View Single Post
Eski 12-07-2019, 14:06   #14
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
İyi günler, Yalova'nın yüksek rakımlı köylerinden birinde oturuyorum. Küresel ısınma vs.den dolayı iklim biraz yumuşasa da kış ve ilkbahar sert geçiyor ve civardaki her yerden biraz daha geç ürün oluyor. Yağışlar bol. Buralar yoğun meşelik ve fundalıktır, toprağı ise kırmızı ve özel bir toprak, çok da verimli. Ben köyün kıyısında orman içi sayılan bir yerde yaşıyorum, küçük bir bahçem var ve 6-7 senedir sebze ekimi için orman toprağını ıslah etmeye çalışıyorum (permakültür, aquaponics vs. yeni nesil tarım anlayışları da dahil). Eşim de ben de üniversite mezunuyuz ama çiftlik hayatını seçtik; fakat tecrübemiz yok.
Size ağaç dikimi konusunda danışmak istiyorum. Şeftali ağacı (özellikle Cresthaven) dikmek istiyorum. Dikilecek yer özel bir hazırlık ister mi? Yaptığım gözlemler buranın toprak yapısının aslında oldukça dengeli olduğu yönünde. Bahçemin heryeri fışkıran adamboyu eğrelti, ısırganotu dolu. Ayrıca yer sarmaşığı (beyaz çiçeği oluyor), hindiba cinsleri, labada, kuşotu, ballıbaba, sütlü ot vs. yeri halı gibi örter. Ihlamur, akasya, kestane ağaçları da burad kendiliğinden, dökülen tohumlarından ya da dip sürgünlerde. sürekli yayılıyor.
Bu bilgiler ışığında sizce şeftali fidanları bu bölgeye iyi uyum sağlar mı? Tavsiye ve tecrübelerinizi rica ediyorum.

Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön