agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen nk_tarim
  • 1 Gönderen l.ozgurel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-05-2020, 11:54   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Kıvırcık deniyorum, birkaç sorum var

Merhaba,

Evde ilk defa bir sistem kurdum. 1 metre gidiş 1 metre geliş olmak üzere 2 metrelik boruda başlangıç için kıvırcık ektim. 20 cm aralıkla 10 sepet yerleştirdim. Kaya yünü içerisine tohumları gömdüm. Hazır besin eriyiği kullandım. Tavsiye edilen oranlarda A ve B solüsyonu hazırladım.

Name:  sistem.jpg
Views: 311
Size:  36.2 KB
Böyle bir şey oldu.
Name:  5 gün.jpg
Views: 307
Size:  64.1 KB
5. Günde böyle yaprak verdi.
Name:  18 gün.jpg
Views: 307
Size:  45.2 KB
18. Gün (bugün) bu şekilde.

İlgili başlıkları elimden geldiği kadar okudum ama bazı soruların cevaplarını bulamadım. Belki de anlayamadım. Eğer mükerrer soru sorduysam şimdiden özür dilerim.

Sorularım şöyle:
1. Suyu ilk hazırladığımda EC değeri 0,8 idi. Firmanın yönergelerine göre besin eriyiğini (hazırladığım A ve B solüsyonlarını) ekleyerek 1.3-1.5 arasına yükselttim ama anlayamadım. Benim, sisteme, toplam EC değerini 1.3-1.5 arasında artıracak kadar mı besin eriyiği eklemem gerekiyor, yoksa toplam değerin mi 1.3-1.5 arasında olması gerekiyor. Bunu anlayamadım bir türlü. Çünkü suyun EC değeri+1.3-1.5 aralığı ise bu 2.1-2.3 arasında bir sonuç EC değeri almam gerekir. Aydınlatırsanız çok sevinirim. (Not: Sözel mezunuyum

2. Bir kaya yünü içerisine 5-6 adet tohum ekip bekledim. Üç gün önce de çıkmayan veya zayıf olan tohumları/fideleri söktüm. En güçlü adayı sepette bıraktım. Bu doğru bir işlem midir? Ne zaman yapılmalıdır?

3. Sistemin kurulu olduğu balkon, konumu itibarıyla günde 4-5 saat arasında güneş alıyor. Sonrasında gölgede kalıyor. Bu yaptığım doğru mudur?

4. Kaç gün sonra hangi aşamada olması gerekiyor? Şu an (18. günde) tüm fideler kaya yününü sarmış ve suya uzanmış durumda. Beni neler bekliyor?

Şimdiden teşekkür ederim.

l.ozgurel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 13:02   #2
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi l.ozgurel Mesajı Göster
Merhaba,

Sorularım şöyle:
1. Suyu ilk hazırladığımda EC değeri 0,8 idi. Firmanın yönergelerine göre besin eriyiğini (hazırladığım A ve B solüsyonlarını) ekleyerek 1.3-1.5 arasına yükselttim ama anlayamadım. Benim, sisteme, toplam EC değerini 1.3-1.5 arasında artıracak kadar mı besin eriyiği eklemem gerekiyor, yoksa toplam değerin mi 1.3-1.5 arasında olması gerekiyor. Bunu anlayamadım bir türlü. Çünkü suyun EC değeri+1.3-1.5 aralığı ise bu 2.1-2.3 arasında bir sonuç EC değeri almam gerekir. Aydınlatırsanız çok sevinirim. (Not: Sözel mezunuyum

2. Bir kaya yünü içerisine 5-6 adet tohum ekip bekledim. Üç gün önce de çıkmayan veya zayıf olan tohumları/fideleri söktüm. En güçlü adayı sepette bıraktım. Bu doğru bir işlem midir? Ne zaman yapılmalıdır?

3. Sistemin kurulu olduğu balkon, konumu itibarıyla günde 4-5 saat arasında güneş alıyor. Sonrasında gölgede kalıyor. Bu yaptığım doğru mudur?

4. Kaç gün sonra hangi aşamada olması gerekiyor? Şu an (18. günde) tüm fideler kaya yününü sarmış ve suya uzanmış durumda. Beni neler bekliyor?

Şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba.

1. Toplam ec değerinden bahsedilir. Suyunuzun ec si ne olursa olsun sonuçta ulaşacağınız ec değerleri önemli bitki için.

3. Bitki zamanla belli eder. Gelişim zayıf ya da boy uzatma eğiliminde ise ışık yetersizdir. Ama marul nispeten daha rahattı hatta gölgeleme dahi isteyebilir. Sıcak istemez.

gurcann beğendi.
nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 14:10   #3
Yeni Üye

Teşekkür ederim nk_tarim,

Anladığım kadarıyla suyun toplam EC'sini 1.3 ile 1.5 arasında tutmamın yeterli olduğunu söylüyorsunuz. Peki ya yanlışlıkla besini fazla verirsem de EC değeri 2.2'ye fırlarsa? Su alıp/ekleyerek düşürmem gerekir mi? Yoksa bir zararı olmaz mı?

Eski 13-05-2020, 14:19   #4
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi l.ozgurel Mesajı Göster
Teşekkür ederim nk_tarim,

Anladığım kadarıyla suyun toplam EC'sini 1.3 ile 1.5 arasında tutmamın yeterli olduğunu söylüyorsunuz. Peki ya yanlışlıkla besini fazla verirsem de EC değeri 2.2'ye fırlarsa? Su alıp/ekleyerek düşürmem gerekir mi? Yoksa bir zararı olmaz mı?
Bitkinin isteğinden fazla ec ye maruz kaldığında bitki solar. Su ekleyerek besin ec si düşürülür. ph da ayarlanmalı tabi aynı zamanda...

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 16:26   #5
Yeni Üye

Önce EC'yi ayarlayıp sonrasında da PH'ı ayarlıyorum. Sorun yok. Teşekkür ederim.

gurcann beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024