View Single Post
Eski 16-05-2020, 11:31   #10
ksolak
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nk_tarim Mesajı Göster
ph kontrolü için limon tuzu kullanıyorsanız limon tuzu zayıf asittir ve etkin ph kontrolü sağlayamazsınız, topraksız tarımda kullanımı pratik değildir. Nitrik asit ya da sülfirik asit kullanın. Kullanırkan dikkatli olun eldiven, gözlük kullanımı önemli. Ve kuvvetli asitlerdir direk kullanımdan ziyade hacimce %20-30'luk seyreltilmiş şekilde kullanın. Seyreltirken örneğin 5 lt ya da litrelik bidonda yarıdan fazla dolu suya yavaş yavaş ilave edin. asidi suya ilave edin su aside ilave edildiğinde çok yüksek ısı ve sıçrama riski oluşur. Nitrik asit tedariğini bilemiyorum ama sülfirik asiti akücülerden kolayca bulabilirsiniz. Tercihim sülfirik asittir. Nitrik asit besin formülündeki azota etki edecek ve hesaplama zorluğu çıkarır. Sülfirik asitten gelen kükürtün besin formülüne etkisi dikkate alınmayabilir.
teşekkür ederim bilgiler için. en yakın zamanda sülfirik asit temin ederim. Bu zamana kadar ph için çok başarılı olamadım. sürekli 6.5 e çeksemde çok hızlı birşekilde 7.5 e çıktı. bitkim genel olarak 7.5 ph da büyüyor diyebilirim. sürekli 6.5 te tutsam daha hızlı bir büyüme olurmuydu bilmiyorum.

ksolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön