agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2009, 13:13   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2007
Hangi tarzı önerirsiniz

Herkese merhaba.
Kumkuat olduğunu sandığım ve 15 yaşlarındaki bu ağacın boyu yaklşık 1 metre. Dip sürgünlerini budadım. Sığ ve yaklaşık 35 cm çapında bir saksıya aldım. Gövdenin alt kısımlarından sürgün vermesini umarak uç sürgünlerini çimdikle aldım. Siz olsanız bu ağaç üzerinde netür çalışmalar yapardınız. Yol göstermeye çalışanlara şimdiden teşekkürler.

gece_feneri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 13:18   #2
Yeni Üye

Fotoğrafı yükleyememişim buyrun ağaç bu.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Resim 007.jpg (48.1 KB, 156 views)
Eski 21-05-2009, 14:10   #3
Ağaçsever

TreePedagogue's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2007
Bundan çok güzel dik tarz olur.
Ben olsam kalın dalları budar, Mevcut ince dalların boylarını aşağıdan da dal çıkacakmış gibi üçgen form düşünüp kısaltır.
Aşağıdan yeni sürgünlerin biran önce çıkması için gübeler, beklerdim.

TreePedagogue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 13:44   #4
Yeni Üye

Öncelikle yorumunuz için çok teşekür ederim. Peki bunu uygulamaya kalksam neredeyse tüm dallarını budamam gerekecek. Sizce bunu yapmak için bu zaman uygunmudur. Yoksa kış başını beklememmi gerekir. 15 yaşında bir ağacı tehlikeye atmaktan korkuyorum açıkçası..

Eski 23-05-2009, 03:08   #5
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
gece_feneri; aramıza hoşgeldiniz.

Fidanınızı sunarken; kök hizasından değil, fidanın 2/3 üst kısmından çekin.
Ayrıca, arka ve yan kısımlarını da çekim yapıp eklerseniz daha rahat bilgi verilebilir.

TreePedagoguenin de belirttiği gibi, ağacınız dik tarza çok uygun.
Fakat size tüm dalları budamanızı önermiyor.
Alıntı:
Mevcut ince dalların boylarını aşağıdan da dal çıkacakmış gibi üçgen form düşünüp kısaltır...
Öncelikle; bonsai tekniklerini bilmeden ve ağacınızı iyi tanımadan budama yapmayın.
Sadece uçlarından 1cm lik kısaltmalar yapın (uç alma tekniğini öğrenin)
Ağacınızda yapacağınız ağır budamalar sonucunda, sürgünü nereden vereceğini bilmezseniz, budama yerini ve sonuçlarını bilemediğinizden, işiniz sadece duaya kalır.
Uç almalar sonucunda, geriden sürgünler verecektir.
Siz de fidanınızın bu sürgünleri nereden verdiğini iyi gözlemleyin.
Bundan sonra size düşen; okuyup öğrendiğiniz tekniklerle, dalların üzerindeki hangi sürgünün kalması gerektiğini belirlemek.
Böylece; dalın geri kalanını keserek, sürgünü telleyip ağarlığından sarkmış gibi yere doğru sarkmasını sağlamak veya en azından yere paralel hale getirmek.

Fidanınızda düzgün telleme çalışmaları yaparak, dalların esnekliğini kontrol edin.
En alttaki dal hariç tellemelere cevap verecek gibi duruyor.
En alttaki dalın eğilmesi için de başka teknikler var.

Yukarıda da belirttiğim gibi, siz şimdilik telleme çalışmaları yapıp konuları okuyarak bonsai teknikleri hakkında bilgi alın.
Ve mümkünse, uygun açılardan bir iki resim daha ekleyin

Kolay gelsin...

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 23:32   #6
Yeni Üye

Ağacın ilk hali buydu. Kök yapısını dikkate aldığımda ve diğer yönlerinde oldukça fazla dip sürgün budaması yapıldığı için en uygun ön yüzünün bu olduğunu düşünmüştüm. Daha yukarıdan çekilmiş bir fotoğrafını da ekledim. Diğer aççılardan çekilmiş fotoğrafı elimde yok fakat onlarıda çekip eklerim. Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Resim 002.jpg (61.9 KB, 99 views)
Eski 26-05-2009, 00:41   #7
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Fidanın resmini, tepe sürgününü ve dalların yerlerini anlayabilmek için istemiştim.
Görebildiğim kadarıyla tepe kurumuş, altındaki dal gövdeyi devam ettirmiş.
Gövdeyi devam ettiren dalın hemen altında, arka yüzde bir sürgün var.
Gövdenin düz bir şekilde devam etmesi sağlayabilmek için, o sürgünü gövde devamı olmasını sağlayabilirsiniz.
Bunu, gövdede 45 derecelik bir kesim yapabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Eski 27-05-2009, 17:40   #8
Yeni Üye

Yol göstermeniz çok teşvik edici ve cesaret verici oluyor. Aslında bu ağaçla yapacaklarımla ilgili kafam çok karışık. Ağacın boyuna bile karar veremedim. Boyunun bu haliyle çok uzun olduğunu düşünüyorum. Dediğiniz gibi uç almayı uyguladım ağaç üzerindeki tüm yeni sürgünleri uzaklaştırdım. 2-3 gündür eski dallar üzerinde yeni sürgün ler belirmeye başladı. Fakat gövde üzerinde hiçbir kıpırtı yok. Gövdenin altlarından dal oluşturabileceğim sürgünler vermesi için uç alma yeterli olmadı sanırım. Tüm dalları budasammı diye düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir bu konuda?

Eski 27-05-2009, 22:31   #9
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Uç almaları dallar üzerinde sürgüneler çoğalsın ve şu andaki sürgünler fazla uzamasın diye önerdim.
Bunlar size dal üzerinde, bir çok dalcık sağlayacak ve siz en uygunlarını seçip diğerlerini budayacaksınız.
Gövde üzerinde çıkabilecek olanlar da işin tuzu olacak.

Ağacınız konusunda hiç tecrübem yok.
Bahardan önce olsa olabilir ama şu dönemde hiç bir ağaçta dalların tamamının budanması önerilemez.
Bunun yerine size iki öneride bulunabilirim.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kalın dalın (kırmızı alanı) çıktığı yerde 30-45 derecelik bir açıyla kesim yaparak, dalın aşağı doğru eğilerek aşılanması sağlanabilirsiniz.
Bu işlemi yapmadan önce teller ve işlemi tellemeden sonra yaparsanız, tel sayesinde eğmeniz ve orada durması daha rahat olur.

Bahsettiğim işlem tecrübe istiyor.
Çünkü dalı çok ince bir parça tutuyor.
Ve bu parçanın eğim esnasında kırılma ihtimali çok yüksek.

Resim 002.jpg

İkinci işlemde ise; dal üzerinde delikler açıp, bu deliklerin sağladığı boşluklar sayesinde esnekleşen dalda eğim yapabilirsiniz.

11111.jpg

Eski 27-05-2009, 22:49   #10
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Benim önerimde altdakı gibi bişe. Birde gövde gelişeceği kadar gelişmiş sürekli uc budama yaparak dallanmayı teşvik etmek lazım.
Ayrıca dip sürgünleri alıp tüm gücü istediğimiz dallara göndermek lazım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Resim 002.jpg (63.7 KB, 79 views)
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 09:56   #11
Ağaçsever

TreePedagogue's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2007
Ben; Tekin ve Bonsaisever arkadaşlarıma katılmıyorum.
Hangi tarz düşünülürse düşünülsün bence Sağdaki o kalın dal olmamalı.
Çünkü orantıyı bozuyor.
O dal bundanmış olsa bir süre sonra oraya harcanan enerji sayesinde gövdenin her tarafından yeni sürgünler çıkacaktır, Şimdi çıkmazsa bile 1 yıl sonra çok güzel yan dallar oluşacaktır.

TreePedagogue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 13:19   #12
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Alıntı:
Ben; Tekin ve Bonsaisever arkadaşlarıma katılmıyorum.
Evet, aslında ben de kendime katılmıyorum

TreePedagogue, Tekin ve benim gibi, bu ve başka ağaçlar üzerinde, bir çok uygulama yapılabilir.
Bu görüş farklığı üçümüzden birinin yanlış olduğu anlamına gelmiyor.
Bizlerin, bakış açılarının farklılığı...

Bu ağaç türüne yabancı olduğumu belirtmiştim.
Ağaçların genelini düşünerek; ağaçlarda uç budamaları yaparak, geriden sürgün verdirme sağlanabiliyor.
Fakat dal budamalarında; gövde devam ettiği için, budanan dalın üzerinden sürgün veriyor.( alttan da sürgün verebiliyor)
Bu fidandaki ilk dalın; gövde kadar kalın olduğundan budanmasının istediğini anlıyorum.
Bu tür dallarda; kalın dalı kesip atmaktansa, uç almalarını yaparak, sürgünlerin gelişmesini ve dalın gödeyle birlikte güçlenmesini önleyip, onun üzerinde olan gövdenin ve dalların daha da kalınlaşmasını sağlayarak, o dal gövdeye göre daha ince hale getirilebilir.
Bu sayede; kesik izinin kapanması, yeni bir sürgün ve bu sürgünün kalınlaşması gibi sorunları olmaz.

Bunun tersi de düşünülebilir.
TreePedagogue söylediği gibi alttan sürgün verdiğinde; tepe ve yukarıdaki dallarda uç alımları yapılıp, alttaki sürgün gelişmesi için hiç dokunulmazsanız, o sürgün istendiği oranda kalınlaşır.
Hatta o sürgün ; en son çıktığı halde, sürekli gelişip büyüdünüğünden, gövdeye bile dönüştürebilirsiniz.

Kurbanlık dal konusuda böyledir.
Gövdenin veya dalın kalınlaşmasını istediğiniz bir yerinde (görünmeyen tarafta olması tercih edilir) çıkan sürgün, bulunduğu gövdeyi/dalı sizin istediğiniz kalınlığa getirene kadar budamaz, bekletirsiniz.
Daha sonra, o kurbanlığı keserek alırsınız.

Bu beyin fırtınasına bir ekleme daha yapayım
Dalın üstündeki gövdeyi kesip, dalı gövde üstüne eğerek de dik tarz oluşturabilirsiniz.

Resim 007.jpg

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024