agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2022-2023
(https)

Beğeni Düzeni66Beğeniler
  • 13 Gönderen devrann
  • 3 Gönderen devrann
  • 3 Gönderen devrann
  • 10 Gönderen devrann
  • 3 Gönderen devrann
  • 6 Gönderen devrann
  • 3 Gönderen devrann
  • 4 Gönderen devrann
  • 2 Gönderen devrann
  • 2 Gönderen devrann
  • 9 Gönderen devrann
  • 6 Gönderen devrann
  • 1 Gönderen devrann
  • 1 Gönderen devrann

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-02-2023, 20:58   #1
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Devrann / Tohum Paylaşım Etkinliği Sonrası Çalışmalar 2023-Antalya

Bu yıl tohum paylaşım etkinliği elim deprem olayından dolayı biraz hüzünlü geçiyor, geçecek.Ülkemizin başı sağ olsun.Elimizden hiçbirşey gelmiyor ufak tefek şeyler dışında.Belki söylenecek çok şey var ancak yine susmayı tercih ediyoruz.
Sn Malina'ya yeni paylaşım konusunu açtığı için teşekkür ediyorum.
Umarım bu yılın paylaşım etkinliği benim için ve diğer paylaşımcı arkadaşlar için iyi geçer.Herkese iyi bir sezon geçirmelerini dilerim.

Bu yıl yetiştirmek istediğim tohumlar
Bulgar pembe
Alakır etlisi
Bozdağ moru
Ruby red
Birçok patlıcan çeşiti 10 çeşit kadar
Biber çeşitleri 4-5 çeşit.
-Capsicum annuum var. glabriusculum türüne ait çeşitli yabani biberler, chiltepin,dwarf chiltepin, congo chiltepin ve guetemela chiltepin.Benim ilgi alanım ağırlıklı aşı anaçları olduğu için bu biberlerin aşı anacı potansiyelleri ve birbirleriyle karşılatırılmaları olacak.Bunların iki tanesi ağaç boyutlarında diğer ikisi ise daha alçak boylu ancak daha geniş alan kaplayan küçük fide boyutlarından itibaren yan dallara ayrılmaya hevesli çeşitler.
-Domateste iki tane yabani tür var lycopersicon hirsutum f. typicum ve glabratum.Aşı anacı potansiyellerini karşılaştırmak için her ikisinede birer tane domates aşılayıp karşılaştırmak istiyorum.
Gelişmeleri burdan vakit buldukça paylaşacağım.

Düzenleyen devrann : 07-07-2023 saat 00:06
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2023, 18:46   #2
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
...
Bozdağ moru
...
@devrann Bozdağ moru nerenin acep, bir de varsa resmi özellikleri

TCM Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2023, 20:03   #3
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@devrann Bozdağ moru nerenin acep, bir de varsa resmi özellikleri
Merhaba sn TCM;
Ben sn Birnefestoprak'tan almıştım bana başka tohumlarla birlikte hediye olarak gönderdi.Sitede iki tane resimi var beef tarfı iri bir çeşite benziyor.

https://twoseedsinapod.com/product/bozdag-purple/
Tohumları ve resim bu sitede var aşağıdakine benzer bir açıklaması var.

Bozdağ moru lezzetli bir Türk atalık tohumudur. Meyveleri koyu pembe, neredeyse mor bir renge sahiptir. Determinate(fazla uzamayan belli bir boya ulaştıktan sonra yan dallar vermeye başlayan kısa sezon domatesler) bitkiler iyi verime sahiptir ve orta ila büyük boy etli meyveler üretir.

Eski 11-03-2023, 13:53   #4
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Balkonda domatesler dahil birçok bitkinin tepesini bir günde yiyen 7-8 kadar iri boy yeşil kurtları hergün bitkilerimi kontrol etmesem fark etmeyecekmişim ve hiçbirşey kalmayacakmış.Yumurtadan yeni çıkan bu oburlar balkondaki fesleğenden başlayıp domateslere sıra gelinceye kadar epey büyümüşler.
Fotoğraflarını ekleyeceğim domateslerin bazılarının tepe kısımlarını epey yemişler.Bu arada yeşil kurtlardan bir tanesi hariç diğerlerini imha ettim.O bir taneyi L. hırsitum için '' L. hirsutum ayrıca bitkide doğal olarak oluşan bir pestisit olan 2-tridecacone'un yüksek konsantrasyonuna sahiptir. Bu, yaprak bitlerine ve lepidopter larvalarına (tırtıllar) karşı yüksek derecede koruma sağlar. '' denilmekte bu yüzden bu bir tane tırtıla bu yabani domatesle bir şans daha vermeye karar verdim.Böylece bendeki typicum fidesinin böyle bir özelliği olup olmadığını gözlemleyeceğim.

Düzenleyen devrann : 11-03-2023 saat 23:17
Eski 13-03-2023, 00:45   #5
Ağaç Dostu

AlimHakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2022
Öncelikle kolay gelsin.Geçen seneden geç ektiğim domatesler Antalya da kışın don olmayınca şimdilerde çiçeklenmeye başladı.Şimdiden yeşil kurtlar harici tuta işaretleri var.Bu sene baya uğraşağız anlaşılan.Bu yüzden bolca aromatik bitkileri yanlarına koymayı planlıyorum.Herşe yolunca giderse buradan bildiririm.

AlimHakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2023, 16:56   #6
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Balkonda domatesler dahil birçok bitkinin tepesini bir günde yiyen 7-8 kadar iri boy yeşil kurtları hergün bitkilerimi kontrol etmesem fark etmeyecekmişim ve hiçbirşey kalmayacakmış.Yumurtadan yeni çıkan bu oburlar balkondaki fesleğenden başlayıp domateslere sıra gelinceye kadar epey büyümüşler.
Fotoğraflarını ekleyeceğim domateslerin bazılarının tepe kısımlarını epey yemişler.Bu arada yeşil kurtlardan bir tanesi hariç diğerlerini imha ettim.O bir taneyi L. hırsitum için '' L. hirsutum ayrıca bitkide doğal olarak oluşan bir pestisit olan 2-tridecacone'un yüksek konsantrasyonuna sahiptir. Bu, yaprak bitlerine ve lepidopter larvalarına (tırtıllar) karşı yüksek derecede koruma sağlar. '' denilmekte bu yüzden bu bir tane tırtıla bu yabani domatesle bir şans daha vermeye karar verdim.Böylece bendeki typicum fidesinin böyle bir özelliği olup olmadığını gözlemleyeceğim.
Yabanide denediğim tırtıl yabanide de beslenmeye devam etti ama çok fazla değil 1 gün sonra yaprağın altına pupa oldu.Zehirlendi de böyle birşey yapmaya karar verdi emin değilim.Ancak benim bulgar pembelerden pek vazgeçip pupa olacaklar gibi durmuyorlardı

Eski 19-03-2023, 17:15   #7
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Bugün erken olsada bütün patlıcan,biber,domates 40 kadar farklı çeşiti açığa ektim.Bazılarını yedekledim bazılarında ise son tohum olanlar var.
Seraya ektiğim çengelköy salatalık ve kelahmet uzunu ismindeki salatalıkların fotoğraflarını paylaşıyorum ikiside zayıf gelişiyorlar ancak kış mevsimi için fena sayılmazlar.

Tombul olan Çengelköy , daha uzun ve düzgün olan Kelahmet uzunu

Eski 28-05-2023, 00:58   #8
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Üstteki iki fotoğraf boy yapmayan chitepin ancak 1 metreden fazla bir çapa ulaşabişen bir bitki boyuda 70-80 civarlarına çıkıyor.
2.resim ise guetemala chiltepin meyvesi ,bu da kalıcı yabani bir tür bu yüzden zamanla kalın bir gövdeye ve ağaçsı bir forma sahip olacak.
Congo chiltepin olanın fotoğrafını eklemeyi unuttum en güçlü ve ağaçsı olanı ise bu.

Alttaki 2 tane fotoğraf üstteki üç burunları aşıladığım acı biber.Ben tohumu bir çiftçinin serasında görüp rica etmiştim çiftçiden bu biber 2 metre boylarındaydı ve sondaki fotoğraftaki gibi meyve tutumu dal uçlarında gruplu meyve şeklindeydi ancak son iki fotoğraflardaki bir tanesi gruplu şekilde diğeri ise dağınık şekilde meyve tutmuşlar.Ancak her ikiside çiftçinin seradaki biberi gibi boylu değil.Sanırım hibritmiş ancak üç buruna bir fark yaratmış gibi duruyor.

Eski 28-05-2023, 21:23   #9
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Rusya'ya ait bir çeşit pyatachok chrysotrichuma aşılı.

İtalya'ya ait atalık bir çeşit prosperosa.Resimde 3 tane yanyana olan patlıcanların 3'üde aşılı.Sağdaki 2 tane chrysotrichuma aşılı,bir tane ise büyük tohumlara sahip olan torvuma aşılı.Diğerlerine göre daha iyi bir gelişime sahip.Dört farklı anaca aşılı mitoyoları yanyana ektiğim bir denemem daha var.Belli bir aşamaya gelince burdan paylaşacağım.

Eski 28-05-2023, 21:42   #10
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

chrysotrichuma aşılı black beauty.Bu şekilde dikenli meyveleri olduğunu hatırlamıyorum .Normalde çok verimsiz bir çeşit diye hatırlıyorum daha önce yanyana aşısız ektiğim bitkilerden 5-6 adetten sadece 1 tanesinden 1-2 adet patlıcan olmuştu ve nerdeyse 1 metre boy yapmalarına rağmen düzgün meyve vermemişlerdi.Aşılıda da çok fark yok gibi. Torvum üzerine aşılayıp denemek lazım o dönemde torvum anaçları aşı için yeterli büyüklükte değildi genelde bu boydaki patlıcanlarım genelde chrysotrichuma aşılı.Chrysotrichum güçlü bir anaç geçen yıldan hatırlarsanız eğer devasa boyutlara ulaşıyor bu yıl küçük boyutlu olarak aşılanmış bir şekilde verimini gözlemleyebileceğim ve torvumla karşılaştırabileceğim.Bir artısı daha var chrysotrichum belli bir boyuta ulaşınca hem gövde kısmı hem aşılı patlıcanların dalları iyice kalınlaşıyor ve herhangi bir desteğe ihtiyaç olmadan sağa sola devrilmeden ayakta durabiliyor.

Eski 28-05-2023, 22:21   #11
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

guetemala chiltepin Capsicum annuum var. glabriusculum.Diğer yabanilere göre daha dallı ve gövdeli gelişiyor.Kısa sürede 1 metre boya ulaştı bazı videolarda izlediğim kadarıyla epey büyük bir biber.

Düzenleyen devrann : 29-10-2023 saat 20:09
Eski 28-05-2023, 22:43   #12
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

4 adet daha patlıcan olacak.Baladi,violetta di frenzie,ronde de valance ve Birecik. Onlarında aşılanmış olarak potansiyellerini görme fırsatı bulacağız ilerleyen haftalarda.Özellikle baladi çift yüzlü yapısı ve dünyanın en tatlı patlıcanı olarak lanse edilmiş.İsraile ait bir atalıkmış ancak anladığım kadarıyla Suriye coğrafyasına ait bir çeşit.Violetta italyan ronde ise fransız bir atalık.Bu çeşitleri japon atalık çeşiti mitoyo ile karşılaştıracağız verim olarak değil ancak tat olarak bir karşılaştırma olacak.Mitoyo'nun tat konusundaki yorumları çok iyidir.Benimde çok sevdiğim bir çeşit aslına bakarsanız bir sürü maceraya atılıyorum bundan daha iyi olması çok zor gibi ama benimkisi hobi.Baladi ve Birecik hakkında da tat ve lezzet konusunda iyi yorumlar var.Bakalım deneyip göreceğiz.

Eski 11-06-2023, 20:38   #13
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Bu yılın sarı kantoronları;bu şekilde tek tek çiçek açıyor bilinen tür hypericum perforatum gibi büyük demet şeklinde çiçek açmıyor.Bizim oralarda sadece bu tür yetişiyor .Tür ismi hypericum triquetrifolium sanıyorum .Geniş bir alana fotoğraftaki gibi yayılıyor veya bir çok tek bitkidende oluşan bir kümede olabilir.Çünkü tek takılan bitkilerde etrafta bulunuyor 50 cm civarı boy yapıyor ve dallı bir şekilde büyüyor ve yuvarlak bir hal alıyor biraz daha büyüyünce. Yağı için tüm çiçekler açmadan resimdeki durumdayken yapımı öneriliyor.Bu hafta vakit bulamadım tamemen çiçek açmadan önümüzdeki hafta yapmayı düşünüyorum.Daha önceki yıllarda bahsetmiştim bitkinin üst aksamı koyu kırmızı renge bürünüyor ve kuruyor gelecek yıl aynı yerden tekrar çıkıyor yani bitki çok yıllık.Ülkemiz hypericum türleri için bir merkez konumunda çünkü dünyadaki 89 türün 43'ü sadece ülkemizde yetişmekte.

nazlı06 ve Muda beğendi.
Eski 11-06-2023, 21:41   #14
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Bu hafta bitkilerde inanılmaz bir durgunluk gözlemledim nerdeyse bütün bitkiler aynı bıraktığım şekildeydi.Bahçede fazla çalışamadım gündüz dahi ordu gibi saldıran sivri sinekler beni sinir etti domatesin dalını hafif hışırdatmamla saldırmaları bir oldu ama nasıl saldırmak sürü halinde.Sonra bitkisel bir yağla bitkileri ilaçlayayım hem sivri sineklerden kurtulayım hem bitki üstündeki bazı zararlıları kontrol edeyim dedim bu seferde pompanın bir tarafı kırıldı canım hepten sıkıldı.Oradan resmen koşarak uzaklaştım.Anlayacağınız bu hafta hiç keyfim yoktu.Neyseki zeytinliğin içindeki kantaronları izlemeye dalınca biraz keyfim yerine geldi.Çok güzel bitkiler.
Bitkilerde mevsim geçişinin çok uzun sürmesinden dolayı onlarında pek keyfi yoktu.
Tabi bazı çeşitlerde var bakımsız bir şekilde oldukları halde banamısın demeyen genlerinde verim ve dayanıklılığı barındıran ve her daim işini iyi yapan.Aslına bakarsanız zaten bu çeşitler dünya genelinde popüler olmalarını buna borçlu olmalılar.
Benimde bundan sonrada başlarına birşey gelmezlerse etkinlikte dağıtacağım çeşitler.
san marzano lungo no 2 çok iyi bir çeşit çok iyi meyve tutuyor, fazla bakım istemiyor ve hastalık dayanımı çok iyi,virüs hastalığı olmuyor.Mesela yanlarında roma var.Bir çoğu virüs oldu olmayanlarda ise meyve yok.Tabi ki bakım bazı şeyleri değiştirecektir ancak görünen köy kılavuz istemiyor.

Sn birnefestoprak'tan gelen sürmeli ismindeki sivri biber ve üçburun çok iyi çeşitler.Üç burunun kök dayanımı iyi değil sadece.Ancak sürmeli herşeyiyle çok iyi sivri biberlerin çoğu ağaçtan geç toplanınca kalınlaşıp yenmeyecek şekle gelirler ancak sürmeli tazeliğini koruyor ve oldukça verimli bir çeşit.Kıl biberle bu manavda pazarda satılan sopa gibi demre sivrisi arası bir boyutta.Resimleri daha iyi çekebilmek için bile uğraşamadım sivri sineklerden dolayı.

Yıldız domates sn Hossede'dangelen benim çok istediğim ama bir türlü yetiştirmeyi başaramadığım bir çeşit yine hüsran çünkü herhangi bir virüs dayanımı yok ve hassas bir çeşit.
Bu yıl satın aldığım chio chio ismindeki domates çok iyi açıkta o kadar yağmur ve bakımsızlığa rağmen hiçbir hastalık yok.Multiflora ve bakımsızlığa rağmen meyve tutumu iyi sayılır.
Baladi isimindeki patlıcan çift yüzlü meyvelere sahip daha çiçek durumunda ancak benim gözlemlediğim diğer çeşitlerde görmediğim şekilde bitki toprağın hemen üstünden ikiye ayrılıp çift gövde yapıyor ve istisnasız bütün bitkiler aynı şekilde.

Eski 07-07-2023, 00:55   #15
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Çiçek durumunda o dikenli gibi duran black beauty meyvelerinin üzerinden dikenler biraz kaybolmuş gibi aşı anacı üzerine aşılı olduğu için meyveler firesiz tutuyor ve biraz daha verimli bir çeşite dönüşüyor.Normalde çeşitin verimsizliğini bildiğim için acaba niye popüler bir çeşit diye merak ettiğim için yetiştiriyorum.Resimdeki meyveden tohum almayı umuyorum sevimli bir meyve ancak diğerlerine göre bana biraz yavaş büyüyen bir çeşit gibi geldi.

Pyatachok çok verimli bir çeşit meyve eti bembeyaz ve içi tohumsuz.Meyveler olduğundan biraz küçük oldular bunu aşı anacına bağlıyorum chrysotrichum'a aşılıydı ve bu anaç biraz daha düzenli ve yoğun su isteyen bir anaç bu yüzden bu anaca aşılı olan diğer çeşitlerde de gözlemlediğim suyu arttırdığınız zaman meyveyi istenilen büyüklüğe getirebiliyor.Alttaki meyvelerden tohum alacağım için tadına daha bakmadım.

Congo chiltepin meyveleri ucundan hafif tadına baktım zehir gibi acı 100 bin scoville acılığındaymış.Üzeri tamamen meyve olduğu gibi ancak fotoğraf çekmeyi unuttum.Daha sonraki haftalarda tekrar eklerim umarım.Havalar dengesiz geçtiği halde herhangi bir hastalık görünmüyor plastikten yapılmış gibi yemyeşil tek bir deformasyon yok herhangi bir yerinde.Bunun dışında trips ve gal sineği gibi bir zararlıda yok çiçek ve meyvenin içlerinde.Aşı anacı için düşünüyorum çok dallı büyüyor 2-3 aylık periyotta geldiği büyüklük muazzam.Meyvelerden tohum alır almaz aşı için fideler yetiştireceğim.Belki meyvelerden pul biber yaparım tatlı bir biberle belli bir oranda seyrelterek.
Saksıda cüce tepin diye aldığım bir çeşit daha var çok güzel büyüyor saksıya çok iyi adapte oldu.Onun fotoğrafınıda paylaşacağım.

Eski 17-07-2023, 00:18   #16
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Congo chiltepin biberler havalarında etkisiyle kızarmaya başladı çok verimli bir biber. Biberlerin boyutu çok küçük ancak küçük olduğuna bakmayın bu biberler oldukça acı, bilinen biber koku ve aromasından biraz farklı.Havalar ilk başlarda kötü gittiği halde gelişmeleri bu periyotta fena değil.

bnymnblr beğendi.
Eski 18-07-2023, 14:28   #17
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:

Congo chiltepin biberler havalarında etkisiyle kızarmaya başladı çok verimli bir biber. Biberlerin boyutu çok küçük ancak küçük olduğuna bakmayın bu biberler oldukça acı, bilinen biber koku ve aromasından biraz farklı.Havalar ilk başlarda kötü gittiği halde gelişmeleri bu periyotta fena değil.
Bana hep koyun kokulu olarak geliyor bu çeşitler.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2023, 01:03   #18
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Bana hep koyun kokulu olarak geliyor bu çeşitler.
Banada karabaş otu koyun kokulu geliyor daha çok Bu biberler daha çok fermente acı sos gibi bir kokuyu andırıyor.Ben acıdan pek hoşlanmam bu yüzden tadına bakma niyetim yok .

bnymnblr beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024