agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni77Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-07-2009, 21:41   #61
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Merhaba ,
Ferda hanım olmaz mı ? güneş batıyor,akşam başlıyorlar şuursuz uçmaya.Işığı açıyorum hoop balkona sonra çarpıyorlar ve bir müddet asılı kalıyorlar sonra onları ordan faraşla atıyorum .Tabi bir tıss sesi onlardan ben onlara doz doz böceği diyorum.

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 15:02   #62
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Oooo, benim bahçemde her türlüsü var.
Aynen...

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 23:32   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Kükürt denene bilirmi

*** bende karaman dan katılıyorum .
evet manas elma bahçelerine cok zarar verıyo.
kükürt kullanmayı düşünüyorum. bence en etkın mucadele anaçların yumurtlamasını onlemek yoksa her yıl yenı larvalar cıkıcak ve savaşa devam.ama anaçlar ciftleşme zamanı dısarda ölürse toprak altı mücadelede basarı yakalana bilir.ben bahçemde kükürt kullanmayı denıcem
yumurtaların ve anaçlarını topraga girmesini önlemek için ama kükürt nekadar kullanmalıyım bilmiyorumm bu konuda yardım edermısınız.

karamanlı70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 23:56   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sn. Karamanlı70, aşağıdaki mesajda bu zararlı ile mücadele bilgisi var, kükürtten bahsedilmiyor.

Bitki köklerini yiyen zararlılar (Manas, Kadılokması, Haziran böceği, Mayıs böceği)

Bu linkteki bilgilerde işinize yarayabilir.

http://www.tagem.gov.tr/YAYINLAR/seftaliem/8_1_13.htm

Düzenleyen k0900 : 23-07-2009 saat 00:02 Neden: ilave
k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 21:23   #65
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Sn.k0900
Gerçekten çok güzel bilgiler edindim.Yarın sabah kiraz,erik,armut,ceviz,ıhlamur ağaçlarımın kenarlarını temizleyip toprağını da kazarak havalandıracağım.Teşekkurler

Eski 01-09-2009, 16:05   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bu zararlıdan bahçemdeki yanmış gübrede onlarca var.Yine komşuların aldığı yanmış gübrelerle de geliyorlar.

Kimyasal değil doğal düşmanları ile yok edilmesi tarafıyım.

Bahçeye yapılacak tahta kuş yuvaları ve kirpi-yılan gibi canlılarla inşallah sorun çözülür ancak hayvan gübresi yanmış olarak gelse bile tekrar fermantasyona sokulmasında fayda olacağına inanıyorum.

-------------------------------
-------------------------------

Bu zararlıya karşı kimyasal mücadele tavsiyesi bulunmamaktadır

http://www.tagem.gov.tr/yayinlar/kitap5/Manas.htm

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 16:40   #67
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu konu fazlasıyla ciddiyet kazanmaya başladı. Tekrar fermentasyona sokulan gübrelere bile fermentasyon sonrasında geliyorlar. Doğal düşmanlar çok etkili değil zira toprağın alt tabakasına, bitkilerin kök bölgelerine giriyorlar. Doğal düşmanlar kolay ulaşamıyor.

Elimdeki ilaçlarla bir deneme yaptım. Topladıklarımı 6 ayrı kaba eşit sayılarda ve büyüklüklerde paylaştırdım (kaplar drenajlı). Üzerlerine keyifle yaşayabilecekleri miktarda kompost koydum.

Sonra;
1. Delfin,
2. Bionem
3. Neemazal
4. Laser
5. Mastercop
6. Göztaşı

bunlardan ayrı ayrı yüksek yoğunluklu solusyon hazırladım. Kapları işaretleyerek her bir kaba birini bolca döktüm.

Delfin'in içindeki BT bakterisi, kelebek larvalarının ölmesine sebep oluyor. Bir umut bunları da etkiler mi diye düşündüm.

Bionem'den bir umudum yoktu. Ama, kesin bir dille larvasist olduğu söylendiğine göre deneyelim bakalım deyip denedim.

Neemazal'dan bir umudum yoktu.

Laser, spinosad ile her gün yeni testler yapılıyor. Ben de bir katkıda bulunayım istedim.

Mastercop ve göztaşından bir umudum yoktu ama elimde var diye denedim.

Sonuç:
Delfin, Neemazal, Mastercop ve Göztaşı hiç etkilemedi. Bir hafta sonra larvalar aynı durumda ve aktif canlılıklarını muhafaza ediyordu.

Bionem oldukça ilginç bir sonuç verdi. Larvalara kesinlikle yaradı. Bir haftada iyice semirip büyümüşler ve çok aktif durumda idiler.

Laser uyguladıklarım da tamamen ölü olmamakla birlikte, ölmek üzere izlenimi verdiler. Aktif değildiler. Kendilerini salmış, toprak yüzeyine çıkarılanlarda tekrar toprağa girmek gayreti yoktu. Kıvrılarak kendilerini savunma refleksi de göstermiyorlardı.

Toprağa uygulanabilir zehirsiz başka ürün bulursam denemeye devam edeceğim.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 17:26   #68
Ağaç Dostu

Toprak içinde değil de, erginlerin toprak yüzeyine çıkışı-uçuşu sırasında doğal mücadele daha etkin olabilir gibime geliyor.

Eski 01-09-2009, 17:40   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Tek başına mücadele yeterli olmuyor, uçtukları için komşulardan, çevredeki ağaçlıklardan tekrar geliyorlar.

Onlar için tuzak bitki sayılan aslanağzı ve petunyayı yetiştirmekten vazgeçtim, sardunyalarım da saksılarda korunuyor.

Gül ve meyve fidanlarını kimyasal ilaçla korumaya çalışıp, sevmedikleri bitkilere ağırlık vermeye çalışıyorum.

Mavi yasemin, güngüzeli, pitosporum, solanyum, ağaç minesi gibi bitkilere pek dokunmuyorlar.

Yabani otları sevip yeseler işe yararlardı hiç olmazsa.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 21:28   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Bu zararlıdan bahçemdeki yanmış gübrede onlarca var.Yine komşuların aldığı yanmış gübrelerle de geliyorlar.

Kimyasal değil doğal düşmanları ile yok edilmesi tarafıyım.
Çok ciddiye alınması gereken bir zararlı. Bel ve çapa yapmak kolay degil kesin sonuçta degil

Gübre konusunu tekrar gözden geçirin, nede olsa artık organik gübrelerde var.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 14:08   #71
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Benim güllerimin bir numaralı dertleri. Denemediğim şey, bu konu ile okumadığım yazı kalmadı.
Öğrendiğim şu: Çiçekleriniz üzerinden elinizle toplayacaksınız.

Ben de aynen öyle yapıyorum, uçurmamaya gayret ederek, sabahın erken veya akşama doğru hemen hemen hergün 70-100 arası topluyorum. Aksi takdirde güllerim daha açamadan gonca iken soluyorlar.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2009, 14:09   #72
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Merhaba,
Güllerimin hepsini bir kürek boyu belledim, buda yaklaşık 25-30 cm oluyor,tabii lavraları maşallah topluyorum kuşlarda gelip topluyorlar.Dikkatimi çeken şey büyükleri olduğu gibi
küçük olanları da vardı onlar niye küçük ? Şimdi güllerimin köklerine kadar kazıdım ve çukur bir havuz halindeler şimdi ilaç olarak ne alabilirim ve o havuza döküp kapatırsam bir nebze iyi gelir mi?
teşekkürler

Eski 07-09-2009, 14:18   #73
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bildiğim kadarıyla larvalar toprakta üç yıl yaşayıp sonra ergin oluyorlar. Üç yıl çok uzun bir süre. Ergin oluncaya kadar yapacaklarını yaparlar. Erginleri toplayabilmek elbette çok önemli. Bir sürü yumurtanın bırakılması önlenmiş olur. Fakat topraktaki larvalar için de mutlaka bir çözüm gerekir.

Fiziksel bir yöntem var ama ne kadar etkili bilmiyorum. Bahçede bir yerde gübre, kompost gibi bir yığın bulundurun. Ayda bir bu yığını iyice elden geçirip ne kadar varsa toplayın. Popülasyon epey azalıyor. Aynı şey kışın yapılırsa, ortam tam istedikleri gibi olacağı için civardaki popülasyonun çoğunu oraya çekecektir. Bahar öncesi sık sık toplayıp imha etmeli.

Toprak içindeki larvalar için henüz bir doğal düşman ya da zehirsiz çözüme ulaşamamış durumdayım.

Eski 07-09-2009, 14:19   #74
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
K0900 çok haklı, hayvan gübresinde oluyor genellikle.

Küpeli almıştım, saksısı küçük diye büyüteyim dedim.

Toprağa yanmış keçi gübresi karıştırıp diktim.

Ama benim küpeli mevta oldu.

Ölen bitkimin saksısındaki toprağı fırınlama yaptım.

Fırını da gözetliyorum, acaba zararlı bir şey çıkacakmı?, ne olabilir bu küpelinin ölme sebebi...

Derken toprakta büyük bir kıpırdanma, oyuk açılma vs..

Bir dakika içinde, 70-80 derecelik fırında kıpırtı kesildi.

Ben solucan sandım hatta, hareket büyük olunca, meğer bu böcekmiş, ne olduğunu da burada öğrendim.

Bir ergini, bir de larvası...

Diyeceğim, bahçe için gerekli miktarda toprağı tek tek fırınlamak zor olur ama , en azından organik gübrenizi solarizasyon yaparsanız, baştan kurtulmuş olursunuz inşallah bu zararlıdan.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2009, 14:22   #75
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Tabi onun da kar , zarar durumu tartışılıyor fakat, bir kaç saat solarizasyon sonucu bu böcekler ölür gibi geliyor bana, fırında 1 dakikada gittiğine göre.

Eski 07-09-2009, 14:47   #76
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Solarizasyon toprak tabakasının ilk 15 santimine tesir eder. Larvalar normalde yeterli rutubete sahip 25-35 cm arasında bulunuyorlar. Isı yükseldikçe de aşağı inerler. Yani solarizasyon işe yaramayacaktır.

Bu yıl uyguladığım bir önlem, dışarıdan gelen keçi gübresini çuvallarla alıyorum. Çuvalların içinde zaten çok yüksek sıcaklık oluşuyor. Kullanmadan önce de mutlaka çim kırpınıtısı ile bir daha fermentasyona sokuyorum (şu ilkel olan kompost biçimi Mikroorganizma faaliyetini hızlandırmak için EM de kullanıyorum. 3 hafta içinde çimlerle birlikte gübre bir daha kompostlaşıyor ve içinde canlı böcek ve yumurta kalmadığından emin oluyorum. Buna mukabil faydalı mikroorganizmalar ve nitrojen bakımından da çok zenginleşmiş oluyor.

Burada önemli bir husus, bu şekilde hazırladığınız kompostu hemen tüketmeyip yığın halde bekletmeye devam ederseniz kadı lokmaları için mükemmel bir ortam hazırlamış oluyorsunuz ve etrafta ne kadar varsa oraya geliyorlar. Bunu bilirseniz tuzak ortamı olarak kullanabilirsiniz. Böyle olmasını istemiyorsanız, kullanılır hale gelen kompostu hiç beklemeden çuvallara alıp, ağızlarını iyice bağlamak gerekir.

Eski 07-09-2009, 14:50   #77
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
arkadaşlar kimyasal kullanacaksanız dip kurdu için en etkili ilaç lebacit (böyle okunuyor,yazılışı daha farklı), yapraklara ve sulama suyu ile birlikte ağaç dibine uygulayacaksınız, ama periyodik olarak tekrarlamak gerekiyor.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2009, 14:59   #78
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Ben de dışarıdan organik gübre alınca, kullanmadan önce yapılan solarizasyonu demek istedim.

Yoksa gül fidanlarının alltını poşetleyin demedim.

Eski 07-09-2009, 14:59   #79
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu zehirlidir büyük ihtimal değil mi? Zehirsiz bir şey arıyoruz.

Eski 07-09-2009, 15:02   #80
Ağaç Dostu

Kadı lokmalarının ergin hale gelip akşam uçuşa geçmeleri sanırım kuşlardan korunmak için.

Bu aşamada kimyasal tuzaklardan kullanılamaz mı?

Eski 07-09-2009, 17:29   #81
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Arkadaşlar merhaba,
Macop aldım yarın bütün bahçemi belletip toz halinde serpeceğim ardın da sulama yapacağım zaten hava bulutlu Burhaniyede,bugün yarın yağmur yağar belleriz sonra da ilacı serperim diye düşünüyorum.Bu ilacın meyva ağaçlarımın köklerine inmesinin bir zararı olur mu? Ağacın izdüşümüne gelicek şekilde ilaçlamak ne demektir ? Çünkü formda öyle bir şey okudum.
Bu arada bahçem 12 senelik bir bahçedir ve hiç gübre atmadık.100 metrekare kadar. Ceviz,kiraz,kayısı,armut,erik,vişne dikili ve üzerlerine ilaç dahi sıkılmadı.bu sene sadece armut ağacımda pas hastalığı oldu leke lekeydi.
Bu ekim ayında çim ekeceğim için ayrık otlarını ilaçlamıştım onları temizliyordum bu işe bulaştım Bahçe işi hiç bitmez zaten değil mi ?

Eski 08-09-2009, 08:43   #82
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
İz düşümünü sormuşsunuz.
Bitkinin dışa doğru açılan (en dışta ) dalından aşağı doğru bir dikey inin. Bu dikeyden bitkinin etrafına doğru bir daire çizin.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2009, 16:05   #83
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Teşekkür ederim Sayın Güler,
Peki ilaç ordan etkili oluyor mu ? Çünkü armut ağacımın altından da topladım.

Eski 08-09-2009, 16:37   #84
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Macop nasıl bir ilaçtır? Tam yazılışı böyle mi?
Teşekkürler

Eski 08-09-2009, 17:06   #85
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bir doğal düşman buldum sonunda. Bir tür faydalı nematod bu larvalara parazit olarak girip ölmelerini sağlıyormuş. Yurt dışında satılıyor ama Türkiyede henüz yok sanırım.

Eski 08-09-2009, 17:08   #86
Ağaç Dostu

Böyle bir parazitin olduğunu bilmek bile büyük adım..Şimdiye kadar kimse açıklamamıştı.

Eski 08-09-2009, 17:48   #87
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Linki vereyim. oradan da inceleyebilirsiniz.

Eski 08-09-2009, 18:18   #88
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Paketin üzerinde Bayer CropScience Mocap G 10 yazıyor ben yanlış yazmışım

Eski 01-10-2009, 22:10   #89
Ağaç Dostu

Karayemiş yaprakları;

domates, biber ve patlıcan gibi sebzelerin fidelerinin toprağa dikilmesi esnasında kök etrafına sarılmak suretiyle danaburnu ve diğer zararlıların zarar yapmasını yani fidenin köklerini kesmesini engellemek amacıyla kullanılır.

http://www.ziraat.ktu.edu.tr/bahce/a...kara_yemis.pdf
Yrd.Doç.Dr. Ali İslam

Eski 17-01-2010, 22:33   #90
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Toprakta yaşayan, görüldüğünde C şeklinde kıvrılan, iri beyaz, kök yiyen zararlılar için bir doğal düşman daha buldum. Bu zararlılar aslında tek çeşit değil değil. Haziran böceği, mayıs böceği, Japanese Beetle denilen Japon böceği, hepsi aynı familyadan. Larvaları toprakta üç yıla kadar yaşayabiliyor ve bu sürede en büyük zararı yapıyor.

İçeriğinde Bacillus popillae bakterisi sporları olan "Milky Spores" isimli bir toz toprağa uygulandığında uyanan bakteriler bu larvaları enfekte ederek kanlarında çoğalıyor ve ölmelerini sağlıyor. Bitkilere, toprağa, insanlar ve diğer hayvanlara zararı olmayan bu bakteri, uygulandığı toprakta 15 yıla kadar koruma sağlıyor.

Bu yıl çuvalda yapmaya çalıştığım patateslerin intikamını almaya kararlıyım. Biliyorum ki, her biri bir metreküpten büyük üç kompost kabımın dibinde yüzlerce larva var. Ilık ortamda baharı bekliyorlar. Baharda da ben onları bekliyor olacağım.

Hem faydalı nematodlardan hem de bakteri sporlarından yeterince ısmarladım. Nematodların canlı gelebileceğinden kuşkuluyum ama sporlarda bekleme süresi çok daha uzun, problem olacağını sanmıyorum.

Geldiğinde ilk yapacağım şey hemen bahçede kullanmadan önce hem nematodlardan hem de bakteriden kontrollü ortamda bolca üretmeye çalışmak olacak.

Bu ürün hakkında pek çok bilgi var. İncelemek isteyenler için bir kaç link;
Wikipedia
Biconet

Etiketler
ağaç kök kurdu, ağaç kök kurt

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024