View Single Post
Eski 06-08-2008, 00:10   #4
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Alıntı:
üretici de kendi kayısısını kendisi kurutsa ve kendisi bir şekilde tüketiciye ulaşmaya çalışsa
Bunlar çok farklı tür bilgi gerektiriyor. Bir insanın hem üretimden hem reklamdan, hem satıştan hem tahsilattan anlaması gerekecek. İşi yarar kooperatifler daha iyi çözüm değil mi?

Geçmişte yaptığım bir epey farklı iş vardı. Biri batik giyisi konusu. Kumaşı dokuma hariç tüm işleri kendim yapmıştım. Modelistlik, stilistlik, kesim, boyama, dikim, pazarlama, tahsilat... Güç bela hallettim.

Bir ara da mum işiyle uğraştım. Tasarım, malzeme alımları, boyama, döküm, ürünleri dağıtım. O günlerde canım daha fazlasını istemedi sanırım, bıraktığım mumların akibetini takip etmedim. Yani ne parasını, ne de mumları almak için bıraktığım yerlere uğramadım.

Elektrik kesintilerinin bol olduğu günlerdi. Ev için mum satın alırken, ev ahalisinin "hiç olmazsa geri alsaydın, bir de üste para verip mum almazdık" diye benimle dalga geçmelerini unutmuyorum

Sözün kısası, öneriniz gerçekten çok şey istemek anlamına geliyor dolayısı ile bence ütopik...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön