agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 2 Gönderen ksolak
  • 1 Gönderen ksolak
  • 2 Gönderen ksolak
  • 1 Gönderen blindguardian80
  • 2 Gönderen ksolak
  • 1 Gönderen ksolak
  • 1 Gönderen ksolak

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-04-2020, 13:34   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2019
Otomatik dozaj sistemiyle domates denemesi

Merhaba,
İki yıl önce topraksız tarım konusuna tesadüfen girmiştim ve Başta Kudret Tezel, envor gibi büyüklerimizin verdiği bilgileri iki yıl boyunca takip ettim. Edindiğim tüm bu bilgilerden sonra balkonumda bir sistem yapmaya karar verdim.

Bu senenin başında otomatik dozajlı bir sistem geliştirmeye başladım.

Hemen hemen bir kış boyunca dozlama otomasyonunu geliştirmekle geçirdim. Aslında bu kadar uzun sürmemesi gerekti ancak ileri düzeyde elektronik bilgimin olmaması ve ayrıca EC sensörünü kendim yapmaya çalıştığımdan testleri çok uzun sürdü. Şuan %100 tamamlanmasa da hobi düzeyinde kullanacak kadar yeterli bir sisteme sahibim.

Sistemi ardunio ve raspberry kullanarak yaptım. Uzaktan bağlanıp herşeyi kontrol edebiliyorum.

Sistem Ec düştüğü zaman A ve B tankından besin yüklemesi yapıyor. Depodaki su azaldığında su takviyesi ayrıca devir zamanlaması ve hava kompresörünü kontrol ediyor.

Aslında Ph düştüğünde asit eklemesi de yapması gerekti. Ama uzun süre suya daldırarak ölçüm yapabileceğim bir Ph probu bulamadım. Yurtdışında olanlar da çok pahalı ve uzun süre çalışacağından emin değilim. Şimdilik hobi olarak yaptığım bu sistem için pahalı kalıyor.

4 metre boyunda pimaş borularla böyle bir sistem yaptım. Üzerinde 40 cm aralıklarla dizilmiş 8 domates fidesi var.

Sulama işini damlama sistemiyle yapıyorum. sistem 2 saatte bir 15 dakika damlama yapıyor. Damlama hortumunu pimaş boru içine aldım. Bunun çok kullanışsız olduğunun farkındayım sadece görüntü kirliliği olmaması için böyle bişey yaptım.

Fideleri diktiğim gün Ec değerini 1.2 de tuttum. aradan 7 gün geçti şuan 1.5 e çıkardım. Haftadan haftaya yükselticem. Ph ı 6.5 seviyelerinde tutmaya çalışıyorum. Şuan Ph düşürmek için Limon Tuzu kullanıyorum.

7 Gün boyunca fidelerde gözle görülür bir büyüme göremedim. diplerine baktığımda köklerde hafif uzama gördüm sadece. Alt yapraklarda hafif sararma var. kök gelişimi olursa kendini toparlıyacağını düşünüyorum.

Yukarıdaki sistem tamamen burdan edindiğim bilgilere göre yaptığım şeyler. Yazılım ve elektronik kısmı benim alanım olduğu için onlarda fazla zorlanacağımı düşünmüyorum yalnız tarım tecrübem olmadığı için ilerde çıkacak sorunlarda yine burdaki arkadaşlardan yardım alabileceğimi düşünüyorum. O yüzden gelişmeleri sürekli burdan paylaşıcam.

Genel Özetle sistem çalıştırma değerlerim;
Ec : 1.50 (her hafta 0,2 arttırarak 2.5 e çıkaracam)
Ph : 6.5
Sulama : Her iki saatte bir 15 dakika çalışıyor
Oksijen : Her 20 dakikada bir 10 dakika çalışıyor
Bu değerler için yanlış yaptığım şeyler var bana bildirebilirsiniz

Görüşlerinizi önerilerinizi yorumlarınızı bekliyorum.

MeyveliTepe ve devrann beğendi.
ksolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2020, 16:20   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2015
Galeri: 1
Dozajlama sistemini açık kaynak yapacak mısınız?

Yozgatlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2020, 22:51   #3
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Ec : 1.50 (her hafta 0,2 arttırarak 2.5 e çıkaracam)
bence bitki gelişine göre arttırın

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2020, 10:46   #4
Yeni Üye

bitki gelişimine göre nasıl ayarlarım bilemiyorum.
gelişim boyunca burada fotoğraflar paylaşırım sizlerin tavsiyesine göre ayarlama yapabilirim

nk_tarim beğendi.
Eski 24-04-2020, 09:48   #5
Yeni Üye

Bugün 10. gün gelişim devam ediyor. Şimdiden tomurcuk vermeye başladı

Eski 27-04-2020, 21:04   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2013
Maaşallah çok güzel görünüyorlar. İlgi çekici bir çalışma olmuş, başarılar dilerim.

turhanengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2020, 10:15   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2020
Merhaba, çalışmalarınızı takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Güncel paylaşım yapacak mısınız? Bende bu konuda araştırma yapıyorum. Yakında bulduğum kaynaklardaki bilgileri birleştirmeye başlayarak çalışmalar yapacağım. Bence burda da bu konu hakkında bilgi paylaşımında bulunabiliriz. İyi günler herkese.

nk_tarim beğendi.
blindguardian80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2020, 11:47   #8
Yeni Üye

30. günde bitkilerin gelişimi bu şekilde
Ec şuanda 2, Ph'ı stabil tutmakda çok zorlanıyorum

nk_tarim ve Dzekovic beğendi.
Eski 16-05-2020, 11:11   #9
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ksolak Mesajı Göster
30. günde bitkilerin gelişimi bu şekilde
Ec şuanda 2, Ph'ı stabil tutmakda çok zorlanıyorum
ph kontrolü için limon tuzu kullanıyorsanız limon tuzu zayıf asittir ve etkin ph kontrolü sağlayamazsınız, topraksız tarımda kullanımı pratik değildir. Nitrik asit ya da sülfirik asit kullanın. Kullanırkan dikkatli olun eldiven, gözlük kullanımı önemli. Ve kuvvetli asitlerdir direk kullanımdan ziyade hacimce %20-30'luk seyreltilmiş şekilde kullanın. Seyreltirken örneğin 5 lt ya da litrelik bidonda yarıdan fazla dolu suya yavaş yavaş ilave edin. asidi suya ilave edin su aside ilave edildiğinde çok yüksek ısı ve sıçrama riski oluşur. Nitrik asit tedariğini bilemiyorum ama sülfirik asiti akücülerden kolayca bulabilirsiniz. Tercihim sülfirik asittir. Nitrik asit besin formülündeki azota etki edecek ve hesaplama zorluğu çıkarır. Sülfirik asitten gelen kükürtün besin formülüne etkisi dikkate alınmayabilir.

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2020, 11:31   #10
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nk_tarim Mesajı Göster
ph kontrolü için limon tuzu kullanıyorsanız limon tuzu zayıf asittir ve etkin ph kontrolü sağlayamazsınız, topraksız tarımda kullanımı pratik değildir. Nitrik asit ya da sülfirik asit kullanın. Kullanırkan dikkatli olun eldiven, gözlük kullanımı önemli. Ve kuvvetli asitlerdir direk kullanımdan ziyade hacimce %20-30'luk seyreltilmiş şekilde kullanın. Seyreltirken örneğin 5 lt ya da litrelik bidonda yarıdan fazla dolu suya yavaş yavaş ilave edin. asidi suya ilave edin su aside ilave edildiğinde çok yüksek ısı ve sıçrama riski oluşur. Nitrik asit tedariğini bilemiyorum ama sülfirik asiti akücülerden kolayca bulabilirsiniz. Tercihim sülfirik asittir. Nitrik asit besin formülündeki azota etki edecek ve hesaplama zorluğu çıkarır. Sülfirik asitten gelen kükürtün besin formülüne etkisi dikkate alınmayabilir.
teşekkür ederim bilgiler için. en yakın zamanda sülfirik asit temin ederim. Bu zamana kadar ph için çok başarılı olamadım. sürekli 6.5 e çeksemde çok hızlı birşekilde 7.5 e çıktı. bitkim genel olarak 7.5 ph da büyüyor diyebilirim. sürekli 6.5 te tutsam daha hızlı bir büyüme olurmuydu bilmiyorum.

Eski 16-05-2020, 11:39   #11
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ksolak Mesajı Göster
teşekkür ederim bilgiler için. en yakın zamanda sülfirik asit temin ederim. Bu zamana kadar ph için çok başarılı olamadım. sürekli 6.5 e çeksemde çok hızlı birşekilde 7.5 e çıktı. bitkim genel olarak 7.5 ph da büyüyor diyebilirim. sürekli 6.5 te tutsam daha hızlı bir büyüme olurmuydu bilmiyorum.
Ph da ec degeri gibi hayatidir bitki icin ve kesinlikle büyümeyi etkiler. 6-6,5 hedeflemek gerek. Limon tuzu givi zayif asitlerin çözeltilerinin ph deger belirli surede kendilignden değişir. Asitligini kaybeder ki burada köklerde sürekli metabolik aktivite var. Ph dengesinin saglandigi bir topraksiz sistemde kök ortaminij etkinliginden zaten ph artışı olur. Kabul edilebilecek sinirlardaki bu ph artisi bitkinin faaliyetinin de göstergesi.

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2020, 11:20   #12
Yeni Üye

bugün kontrol ettiğimde bitkinin bazı kısımlarında yaprak uçları kararıp kurumuş
birden bire artan hava sıcaklıklarının ec yi etkilemesinden şüphelenip ec değerini 2.0 dan 1.6 ya indirdim

nk_tarim beğendi.
Eski 24-05-2020, 21:25   #13
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
besini normal verin .sıcaklıkla alakalı birşey takip edin bitkilerin tamamında varmı

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2020, 14:27   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
bitki bence soğuk almış uç kısımları kurumuş

jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2020, 17:22   #15
Yeni Üye

44. gün
birden artan sıcaklar ardından aşırı rüzgardan sonra bitkiler biraz kötü oldu
ama kendini toparladı tekrar
ilk çiçeklerin çoğu malesef döküldü, sadece bir kaç meyve vermeyi başardı

nk_tarim beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024