülkelerdeki dahliaların isimlerine bakıldığında genelde bay ve bayan isimleri verilmiş bende niye olmasın diye sarı renge eşimin ismini(zeynep) Beyaz renge kızımın ismini (Duygu) ismini verdim diğer renklerede ailemdeki diğer bayan isimlerini verdim bunları http://hulusikarasu.blogspot.com/ linkten görebilirsiniz.Neden biz TÜRK"lerinde kendimize has türlerimiz olmasın.Unutmayalım Osmanlı imparatorluğu döneminde atalarımız 600"e yakın Lale türü geliştirmişlerdir.Selamlar saygılar.

Eski 23-02-2010, 11:54   #6
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Hulusi Bey,tebrik ederim gerçekten sizi candan kutluyorum ne kadar güzel bir hizmet veriyorsunuz bunları yetiştirmek hele de Türk isimleri vermek harika benim kızımın ismini de vermişsiniz DUYGU hem de beyaz renge vermişsiniz ne kadar yakışmış Duygu ismi bu çiçeğe )

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 01:04   #7
Ağaç Dostu

Sizlerle paylaşmak istediğim Dahlia/Yıldız çiçeklerim ve isimleri

Eklenen Resimler

VBİLECEN beğendi.
Eski 02-03-2010, 10:03   #8
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Hulisi Bey çiçekler çok güzel.Emeğinize sağılık. Ama ben en çok isimlerini kimlerden aldığını merak ettim

Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 10:27   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tubay Mesajı Göster
Hulisi Bey çiçekler çok güzel.Emeğinize sağılık. Ama ben en çok isimlerini kimlerden aldığını merak ettim
Merhaba;beğendiğiniz için teşekkür ederim.Çiçek isimlerini ailemde"ki bayan isimlerinden seçtim.Eşimin kızımın annemin ve yakın akrabalarımın isimlerini verdim.İyi günler selamlar saygılar.

Eklenen Resimler

Eski 02-03-2010, 17:51   #10
Ağaç Dostu

dah-lia's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2008
isimler hakkında

sayın hulusi bey
size daha evvelde söylemiştim
lütfen dahliaları avrupa ve amerikadaki orjinal isimlerle söyleyin
kendinizin uydurduğu isimlerle değil
bunları avrupada ve amerikada üreten insnların emeğine yazık

dah-lia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 00:27   #11
Ağaç Dostu

Sayın dahlia ben kimsenin emeğine saygısızlık maksadıyla bu isimleri yazmadım,çoğunluğu ailemdeki bayanların bahçeme gelip beğendikleri ve bir kaçtanesinin ısrarıyla kendi isimleriyle anılmalarını istedikleri için bu isimleri yazdım.Bilginize.Uydurma falan değil......

Eski 03-03-2010, 13:38   #12
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Sayın Dahlia , Hulisi Bey'in bilgilendirmesindeki maksadı biz okuyanlar gayet açık ve net anladık.Burda çiçeklerin isimleri değiştirilmemiş, sadece esprili bir dille ailesindeki insanlara ve çiçeklerine sevgi gösterisi yapılmıştır.Sizin endişelenmenizi gerektiren yanlış bir bilgilendirme söz konusu değildir zannımca

Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 14:14   #13
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Sayın Hulusi Bey ben çok beğendim harika olmuş çok doğal birşey sizin yaptığınız bizler kaktüslerimize isim verirken aynı şeyi yapmıyormuyuz
kaldı ki kim yetiştirmiş kim emek vermiş bu bir icat değil ki
Tanrının yarattığı çiçeği ben buldum ismini de ben veririm demeye hakları mı var

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 14:51   #14
Ağaç Dostu

Sayın Hatice,sayın Tubay desteğiniz ve beni anladığınız için teşekkür ederim.Selamlar saygılar.

Eski 03-03-2010, 15:59   #15
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Hulusi Beyin bu konudaki çabası gayet insancadır. Sevdiği çiçeklere kendince isim veriyor. Hiç bir mahzuru olamaz. Bizim nazarımızda ise onlar dahlia / yıldız çiçeğidir. Bu çiçekleri geliştirmek için verdiği çabayı ise taktirle karşılamalıyız. Bu site topyekün bitki sevgisini yaymak için çabalamıyor mu?

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 17:57   #16
Ağaç Dostu

Teşekkürler,sayın dönmez.Selamlar saygılar.

Eski 03-03-2010, 19:13   #17
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Aile arasında çiçeklerinize isimler takabilirsiniz ama buraya çiceklerin üzerini kapatacak kadar büyük isim yazıp, eklemeniz gerekmezdi. Çiçeklere yazık olmuş

Sonuçta, isimlendirmenin aile arasında kaldığını düşünürsek bir sakıncası yok... Doğru olan herkesce bilinen isimlendirmeyi kullanmak tabii...

Düzenleyen Sevilay : 04-03-2010 saat 12:42
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 01:48   #18
Ağaç Dostu

Sayın dahlia ve sayın malina orjinal isimlerini biliyorsanız siz yazın lütfen

Eklenen Resimler

Eski 04-03-2010, 01:59   #19
Ağaç Dostu

devamı

Eklenen Resimler

Eski 04-03-2010, 10:01   #20
Ağaç Dostu

devamı

Eklenen Resimler

Eski 04-03-2010, 10:10   #21
Ağaç Dostu

Dahlia/Yıldız çiçeği

bunlarda sonuncular

Eklenen Resimler

Eski 04-03-2010, 11:16   #22
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın hulusi karasu, yüklediğiniz dahliya fotoğrafları çok güzel, baktıkça içimiz açıldı.

Yıldız çiçeği diye adlandırdığımız dahliya çiçeklerine verdiğiniz adlar güzel ama bana bir tane Ümmügül gönderin dediğimde bunu bir siz bir de ben anlarım(o da yazınızdan dolayı).

Bildiğim kadarı ile (emin olmamakla beraber) bitkilerin bir commen name (ortak isimleri) bir de scientific name diye adlandırdığımız bilimsel adları vardır.
Bilimsel adları ile yazdığımızda bu Türkiyede'de Almanyada'da İngilterede'de aynı çağrışımı yapar.
Demek istediğim ben, Dahliya Dinnerplate-Black wizard diye yazdığımda Almanya'da bulunan çiçekçi, benim siyahi koyu kırmızı, Dinnerplate-Bristol stripe diye yazdığımda da İngiltere'deki çiçekçi pembe kırçıllıyı kast ettiğimi anlar.

Yukarıda fotoğrafladıklarınızın isimlerini benim de sanırım sayın malina'nın da bilmesine imkân yok. Bu konuda uzman değiliz.
Bilen arkadaşlarımız vardır sanırım.

Ben birkaç tanesinin ismini biliyorum onu da marketlerden aldığım yumruların paketlerini sakladığımdan dolayı biliyorum yoksa siz bana yumruyu gösterip de " bu hangi çiçek yumrusu" deseniz benden duyacağınız kelime sadece " dahliya"olur. Ne çeşidini bilirim ne de rengini.

Bilmiyorum ne demek istediğimi anlatabildim mi?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 11:38   #23
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hulusi karasu Mesajı Göster
Sayın dahlia ve sayın malina orjinal isimlerini biliyorsanız siz yazın lütfen
Ben aile arası bir eğlence yorumu yapıp, durumu toparlamaya çalışmıştım, siz ciddi ciddi soruyorsunuz... İsim neden verilir? Söylediğimiz zaman hepimiz aynı şeyi anlayalım diye değil mi?...

Ayşe, Fatma, Emine dediğinizde herkes aynı bitkiyi mi anlayacak? Ben anlarım diyorsunuz, tamam... Peki benim ailem de aynı şeyi istese, ben de kafama göre isimlendirsem nasıl olacak? İstediğiniz gibi isimlendirmek sadece sizin kullanacağınız bir hak olamaz değil mi? İşin içinden nasıl çıkacağız?

Eski 04-03-2010, 11:45   #24
Ağaç Dostu

Resimlerimi,mesajlarımı ve açmış olduğum Dahlia/Yıldız çiçeği konu başlıklı çiçek üretimi ve geliştirilmesi adlı forum bölümüm site yöneticisi tarafından silinmiş.Ben bu sitede istenmiyorsam üyeliğimi silin.........

Eski 04-03-2010, 12:05   #25
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın hulusi karasu, inanın sizleri anlamakta zorluk çekiyorum.
Hiçbir araştırma yapmadan, ne oldu, neden oldu demeden nasıl bu kadar rahatlıkla " Ben sitede istenmiyorsam üyeliğimi silin" diyebiliyorsunuz?
Sizler bu kadar ince bir bağla adeta pamuk ipliği kadar ince bir bağla mı bağlısınız agaclar.net'e. İnanın şaşırıyorum.
Bu site bizlere neler öğretti, ne güzel paylaşımlar yaptık, ne dostluklar kazandırdı, hiç mi hatırı yok?

Birkaç başlık aşağıya baktınız mı? Orada Bitkilerde Türkçe İsim Vermenin Kuralları adı altında yeni bir başlık açmış yöneticimiz.
Sizin de benim de mesajlarımız orada duruyor, yani silinmedi.

Sizden ricam lütfen biraz daha hoş görülü olun ve olaylara olumlu yaklaşın. Bu hepimize iyi gelecek.
Bizler burada mutlu olmak, huzurla yazışmak istiyoruz, eminim siz de böyle istiyorsunuzdur.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 12:07   #26
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Elinizdeki çeşitler gerçekten çok güzellermiş.

Alıntı:
...İnternetteki yabancı sitelere bakıyorum"da hep kendi isimlerini vermişler ....
Botanik, ziraat konularında öncü çalışmalar, araştırmalar yapanların, yeni türler çıkaranların tabi ki isim verme hakları var.

Alıntı:
..Bende TÜRK ismiyle anılan ve özdeşleşen Yıldız çiçekleri geliştirmek istiyorum...
Kataloglarda yer almayan bir çeşit üretmeyi başarırsanız istediğiniz adı verebilirsiniz.

Alıntı:
...Ben amatörce ilgilendiğim bu işi profesyonelce yapmayı ve kendime özgü tür ve modelleri geliştirmeyi çok istiyorum...Bu konuda bilgisi olan ... üye arkadaşlarla bilgi alışverişinde bulunmak .....
Umarım yetiştirmedeki deneyiminizi kullanarak yeni türler bulmanıza yardımcı olabilecek tavsiyeler alabilirsiniz.

Yalnız çiçekçiliğin de bir sektör olduğunu, her alanda olduğu gibi yeni çeşitler üretme ve patent alma konusunda ciddi çalışmalar yapıldığını bilmek gerek.

Bu arada merak ettim sizin çeşitler yerli mi? Bu konuda biraz cahilim, yerli yıldız çiçeği çeşidi çok var mı bilmiyorum.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 15:35   #27
Ağaç Dostu

Dahlia/Yıldız çiçeği"nin ana vatanı güney Amerikadır.Avrupaya ilk getirildiğinde patates zannedilip yemeği yapılıp yenmiştir.Ekildildiğindede güzel çiçekler açtığı görülünce isveçli botanikçi Dahlia tarafından ele alınmış ve geliştirilmiş isim patentide Dahlia olarak isveçli botanikçinin ismini almıştır.

Yerli Yıldız çiçeği derken Türk ismiyle anılan ve patenti uluslararası plartformda onaylanan Türk ismi altında anılan bir tür ve çeşit yoktur.Allah nasip ederse ömrümün sonuna kadar uğraşıp birtanede olsa Türkçe bir isim altında bir tür geliştirmeyi çok istiyorum.

Ben kendim botanikçi falan değilim kamu kuruluşunda elekrik teknisyeni olarak görev yapıyorum 1 yıl sonra emekli olacağım,emekli olduktan sonra bütün zamanımı yıldız çiçeklerine ayıracağım.

Onun içn beni busevdamdan caydırmak yıldırmak isteyen arkadaşlar bana engel olacaklarını destek olsunlar belki hayallerim gerçek olurda ÜMMÜGÜL/NECMİYE/ZEYNEP/DUYGU gibi isimleri dünya litarütürüne sokabilirim.

Düzenleyen Sevilay : 04-03-2010 saat 17:20
Eski 04-03-2010, 19:45   #28
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Hulusi Karasu, devam edin. Kim tutar sizi.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 01:06   #29
Ağaç Dostu

Teşekkürler sayın Dönmez selamlar saygılar.

Eski 05-03-2010, 11:28   #30
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler sayın Dönmez selamlar saygılar.
Biz boşuna yazıyoruz o zaman, bir zahmet bize de cevap verseniz...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024