View Single Post
Eski 28-05-2009, 12:19   #12
bonsaisever
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Alıntı:
Ben; Tekin ve Bonsaisever arkadaşlarıma katılmıyorum.
Evet, aslında ben de kendime katılmıyorum

TreePedagogue, Tekin ve benim gibi, bu ve başka ağaçlar üzerinde, bir çok uygulama yapılabilir.
Bu görüş farklığı üçümüzden birinin yanlış olduğu anlamına gelmiyor.
Bizlerin, bakış açılarının farklılığı...

Bu ağaç türüne yabancı olduğumu belirtmiştim.
Ağaçların genelini düşünerek; ağaçlarda uç budamaları yaparak, geriden sürgün verdirme sağlanabiliyor.
Fakat dal budamalarında; gövde devam ettiği için, budanan dalın üzerinden sürgün veriyor.( alttan da sürgün verebiliyor)
Bu fidandaki ilk dalın; gövde kadar kalın olduğundan budanmasının istediğini anlıyorum.
Bu tür dallarda; kalın dalı kesip atmaktansa, uç almalarını yaparak, sürgünlerin gelişmesini ve dalın gödeyle birlikte güçlenmesini önleyip, onun üzerinde olan gövdenin ve dalların daha da kalınlaşmasını sağlayarak, o dal gövdeye göre daha ince hale getirilebilir.
Bu sayede; kesik izinin kapanması, yeni bir sürgün ve bu sürgünün kalınlaşması gibi sorunları olmaz.

Bunun tersi de düşünülebilir.
TreePedagogue söylediği gibi alttan sürgün verdiğinde; tepe ve yukarıdaki dallarda uç alımları yapılıp, alttaki sürgün gelişmesi için hiç dokunulmazsanız, o sürgün istendiği oranda kalınlaşır.
Hatta o sürgün ; en son çıktığı halde, sürekli gelişip büyüdünüğünden, gövdeye bile dönüştürebilirsiniz.

Kurbanlık dal konusuda böyledir.
Gövdenin veya dalın kalınlaşmasını istediğiniz bir yerinde (görünmeyen tarafta olması tercih edilir) çıkan sürgün, bulunduğu gövdeyi/dalı sizin istediğiniz kalınlığa getirene kadar budamaz, bekletirsiniz.
Daha sonra, o kurbanlığı keserek alırsınız.

Bu beyin fırtınasına bir ekleme daha yapayım
Dalın üstündeki gövdeyi kesip, dalı gövde üstüne eğerek de dik tarz oluşturabilirsiniz.

Resim 007.jpg

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön