agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2017-2018 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni180Beğeniler
  • 15 Gönderen Yerel bahçem
  • 32 Gönderen Yerel bahçem
  • 21 Gönderen Yerel bahçem
  • 21 Gönderen Yerel bahçem
  • 5 Gönderen Yerel bahçem
  • 12 Gönderen Yerel bahçem
  • 16 Gönderen Yerel bahçem
  • 25 Gönderen Yerel bahçem
  • 14 Gönderen Yerel bahçem
  • 16 Gönderen Yerel bahçem
  • 3 Gönderen Yerel bahçem

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-09-2017, 21:25   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-10-2016
Yerel bahçem

Etkinlikte paylaşacağım tohumlar

1-Ağaç bamyası
2-Buena mulata biber
3-Sedef çiçeği
4-Yumurta patlıcan
4-Labada-Evelik otu
5-Roka
6-Siyah parmak biber
7-Gül biber
8-Sarkan horoz ibiği
9-Yabani glayör
10-İstanbulıspanağı-Dağ ıspanağı

Düzenleyen Yerel bahçem : 30-09-2017 saat 17:41 Neden: Bitki ekleme
Yerel bahçem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2017, 11:13   #2
Ağaçsever

Ağaç bamyası- Araujia sericifera

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü:Çok yıllık
Tohum Türü: Bamya
Tohum kaç yıldır sizdedir: İki yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İstanbul
Tohumun kökeni:-
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Etrafında benzer cins bitki yok
Tohumu ilk paylaşan: Yerel bahçem
Kullanılan gübreler :Az miktarda ahır gübresi
Kullanılan ilaçlar :Kendi yaptığım bitkisel ilaçları kullandım. Isırgan otu, sirkeli su ve sarımsak acı pul biber ilacı gibi.
Hasat yıl ve ayı:2017
Bitki tipi ve gelişim durumu:Sarılıcı ve tırmanıcı bir bitki, destek gerekiyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: İlk yılında gelişimini tamamlıyor, ikinci yılında ürün veriyor. Kastamonu biberi diye de biliniyor. Dolması ve yemeği yapılıyor. Ceviz büyüklüğüne ulaştığında toplanması gerekiyor aksi halde sertleşiyor ve yenmiyor. Yaz ortasından kasım ayına kadar ürün vermeye devam ediyor.
Yetiştirme özellikleri:Tohumların çimlenme ve büyüme oranı çok yüksek. -8 dereceye kadar soğuklara dayanıklı.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlkbaharda toprak torf karışımına ekilmeli.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler:Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : Suyu ve güneşi seviyor.
İklim gereksinimleri:Sıcak iklimlerde ilk yılında ürün verebiliyor. Ancak İstanbul ikliminde de çok sağlıklı büyüyor ve bol meyve döküyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Tohumları siyaha döndüğünde ekime hazır hale geliyor. Tohumların uçuşma özelliği var. Olgunlaşma olduğunda meyve kabukları ayrılıyor. Bahçemdeki bamyanın meyveleri bir hayli büyüdü ancak kontrol ettiğimde tohumlar henüz yeşildi. Bir süre daha dalında beklemesi gerekiyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Yerel bahçem : 15-09-2017 saat 13:22 Neden: yıl düzeltme, bilgi ekleme
Eski 11-09-2017, 12:50   #3
Ağaçsever

Buena mulata biber

Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü:Biber, capsicum annuum
Tohum çeşit adı: Buena mulata
Tohum kaç yıldır sizdedir:1 yıldır
Tohumun kökeni:-
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Diğer biberlerden ayrı saksıda yetişti
Tohumu ilk paylaşan: Bahcedenn
Kullanılan gübreler :Sebze, meyve artıklarıı, maya, şeker ve su ile yaptığım gübreyi kullandım. (5 litrelik şişeyi yarıya kadar su ile doldurdum içine bir paket kuru maya veya 1 dilim ekmek koydum . Limon, portakal sarımsak ve soğan haricinde sebze meyve atıklarını şişeye doldurdum. Ara ara kapağını açarak 1 ay beklettim, suyunu 1/10 oranında normal suya karıştırıp sebzelere verdim)
Kullanılan ilaçlar :İlaç kullanmadım
Hasat yıl ve ayı: Eylül 2017
Bitki tipi ve gelişim durumu: Saksıda yetiştirdim, 90 cm boylandı. Biber uzunluğu da 10 cm civarında.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Biberde tam bir renk cümbüşü yaşanıyor. Morlar, turuncular, kırmızılar şahane bir görsellik oluşturuyor. Zaten mor rengi göreni hayran bırakıyor. Acıyı sevenlerin tadı için, sevmeyenlerin de renk güzelliği için yetiştirmesi gerektiğine inanıyorum . Sayın Bahcedenn'e bu biberle tanışmamı sağladığı için teşekkür ederim.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Baharda toprak ve torf karışımına
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler.Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Güneş ve suyu seviyor
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Kırmızı renge ulaşıp olgunlaştığında.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Yerel bahçem : 14-09-2017 saat 09:47 Neden: isim düzeltme. Yıl ekleme
Eski 11-09-2017, 20:22   #4
Ağaçsever

Sedef çiçeği-Lunaria annua

Bitki türü: Çiçek
Bitki ömrü:İki yıllık
Tohum kaç yıldır sizdedir ; Üç yıldır
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Arkadaşımdan
Kullanılan gübreler : Gübre kullanılmadı
Kullanılan ilaçlar :Kendi yaptığım bitkisel ilaçlar kullandım.
Hasat yıl ve ayı:2017 temmuz
Bitki tipi ve gelişim durumu: İlk yıl toparlanma yılı oluyor. İkinci yıl baharla beraber çiçek açmaya başlıyor ve dallanıp budaklanıyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Tazeyken mor çiçekler açıyor. Daha sonra oluşan tohum keselerinin dış katmanı soyularak kuru çiçek olarak yıllarca dekoratif amaçlı kullanılabiliyor.
Yetiştirme özellikleri: Çiçek iki yıllık. İlk yıl gelişimini tamamlıyor, ikinci çiçek açıyor. Salyangozlar ve tırtıllarla mücadele etmek gerekiyor.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Baharda tohumlar ekiliyor, fideler sonbaharda yetiştirilmek istenen yere alınıyor.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler :Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri :Güneşi seviyor ancak yarı gölgede de gelişebiliyor.
İklim gereksinimleri :Kaynaklarda çok soğuklara dayanıklı olmadığı belirtiliyor. İstanbul ikliminde kışı rahatlıkla bahçede atlatıyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Tohum keseleri kuruduğunda tohumları alınıyor.

Eklenen Resimler

Eski 11-09-2017, 20:43   #5
Ağaçsever

Yumurta patlıcan-Solanum ovigerum

Bitki ömrü:Tek yıllık
Tohum kaç yıldır sizdedir ;Bir yıldır
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Yerel tohum takas grubundan
Kullanılan gübreler : Sebze artıklarından kendi yaptığım gübreyi kullandım
Kullanılan ilaçlar :İlaç kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2017 Ekim olarak tahmin ediyorum. Meyvenin sararması gerekiyor henüz beyaz.
Bitki tipi ve gelişim durumu: 50 cm civarında büyüyor. Çok fazla dallanmadan meyve dökmeye başlıyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Beyaz renkli, yumurtaya benzeyen meyveler veriyor. Tohum alma olayına öncelik verdiğim için henüz pişirmedim. Ancak kaynaklarda yemeğinin, kızartmasının, macunun yapıldığı belirtiliyor. Tadı da diğer patlıcanlardan farklı değilmiş.
Yetiştirme özellikleri: Güneş, su ve normal bahçe toprağında kolaylıkla yetişiyor.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : Su ve güneşi seviyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Beyaz rengi sarıya döndüğünde olgunlaşıyor ve tohumu alınıyor.

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2017, 21:27   #6
Ağaçsever

Labada-Evelik otu

Bitki ömrü: Çok yıllık
Tohum kaç yıldır sizdedir : Uzun zamandır, hatırlamıyorum.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:İstanbul
Tohumun kökeni :Bir yakınımdan
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: İzolasyon uygulanmadı.
Kullanılan gübreler- Gübre kullanılmadı
Kullanılan ilaçlar:İlaç kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2017 Mayıs-Haziran
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bol yaprak veriyor,50-60 cm civarında büyüyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Yaprakları çiğ veya pişirilerek tüketiliyor. Ben genelde soğanla kavurarak yemeğini yapıyorum. Sarması da yapılıyor. Kaynaklarda şifalı bir bitki olduğu ve ilaç sanayinde de kullanıldığı belirtiliyor.
Yetiştirme özellikleri: Kolay yetişen bir bitki. Zaten çoğunlukla kendiliğinden çıkıyor. Tokat başta olmak üzere Anadolu'da yabani olarak yetişiyormuş. Bahçemde de dökülen tohumlardan kendiliğinden çıkıyor.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlkbaharda , dışarıya ekilebilir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri Toprak seçmiyor güneş ve suyu seviyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Yerel bahçem : 14-09-2017 saat 09:48 Neden: Yıl ekleme
Eski 14-09-2017, 09:37   #7
Ağaçsever

Roka

Tohum Türü: Roka
Tohum kaç yıldır sizdedir : 7-8 sene
Tohumun kökeni : Bir yakınımdan
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Civarda benzer bir bitki yok
Kullanılan gübreler :Kullanılmadı
Kullanılan ilaçlar :Kendi yaptığım bitkisel ilaçlar
Hasat yıl ve ayı: 2017 temmuz
Bitki tipi ve gelişim durumu: Kolay çimlenip, zahmetsiz yetişiyor. Yaprakları 10-15 cm civarı ve kenarları tırtıklı.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Acımsı bir tada sahip. Salatalarda kullanılabileceği gibi özellikle balık yanına taze yeşillik olarak yakışıyor.
Uçtuğu, düştüğü yerde tohumları çimleniyor. Bahçenin her yerinde karşıma çıkıyor neredeyse. Kaynaklarda faydalı bir bir bitki türü olarak geçiyor. Kemikleri güçlendirmesi, antioksidan kaynağı olması, kanı temizlemesi faydalarından bir kaçı.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlkbahar, sonbahar veya yaz aylarında ekilebilir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Su ve güneşi seviyor.
İklim gereksinimleri: İstanbul ikliminde kışı bahçede donmadan atlatıyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Yaz ortasında tohum kapsülleri kuruduğunda .

Eklenen Resimler

Düzenleyen Yerel bahçem : 15-09-2017 saat 13:25 Neden: Yıl ekleme, bilgi ekleme
Eski 17-09-2017, 18:11   #8
Ağaçsever

Siyah süs biber

Bitki türü:Sebze
Tohum Türü: Biber
Tohum çeşit adı: Siyah süs biber, siyah parmak biber
Tohum kaç yıldır sizdedir:Bir yıldır
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Saksıda diğer biberden ayrı yetiştirdim
Tohumu ilk paylaşan:Heyyamola
Kullanılan gübreler: Sebze ve meyve atıklarından yaptığım sıvı gübre
Kullanılan ilaçlar :İlaç kullanmadım
Hasat yıl ve ayı: 2017 Eylül-ekim
Bitki tipi ve gelişim durumu: Kısa boylu, saksıda rahatlıkla yetişebilecek bir bitki. Özellikle balkonlar için çok uygun.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Biberleri orta acılıkta, körpecik ve çıtır çıtır yeniliyor, çok lezzetli. Renkleri önce siyah oluyor, olgunlaşma döneminde de kırmızıya dönüyor. Bu haliyle çok hoş bir görünüm oluşturuyor.
Yetiştirme özellikleri: Zahmetsiz, kolay yetişen bir cins.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Baharda toprak ve torf karışımına.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri :Güneşte güzel gelişiyor, düzenli su istiyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Bibeler kırmızıya döndüğünde.

Eklenen Resimler

Eski 19-09-2017, 16:52   #9
Ağaçsever

Gül biber

Bitki türü:Sebze
Bitki ömrü: 5-6 yıllık
Tohum Türü: Biber
Tohum çeşit adı: Gül biber, çan biber, çiçek biber, bishop's crown
Tohum kaç yıldır sizdedir :İki yıldır
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Yerel bir tohum takas grubundan
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Saksıda diğer biberlerden ayrı bir yerde bulunuyor.
Kullanılan gübreler :Kendi yaptığım bitkisel gübre
Kullanılan ilaçlar :İlaç kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2017 eylül-ekim
Bitki tipi ve gelişim durumu: Soğuklardan korunduğu taktirde 5-6 yıl yaşayacağı söylenmişti bana. Geçen kışı dışarıda evin kuytusunda geçirdi. Etrafını kartonla kapattım. Kar yağdığında da üstüne kalın çöp poşeti geçirdim. Baharda üstten kuruyan bir kaç dalını budadım. Şu an 1.80 civarında ve küçük bir ağaç görünümünde. İkinci yılında daha bir güçlendi ve biberleri de daha irileşti.
Meyvelerin ayırd edici özellikleri: Çiçek görünümlü ve birbirinden farklı çok güzel meyveleri var. İnsan yemeye kıyamıyor. Acısı rahatsız etmeyecek şekilde, orta karar. Çıtır çıtır yemeklerin yanında yenebildiği gibi, turşusu da yapılıyor.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Baharda toprak torf karışımına.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri :Güneş ve suyu seviyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Kırmızı renge döndüğünde tohum alınabilir.

Eklenen Resimler

Eski 22-09-2017, 09:15   #10
Ağaçsever

Sarkan horoz ibiğ

Tohum çeşit adı: Sarkan horoz ibiği, red giant amaranthus
Tohum kaç yıldır sizdedir:İki yıldır
Tohumun kökeni :Arkadaşımdan
Dağıtılacak Tohumun Saflığı:İzalasyon yapılmadı
Kullanılan gübreler Kullanılmadı
Kullanılan ilaçlar :Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı:2017 eylül-ekim
Bitki tipi ve gelişim durumu: 2 metre civarında boylanan bir bitki. Tohumlarının çimlenme özelliği çok fazla, düştüğü yerde çimleniyor. Büyümeye başladıktan sonra kısa sürede dallanıp budaklanıyor. Onun için özellikle güneş alan çit veya duvar diplerine dikilmesi daha uygun olur diye düşünüyorum. Bahçemdekiler ben evde olmadığım bir dönemde büyüdükleri için yerlerini değiştirme imkanım olmadı maalesef. Gelecek yıl bu konuda daha dikkatli olacağım.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Şelale gibi aşağıya doğru süzülen çok güzel çiçekleri var. Uzun salkımlar halinde açan kırmızı çiçeklerinin seyrine doyum olmuyor. Gövdesine destek, su ve güneş üçlüsüyle bütün yaz sürekli açıyor. Ben denemedim ama çiçekleri kurutularak aranjmanlarda kullanılıyormuş.
Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Baharda
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri :Güneş ve suyu seviyor
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Çiçekler salkımlar üzerinde top top görüntü oluşturmaya başladığında tohumları alınabilir.

Eklenen Resimler

Eski 22-09-2017, 19:55   #11
Ağaçsever

Yabani glayör

Bitki ömrü: Çok yıllık
Tohum çeşit adı: Glayör, gladiolus
Tohum kaç yıldır sizdedir 8-9 yıldır
Tohumun kökeni : Bir yakınımdan
Dağıtılacak Tohumun Saflığı:Yakınında aynı türden çiçek bulunmuyor.
Tohumu ilk paylaşan:Yerel bahçem
Kullanılan gübreler:Kullanılmadı
Kullanılan ilaçlar :Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı:2017-Temmuz
Bitki tipi ve gelişim durumu:Uçları sivri keskin sert yapraklar sahip. Mayıs ayında açıyor. Kışın yaprak kısımları kayboluyor. Çoğalması yavru soğanlarla oluyor. Tohumla da çoğaltılıyor ancak ben hiç denemedim ve bu yıl ilk kez tohum aldım. Merak eden ve yetiştirmek isteyen arkadaşlar için paylaşıma açmak istedim.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Pembe-eflatun tonlarında çok güzel çiçekler açıyor.
Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Bu konuda bilgim yok ancak tohumlar ele geçtiğinde hemen ekilmesi gerekir diye düşünüyorum. O yıl açmasa da en azından çimlenmiş olur.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler; Tohumları sert yapıda, dolayısıyla bir gece önceden suya konulmalı.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Bahçemde öğleye kadar güneş alan bir yerde ekili. Suyu seviyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Çiçek sapları ve tohum kapsülleri kuruduktan sonra

Eklenen Resimler

Eski 30-09-2017, 17:39   #12
Ağaçsever

İstanbul Ispanağı-Dağ ıspanağı

Tohum Türü: ıspanak
Tohum çeşit adıağ ıspanağı, golden silk orach,mountain spinach
Tohum kaç yıldır sizdedir :Bir yıldır
Tohumun kökeni :Arkadaşımdan
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bir yerde sirkene benzetilmişti. Civarında yabani sirkenler vardı. Etkileşim olmuş mudur bilmiyorum.
Kullanılan gübreler : Yanmış ahır gübresi
Kullanılan ilaçlar: Büyüdükten sonra bir ara böceklendi. Yapraklarını toplayıp gövdesine ısırgandan yaptığım bitkisel ilacı kullandım.
Hasat yıl ve ayı:2017 eylül sonu
Bitki tipi ve gelişim durumu: 1 metre civarında boylanan bir bitki. Çimlenmesi kolay ve başarılı.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Geniş yapraklara sahip. Biraz aralıklı dikilmesi gerekiyor ben yer darlığından sık dikmiştim. Büyüdükçe yaprakları küçüldü. Yapraklarını soğanlı kavurup sade veya yumurtalı yemek olarak tükettik. Oldukça lezzetliydi. Tohumlar bana forum dışı bireysel takasla geldi. Ancak daha sonraki araştırmalarımda bitkiyi forumda ilk olarak sayın akçabardak'ın paylaştığını, sayın Lonicera'nın da bitki hakkında geniş bilgi aktardığını öğrendim. Ben de sayelerinde faydalı bilgilere erişmiş oldum. Her iki arkadaşıma da teşekkür ederim. Pazı ve ıspanak gibi yemekleri pişirilebiliyor. Sarması yapılıyor, salatalara katılabiliyor. Sayın Akçabardak'ın gaygana tarifini bu yıl geç gördüğüm için deneyemedim ama gelecek yıl ilk sırada olacak Farklı kaynaklarda bitkiye, bey mancarı, pazı ve ıspanak mancarı dendiğini okudum.
Yetiştirme özellikleri:Güneş ve suyla arası iyi. Bahçemde öğle sonrası güneş alıyordu. İyi bir gelişim gösterdi.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Baharda toprak torf karışımına
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler: Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Bahçe toprağında az gübreyle iyi sonuç aldım
İklim gereksinimleri:Yaz sebzesi, sıcakla arası iyi.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Tohumlar kuruyup kahverengi olduğunda alınıyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Yerel bahçem : 01-10-2017 saat 09:09 Neden: Bilgi ekleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024