Konu: TCM / bahçe
View Single Post
Eski 03-09-2019, 10:47   #1322
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Eylül ayına girdik, yayla sezonunun sonu yaklaşıyor. Okullar malumunuz bir hafta erken açılıyor, dolayısıyla bizim sezon da bir hafta erken bitiyor bu durumda. Söyleyecek tonla şey var ama biz işimize bakalım; bu yıl da dalından (sürgününden) dahliya çoğaltmayı beceremedik. Tam öğrenmeden bir daha uğraşmam.

Çim konusuna devam edelim; gündüz düzgün gözüken yer, gece ışıkla bakınca hatalarını belli ediyor. Sanırım çimde en önemli husus zemin; su beklemeyecek, ya eğimle yana gidecek, ya da altına suyu bekletmeyen zemin hazırlanacak, ikisi de sağlansa daha uygun tabi. Gece çekilen resimdeki engebelikler düzeltildi.

Name:  Gece hizalama çim.jpg
Views: 572
Size:  70.6 KB

İlk ekilen yerdeki yabani otlar kimi yerde neredeyse yönetimi ele geçirdi. Ot ilacı kullanmadım, resimdeki gibi yoğun yerleri yolup ilave tohum attım, olmazsa bölgesel sorunlu yerleri komple ekeriz, nasılsa işi öğrendik.

Name:  29.08.2019 1.çim yabani otlar.jpg
Views: 578
Size:  70.8 KB

İlk zamanlar yabani otları da çim sandım, ancak çimler ilk yaprakları olmadan direk kıl şeklinde çıkıyor, ikinci bölgedeki yabani otları erişebildiğim kadarıyla yoluyorum.

Name:  29.08.2019 1.çim yabani otlar 1.jpg
Views: 577
Size:  59.8 KB

Bu sabah yoğun çim altında 12. günündeki çimlerimiz, sanırım bir haftaya kalmadan biçilecek. Boyları 10 cm. e ulaşmış olacak. Biçmeden önce tohumların topraktan çıkarken yaptığı kabarıklıkları da düzeltmek için üzerinden ağırlıkla geçilecek. Biçtikten sonra da kardeşlenmeyi (tek kökten çoklu çıkım) arttırmak için tekrar ağırlıkla bastırılacak.

Name:  03.09.2019 2. çim 12.gün.jpg
Views: 586
Size:  55.3 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön