View Single Post
Eski 27-07-2006, 22:36   #2
gallus
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
Nertera granadensis

hiç bonsaide kullanıldığını görmedim ama bana farklı bir alternatif gibi geldi. gerçi kışın 12 derecenin altına düşmemeli diye bir uyarı var ama belki akışın ayrı korumaya alınabilir. koçtaş bauhaus gibi yapı marketlerde satılıyor hatta be bir tane aldım.
30nert2.jpg

NERTERA
Anavatanı:Yeni Zellanda,Tazmanya,Orta ve Güney Amerikadır.

Yeşilimsi yıldız şeklinde çiçekleri dikkat öekici değildir.asıl turuncu-kırmızı renkli meyveleri için üretilirler.

Çiçeklenme zamanı:İlkbaharda çiçek açarlar Meyveleri Ağustosdan Kışa kadar görülür.

yer seçim: Yıl boyunca çok aydınlık fakat direk güneş almayan havadar yer ister.Kışın 12 derecenin altına düşmemeli,ilkbahardan itibarense daha sıcak bir ortama alınmalıdır.

Su ve besin ihtiyacı: Yazın toprağı sürekli nemli tutulmalı sonbahardan itibaren su azaltılmalıdır.Gelişme dönemi boyunca 4 hafta arayla sulama suyuna az oranda besin karıştırılması iyi sonuç verecektir.

bakım:Gerekli görüldüğünde saksıları ilkbaharda çok amaçlı saksı toprağı kullanılarak değiştirilmelidir. Sık su püskürtülmeli,çiçeklenme döneminde kesilmelidir.

üretim:Ayırma suretiyle üretilir .bu hemen meyvelerinin dökülmesinden sonra yapılabilir.

hastalık ve zararlılar:Kışı fazla sıcak ve kuru ortamda yaprak bitlerine maruz kalır.

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön