View Single Post
Eski 06-07-2023, 23:55   #15
devrann
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017

Çiçek durumunda o dikenli gibi duran black beauty meyvelerinin üzerinden dikenler biraz kaybolmuş gibi aşı anacı üzerine aşılı olduğu için meyveler firesiz tutuyor ve biraz daha verimli bir çeşite dönüşüyor.Normalde çeşitin verimsizliğini bildiğim için acaba niye popüler bir çeşit diye merak ettiğim için yetiştiriyorum.Resimdeki meyveden tohum almayı umuyorum sevimli bir meyve ancak diğerlerine göre bana biraz yavaş büyüyen bir çeşit gibi geldi.

Pyatachok çok verimli bir çeşit meyve eti bembeyaz ve içi tohumsuz.Meyveler olduğundan biraz küçük oldular bunu aşı anacına bağlıyorum chrysotrichum'a aşılıydı ve bu anaç biraz daha düzenli ve yoğun su isteyen bir anaç bu yüzden bu anaca aşılı olan diğer çeşitlerde de gözlemlediğim suyu arttırdığınız zaman meyveyi istenilen büyüklüğe getirebiliyor.Alttaki meyvelerden tohum alacağım için tadına daha bakmadım.

Congo chiltepin meyveleri ucundan hafif tadına baktım zehir gibi acı 100 bin scoville acılığındaymış.Üzeri tamamen meyve olduğu gibi ancak fotoğraf çekmeyi unuttum.Daha sonraki haftalarda tekrar eklerim umarım.Havalar dengesiz geçtiği halde herhangi bir hastalık görünmüyor plastikten yapılmış gibi yemyeşil tek bir deformasyon yok herhangi bir yerinde.Bunun dışında trips ve gal sineği gibi bir zararlıda yok çiçek ve meyvenin içlerinde.Aşı anacı için düşünüyorum çok dallı büyüyor 2-3 aylık periyotta geldiği büyüklük muazzam.Meyvelerden tohum alır almaz aşı için fideler yetiştireceğim.Belki meyvelerden pul biber yaparım tatlı bir biberle belli bir oranda seyrelterek.
Saksıda cüce tepin diye aldığım bir çeşit daha var çok güzel büyüyor saksıya çok iyi adapte oldu.Onun fotoğrafınıda paylaşacağım.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön