View Single Post
Eski 11-10-2008, 00:48   #1
susam
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
susam / Çam / Ardıç / Şimşir

Merhaba Ali Bey. Ben daha önce hiç bonsai görmemiştim. Bu siteye üye olduktan sonra tesadüfen bu konuya girdim ve şimdi çıkamıyorum. Bu gün üç tane bitki edindim. 2-3 yıllık bitkiler. Biri çam, diğeri top şimşir, bir diğeri de ardıç. Yarım yamalak bilgilerimle ilk denemelerimi yaptım. İlk önce köklerini budadım. Hayali bir daire çizermiş gibi yaptım bunu. Daha sonra fazla dalları budayıp, yaprakları temizledim. Uçlarda çok az yaprak bıraktım. Demir teliyle kendime göre şekillendirdim. Keşke fotoğraflarını yükleyebilmem mümkün olsaydı. Ama en kısa sürede yüklemeye çalışacağım. Toprak olarak torf kullandım. Normal saksılara diktim. Dikerken kökleri derine gömmemeye çalıştım. Bundan sonra ne yapmalıyım? (Tabi bu sıraladıklarımla ağaçcıklarımı katletmemişsem...) Gübre olarak ne kullanılıyor? Gübre çeşitlerini bilmiyorum. Tek bildiğim çiçek coşturanlar . Sanırım bunlar kullanılmıyor. Sanırım birde çakıl koymak gerekiyormuş. Ben koymadım. Bonsai başlıklı yazıları okurken beynim uyuştu. Kaç gecedir inceliyorum. Ama okuduklarım hep birbirine karıştı. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ağaçlarım ölürse çok üzülürüm. Şimdiden teşekkür ederim.

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön