View Single Post
Eski 01-09-2009, 15:40   #67
MeyveliTepe
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu konu fazlasıyla ciddiyet kazanmaya başladı. Tekrar fermentasyona sokulan gübrelere bile fermentasyon sonrasında geliyorlar. Doğal düşmanlar çok etkili değil zira toprağın alt tabakasına, bitkilerin kök bölgelerine giriyorlar. Doğal düşmanlar kolay ulaşamıyor.

Elimdeki ilaçlarla bir deneme yaptım. Topladıklarımı 6 ayrı kaba eşit sayılarda ve büyüklüklerde paylaştırdım (kaplar drenajlı). Üzerlerine keyifle yaşayabilecekleri miktarda kompost koydum.

Sonra;
1. Delfin,
2. Bionem
3. Neemazal
4. Laser
5. Mastercop
6. Göztaşı

bunlardan ayrı ayrı yüksek yoğunluklu solusyon hazırladım. Kapları işaretleyerek her bir kaba birini bolca döktüm.

Delfin'in içindeki BT bakterisi, kelebek larvalarının ölmesine sebep oluyor. Bir umut bunları da etkiler mi diye düşündüm.

Bionem'den bir umudum yoktu. Ama, kesin bir dille larvasist olduğu söylendiğine göre deneyelim bakalım deyip denedim.

Neemazal'dan bir umudum yoktu.

Laser, spinosad ile her gün yeni testler yapılıyor. Ben de bir katkıda bulunayım istedim.

Mastercop ve göztaşından bir umudum yoktu ama elimde var diye denedim.

Sonuç:
Delfin, Neemazal, Mastercop ve Göztaşı hiç etkilemedi. Bir hafta sonra larvalar aynı durumda ve aktif canlılıklarını muhafaza ediyordu.

Bionem oldukça ilginç bir sonuç verdi. Larvalara kesinlikle yaradı. Bir haftada iyice semirip büyümüşler ve çok aktif durumda idiler.

Laser uyguladıklarım da tamamen ölü olmamakla birlikte, ölmek üzere izlenimi verdiler. Aktif değildiler. Kendilerini salmış, toprak yüzeyine çıkarılanlarda tekrar toprağa girmek gayreti yoktu. Kıvrılarak kendilerini savunma refleksi de göstermiyorlardı.

Toprağa uygulanabilir zehirsiz başka ürün bulursam denemeye devam edeceğim.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön