View Single Post
Eski 24-04-2009, 23:13   #405
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet4343 Mesajı Göster
Tabi ki toprak ve su analizleri yaptırıcam ama sizden chandler hakkında bilgi istiyorum. Düşündüğüm bölge de kış aylarında en düşük sıcaklık yaklaşık -25 derece. Chandler cinsi bu soğukluğa dayanabilir mi? Birde burda köylüler domates, biber vs fidelerini 15 mayıstan sonra bahçeye ekiyorlar yani 15 mayısa kadar ilk bahar geç donları görülebiliyor. Bu donlar dikeceğim cevizleri ne derece etkiler? Bu civarlarda ceviz yetiştiriciliği yapan yok ama parça parça değişik yerlerde yaklaşık 100 e yakın düşük verimli genelde 30-40 yaşından büyük ceviz ağaçları var
Sayın mehmet;

Tüm cevizler -25 dereceye kadar dayanır, fakat uyandıkları zaman dayanamazlar, kıraadan bile donabilirler, bizim bölgede de geç donlar görülebiliyor, evvelki sene yalova birler uyanmıştı çiçekte idi bir geçe hava ayaz yaptı yalova 1 cevizler gitti, chandler'ler uyanmamıştı onlara hiç birşey olmadı, yalova 1 lerle chandler'ler arasın da uyanmada 20 gün fark ettiği için, verimi yüksek, içrengi beyaz, pazarı fiatı daha yüksek, kısacası yerli ırklardan alacağım ürünün 2- 2.5 katı ürün alacağım için ve geç donlardan etkilenmemek için ben chandler ektim.

Civarlarda yerli ırklar varsa, chandler daha iyi olur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön