agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni233Beğeniler
  • 10 Gönderen Sezerakk
  • 46 Gönderen Sezerakk
  • 47 Gönderen Sezerakk
  • 25 Gönderen Sezerakk
  • 18 Gönderen Sezerakk
  • 22 Gönderen Sezerakk
  • 22 Gönderen Sezerakk
  • 14 Gönderen Sezerakk
  • 13 Gönderen Sezerakk
  • 15 Gönderen Sezerakk

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2018, 21:52   #1
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2017
Sezerakk

Etkinlikte paylaşacağım tohumları bu başlıkta tanıtacağım.

2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliğinin herkes için bereketli bir yıl olmasını dilerim.

1- Kadife Çiçeği
2- Yerli Karpuz
3- Mikrop Domates
4- Gökçeada Karpuzu
5- Sakız Kabağı
6- Blue Beauty Domates
7- Kudret Narı
8- Aynı Sefa Çiçeği
9- Tütün Çiçeği
10- Halep Karası Patlıcan

Alıntı:
Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklaMAYIN...

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini LojistikMerkezine gönderdiğinizden emin olunuz. Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Sezerakk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2018, 22:08   #2
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Kadife Çiçeği

Bitki türü: Çiçek
Bitki ömrü: Tek Yıllık
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İstanbul
Tohumun kökeni (size nereden geldi): UTTM
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2018 Mart - Ekim Arası
İklim gereksinimleri : Her iklimde yetişebilir.

Güzel görüntüsü ve bahsedilen faydaları ile her bahçede olması gereken bir çiçek. Yararlı böcekleri yaklaştırıp, zararlıları uzaklaştırıyormuş. Ben de bu tespiti doğru buluyorum. Tohumları toprakla buluşturduktan sonra kolayca çimleniyor. Hiç gübre kullanmadan her ortamda rahatlıkla yetişebilir. Toprağa geçirdikten sonra sadece can suyu verdim ve bir daha hiç sulamadım. Kurutan çiçeklerin içinden siyah iğneli gibi yüzlerce tohum çıkıyor. Elimde herkese yetecek kadar tohum var. Talep eden herkese yollayabilirim.

Eklenen Resimler

whapity, ucloy1, kavil ve 7 kişi beğendi.
Eski 06-10-2018, 22:29   #3
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Yerli Karpuz

Bitki türü: Meyve
Bitki ömrü: tek yıllık
Tohum Türü: Karpuz
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış koyun gübresi ve solucan gübresi
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Gülleci Bulamacı
Hasat yıl ve ayı: 2018 - Ağustos, Eylül
Bitki tipi ve gelişim durumu: Oldukça Yayılıcı
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: İri taneli, bol çekirdekli
Yetiştirme özellikleri: Kolay, çabuk çimlenen
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Ben önce bardakta çimlendirdim ama direk toprağa da ekilebilir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bolca sulamak gerekir, bir kere gübre kullandım.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Karpuzun kulakçığı kuruyup, tok ses geldiğinde koparılır. Olgun meyvenin çekirdeği ayrılır.

Bu sene yediğimiz en lezzetli karpuz diyebiliriz. Orjinal adını bilmiyorum. Ulusal Tohum Takas Merkezi(UTTM) den elime ulaştı. Oldukça yayılıcı bir tür. Eğer çekirdeğinin çok ve iri olması sizi rahatsız etmeyecekse kesinlikle bahçenizde bulundurmalısınız. Rengi ve aroması ile diğer karpuzlardan farklı. Hiç hastalanmadılar ve verimden düşmediler.

Elimde fazlasıyla tohum var. Tüm talepleri karşılayabilirim.

Eklenen Resimler

Eski 06-10-2018, 22:47   #4
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Mikrop Domates

Bitki türü: sebze
Tohum Türü: domates
Tohum çeşit adı: çeri domates
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Sn. İncirliden 2017-2018 Paylaşımı
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Etrafında patlıcanlar vardı sadece
Kullanılan gübreler : Koyun ve Solucan
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Gülleci Bulamacı
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Yapılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2018 Temmuz - Ekim
Bitki tipi ve gelişim durumu: Aşırı uzayan ve yana genişleyen bir tür
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Küçük sulu lezzetli adı gibi mikrop domatesler
Yetiştirme özellikleri: Uzunca bir sırığa sarılması ve koltuk alınması gerekir. Çok dağılıyor
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mart ayı başında ekilmelidir. Bölgeye göre deişir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler; Bir gün suda beklettim.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Kırmızılaşan domatesler toplanıp, iki parmak arasında bastırıldığında tohumlar kolayca fışkırıyor.

Bahçemizin en verimli domatesi desem yalan olmaz. Topla topla bitiremedik. Konu komşu etraftaki herkes nasiplendi. Her gün en az 2-3 kg yakın Çeri domatesler topladık. 6-7 kök ekmiştim. Hepsi iç içe girdi, bir süre sonra önüne geçemedim. Her dalda bir sürü domates verdi. Her salkımda 12-20 arası domates topladık. Kahvaltılar için ideal. Görsel sunumlar için çok güzel ve lezzetli bir tür. Bir ara ben bu kadar Çeri domatesi kime dağıtacağım ? dediğim bile oldu. O yüzden seneye max 2 fide dikeceğim.

Elimde Yeteri Kadar tohum var.

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2018, 11:02   #5
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Gökçeada Karpuzu

Tohum Türü: Karpuz
Tohumun kökeni (size nereden geldi): 2017-2018 Tohum Paylaşım Etkinliği
Tohumu İlk Paylaşan : Sn. rana58
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış koyun gübresi ve solucan gübresi
Hasat yıl ve ayı: 2018 - Ağustos
Bitki tipi ve gelişim durumu: Yayılıcı
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Çok küçük taneli, az çekirdekli
Yetiştirme özellikleri: Çok yayılmıyor ve kök başına meyve tutumu az
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Ben önce bardakta çimlendirdiğim ama direk toprağa da ekilmeli sanırım. Bardakta çinlendirdiklerimden biri fazla uzayınca kökten kurudu.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bolca sulamak gerekir, bir çok kez gübre kullandım.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Karpuzun kulakçığı kuruyup, tok ses geldiğinde koparılır. Olgun meyvenin çekirdeği ayrılır.

Meyveleri ortalama 3-5 kg aralığında oldukça lezzetli. Biz ailecek çok beğendik.

Paylaşım 25 kişi ile sınırlıdır.

TOHUM PAYLAŞIMA KAPANMIŞTIR

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sezerakk : 06-12-2018 saat 22:08 Neden: Tohum Sayısı
Eski 17-10-2018, 11:16   #6
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Sakız Kabağı

Bitki türü: Sebze
Tohum Türü: Sakız Kabağı
Tohumu Paylaşan : Sn. Hediyeunlu , Kendisine de Sn.Dongyul dan gelmiş.
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış koyun gübresi
Hasat yıl ve ayı: 2018 - Haziran- Temmuz - Ağustos - Eylül
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki tek kök etrafında büyüyor, çok yayılmıyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Yeşil çizgili sakız kabakları
Yetiştirme özellikleri: Çok yayılmıyor ve kök başına meyve tutumu bol. Zamanında toplanmadığı taktirde çabuk tohuma kaçıyor. Kopardıkça tekrar ürün veriyor.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Ben önce bardakta çimlendirdim, sonra toprağa aldım.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bolca sulamak gerekir, kabak suyu seven bitki.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Ben bitkiyi sökene kadar beklettim, kabuğu çok sertleşmişti Kabakların. Bazı tohuma bıraktıklarım içinde çimlenmişti. Çok bekletmemek gerekir diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2018, 11:36   #7
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Blue Beauty Domates

Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Domates
Tohumu İlk Paylaşan : Sn. Tcm
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Gülleci Bulamacı, Oksijenli Su, Kaolin kili
Hasat yıl ve ayı: 2018 Temmuz - Ağustos -Eylül
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki devamlı uzuyor. Sağlam, uzun sırığa bağlamak gerekir. Kök başına bol meyveler veriyor. Bahçede yetiştirdiğim en dayanıklı tür idi. Diğerleri Çiçek Burnu çürüklüğüne yakalanırken Blue Beauty de hiç görülmedi.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Çok lezzetli, tepeleri mor aşağıları kırmızı meyveler
Yetiştirme özellikleri: Kök başına meyve tutumu bol
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Ben Şubat sonunda bardakta çimlendirdim. Mayıs sonunda toprakla buluştu.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Haftada max 1 ya da 2 kere sulama yapıldı. Bir çok kez gübre kullandım.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Meyveler kızarınca tohuma ayrılabilir.
Seneye kırmızı domates olarak sadece Blue beauty ekeceğin dayanıklı olmasından dolayı. Konu komşu, arkadaşlar, akrabalarda çok beğenip tohumlardan istediği için elimde çok fazla tohum kalmadı Bu yüzden;

Tohum paylaşımı max 10 kişi ile sınırlıdır.

PAYLAŞIMA KAPANMIŞTIR

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sezerakk : 06-12-2018 saat 22:06 Neden: Tohum azlığı
Eski 17-10-2018, 12:05   #8
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Kudret Narı

Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Kudret Narı
Tohumun kökeni (size nereden geldi): UTTM Çatalca Etkinliği
Tohumu İlk Paylaşan : Ben
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Koyun Gübresi
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Yok
Hasat yıl ve ayı: 2018 Eylül
Bitki tipi ve gelişim durumu: Sarılıcı bitki
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: yeşilden Turuncuya Dönen Meyveler, içi kırmızı çekirdekli
Yetiştirme özellikleri: İlgi istemiyor
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Tohum Nisan sonu mayıs başı toprağa ekilir. Çabuk çimlenir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Meyveler yeşilden turuncuya döndüğü zaman koparılmalıdır. Daha sonra kendiliğinden çatladığından tohumlar dökülüyor.

Fotoğraf Alıntıdır.

20 kişi ile paylaşım sınırlıdır.

Eklenen Resimler

Eski 30-10-2018, 23:18   #9
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Aynı Sefa Çiçeği

Tohum Türü: Aynı Sefa Çiçeği
Tohumu İlk Paylaşan : UTTM den geldiği için ben
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2018
Bitki tipi ve gelişim durumu: Tohumdan ekildiğinde ilk başta yavaş gelişim gösterse de daha sonra kendi yerine alındığında çok güzel büyüyor ve çok fazla çiçek açıyor. Nazlı bir bitki değil.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sarı renkli çok güzel çiçekleri var.
Yetiştirme özellikleri: Ağustos ayı sonlarına doğru kuruduğunu, artık sökmem gerektiğini düşünürken yağan yağmurla birlikte tekrardan canlandılar ve üzeri çiçeklerle dolu. Demek oluyor ki kararında verilen suyu seviyor ve çiçeğe duruyor.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Bahçe hazırlıkları yapıldığı Mart Nisan aylarında ekilebilir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Herhangi bir gübre kullanmadım. Hiç sulama da yapılmadı. ,
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Çiçekler kuruduktan sonra C şeklini alan kıvrımlı tohumlara dönüşüyor. İlk gördüğümde ben de çok şaşırmıştım.

Can alıcı rengi ile arıları kendine çekiyor. Deri hastalıkları için de çok faydalı bir bitki imiş. Önümüzdeki sene de bahçemizde yerlerini alacaklar.

Eklenen Resimler

Eski 30-10-2018, 23:34   #10
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Tütün Çiçeği

Tohum Türü: Tütün Çiçeği
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 2
Tohumun kökeni (size nereden geldi): İzmir'deki Üniversite arkadaşımdan
Tohumu İlk Paylaşan : Ben
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2018
Bitki tipi ve gelişim durumu: Uzun dallar halinde yukarı doğru gelişen, sulandıkça çiçek veren bir bitki.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Akşam sefası çiçeğini andıran, çok güzel çok hoşkokulu çiçeklere sahip.
Yetiştirme özellikleri: Özel bir teknik yok.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Tohum mayıs ayı gibi filizleniyor.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Suyu seven bir bitki. Kısmen gölge olan kısımda yetiştirdik.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Çiçekler kuruduktan sonra dip kısmından kapsüller veriyor. Kapsüller kahverengi dönüşünce içinden binlerce tohum çıkıyor. Yeşilken kapsülleri koparmamak, kurumasını beklemek gerekir. Çok geç kalındığında ise kapsüller kendiliğinden açılıyor ve tohumlar yere düşüyor. Çok küçük tohumları var gözle görülemeyecek kadar.

Geçen sene ektiklerimden tohum saklamamıştım. Bu sene bahçeyi çapalarken bir çok yerden aynı otun çıktığını farkettim. Beni şüphelendirdiği için ellemedim. Sonra baktım ki bizim Tütün çiçeği imiş. Her yerden adeta fışkırdı. Geçen seneden baya tohum düşmüş. Taşın arasından bile çıktı.

Eklenen Resimler

Eski 30-10-2018, 23:45   #11
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Halep Karası Patlıcan

Tohum Türü: Patlıcan
Tohumu İlk Paylaşan : Sn. Birnefestoprak> Sn. Atılgan > Sn. Hediyeunlu
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Koyun Gübresi
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Gülleci Bulamacı, Kaolin Kili
Hasat yıl ve ayı: 2018 Ağustos Eylül
Bitki tipi ve gelişim durumu: 1 metreye kadar boylanan, büyük yapraklı bir bitki. Bitki asıl yerine geçene kadar çok yavaş gelişim gösteriyor. Genel olarak patlıcanlar bu şekilde. Asıl yerini sevdikten sonra ve suyu bol tutunca boylanıyor ve verime duruyor
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Parlak siyah bol çekirdekli lezzetli bir patlıcan türü
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Patlıcan tohumları Biber tohumları gibi çok geç çimlenen tohumlar olduğu için ben Şubat ayının sonuna doğru toprakla buluşturdum.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Suyu bol tutmak gerekir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Patlıcanlar pörsüyüp kahverengi bir hal alınca tohumları ayıklanabilir. 1 patlıcandan yüzlerce tohum çıkıyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sezerakk : 31-10-2018 saat 07:23 Neden: Tohumu ilk paylaşan yazılması için

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024