View Single Post
Eski 31-05-2009, 21:41   #1
uysal
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2007
Elma ve Armut Yapraklarındaki sararma ve Durgunluk Belirtisi

Arkadaşlar; 2008 Yılı ocak ayında diktiğimiz, 20 Dekarlık Yarı bodur Elma Ve armut bahçemizde, bazı fidanlarda yapraklarında sararma ve durgunluk belirtisi göze çarpıyor. Bazıları buna demir ve fosfor eksikliği derken, bazıları azot ve demir eksikliği, bazılarıda bir zararlının yol açmış olabilceğini söylüyor. Bahçede kıştan yuvalnmış fareler fidan diplerinde delikler açmışlar.Gerçekten bu konuda net bir sonuca varamamk kafamı karıştrdı. Özellikle fidanlrı söküp Yalova bahçe araştrmya götrdük ancak oradanda sorunu çözecek bir sonuca ulşmdık. Ben tekrardan, bahçeden yaprakları tamamen solmuş, cansız olan bir elma fidanını söktüm kök gelişimi çok güzel, ancak kalın kökleri bazı zarrlılar ısırmış, özelliklde en çok dikkatimi çeken, kök boğazının üstünden testere ile enine kestiğimde bu bölgenn kurumuş cansız olduğunu gördüm, ancak aşı noktasının üst kısmı ve kökleri enine kestğimde kuruma yok beyaz renk var. kuruma kök boğazının olduğu noktadan aşı noktasına kadr oln kısmda. köklerde bir sorun yok. Bu konuda acil yardıma ihtiycım var. Bu bir manas tipi larvamı yoksa başka bir zararlımı? yoksa kökün hava alması mı? **** bitki besin eksiklği mi?Nasıl bir mücadele uygulamlıyız.Bilgi sahibi arkdşlrın yardımını bkliyorum. teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön