View Single Post
Eski 13-05-2020, 12:02   #2
nk_tarim
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi l.ozgurel Mesajı Göster
Merhaba,

Sorularım şöyle:
1. Suyu ilk hazırladığımda EC değeri 0,8 idi. Firmanın yönergelerine göre besin eriyiğini (hazırladığım A ve B solüsyonlarını) ekleyerek 1.3-1.5 arasına yükselttim ama anlayamadım. Benim, sisteme, toplam EC değerini 1.3-1.5 arasında artıracak kadar mı besin eriyiği eklemem gerekiyor, yoksa toplam değerin mi 1.3-1.5 arasında olması gerekiyor. Bunu anlayamadım bir türlü. Çünkü suyun EC değeri+1.3-1.5 aralığı ise bu 2.1-2.3 arasında bir sonuç EC değeri almam gerekir. Aydınlatırsanız çok sevinirim. (Not: Sözel mezunuyum

2. Bir kaya yünü içerisine 5-6 adet tohum ekip bekledim. Üç gün önce de çıkmayan veya zayıf olan tohumları/fideleri söktüm. En güçlü adayı sepette bıraktım. Bu doğru bir işlem midir? Ne zaman yapılmalıdır?

3. Sistemin kurulu olduğu balkon, konumu itibarıyla günde 4-5 saat arasında güneş alıyor. Sonrasında gölgede kalıyor. Bu yaptığım doğru mudur?

4. Kaç gün sonra hangi aşamada olması gerekiyor? Şu an (18. günde) tüm fideler kaya yününü sarmış ve suya uzanmış durumda. Beni neler bekliyor?

Şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba.

1. Toplam ec değerinden bahsedilir. Suyunuzun ec si ne olursa olsun sonuçta ulaşacağınız ec değerleri önemli bitki için.

3. Bitki zamanla belli eder. Gelişim zayıf ya da boy uzatma eğiliminde ise ışık yetersizdir. Ama marul nispeten daha rahattı hatta gölgeleme dahi isteyebilir. Sıcak istemez.

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön