agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen aydemiraydın
  • 1 Gönderen celalamca
  • 1 Gönderen Mehmet89
  • 1 Gönderen tarku
  • 3 Gönderen obabilgesi
  • 1 Gönderen selim_50

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-01-2018, 15:40   #1
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Soğuk İklim Kayısı Cinsi

Arkadaşlar merhaba;

Memleketimizde kışlar çok soğuk geçer ve ilkbaharda toprak ısındıktan sonra ani donlar yaşanır. Bu yüzden ilkbaharda geç çiçeklenen ve sonbaharda erken yaprak döken bir kayısı cinsi aramaktayım. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Saygılarımla

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2018, 08:18   #2
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
alyanak kayısı diğer çeşitlere göre erken çiçek açıyor ama soğuğa dayanımı daha yüksek, diğer çeşitlerde meyve olmasa dahi alyanakta tadımlık kalabiliyor, malatya cinsi kayısılar daha dayanımlı ama bazı çeşitleri lezzet olarak hoş değil.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2018, 15:29   #3
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Anladım hocam bilgi için teşekkürler. Cevizde aradığımı buldum fernor cinsi. Bu cinsin kayısıda benzerini arıyorum. Diğer arkadaşlarda tecrübe ve bilgilerini paylaşırsa sevinirim. Yazdığınız cinsi ayrıca araştıracağım

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2018, 15:51   #4
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Bence sorun etmeyin kayısıyı.. Çeşit dikmenizde her zaman fayda vardır. Tozlama açısından da atıyorum türlerde bazen verim düşebiliyor en azından diğerlerinden verim alma şansınız olur.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2018, 23:55   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2018
Lezzet olarak hangilerini önerirsiniz

Kayrum38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2018, 08:48   #6
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
hem lezzetli aynı zamanda ilkbahar donlarından etkilenmiyen geç çiçek açan kayısı herkesin aradığı çeşit. lütfen bu konuda uzman biri bize yardımcı olsun.
bahçemde şekerpare kayısı diye aldığım verimli lezzetli bir ağacım var ve iki yıldır hava şartları imkan verdiği için meyve veriyor fakat ileride ne olur bilemiyorum. şekerpare kayısı çeşidininde bi standardı yok sanırım . satarken tüm firmalar esnaf ayağına yatıp şekerpare diye satıyorlar.
ben gerçekten standardı olan çeşidi arıyorum.

celalamca beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2018, 16:50   #7
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
hem lezzetli aynı zamanda ilkbahar donlarından etkilenmiyen geç çiçek açan kayısı herkesin aradığı çeşit. lütfen bu konuda uzman biri bize yardımcı olsun.
bahçemde şekerpare kayısı diye aldığım verimli lezzetli bir ağacım var ve iki yıldır hava şartları imkan verdiği için meyve veriyor fakat ileride ne olur bilemiyorum. şekerpare kayısı çeşidininde bi standardı yok sanırım . satarken tüm firmalar esnaf ayağına yatıp şekerpare diye satıyorlar.
ben gerçekten standardı olan çeşidi arıyorum.
Şekerpare konusu biraz şans işi.

Ziraat şekerparesi denen cins; büyük meyveli tadı iyi ama istediğim gibi değil.
Ziraat şekerparesi olmayan, piyasada doğrusunu bulabilirseniz "şekerpare" denen cins (yani ziraat şekerparesi olmayacak) bu cins ;zirraat şekerparesinden küçük ama tadı muhteşem olan adeta şeker bombası .Çok verimli.Hersene meyve verir.Tozlanmaya ihtiyaç yok.Ankara şartlarında soğuktan etkilenmiyor.
Kalitesi kanıtlanmış olan diğer cins Iğdır şalağı.Tadı güzel iri bir cins ama küçük şekerpare favorim.

Ben adına doğru olsun diye

https://www.e-fidancim.com/Kayisi-Fi...l#labels=173-2

burdan aldım ama fidanlar çok küçük geliyor baby boy

Kayısı severler;
https://www.fidandeposu.com/mevlana-kayisi-fidani
fidan deposuna da baksınlar.Adına doğru fidanı bulmak adına.

aydemiraydın beğendi.
celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2018, 07:48   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalamca Mesajı Göster
Şekerpare konusu biraz şans işi.

Ziraat şekerparesi denen cins; büyük meyveli tadı iyi ama istediğim gibi değil.
Ziraat şekerparesi olmayan, piyasada doğrusunu bulabilirseniz "şekerpare" denen cins (yani ziraat şekerparesi olmayacak) bu cins ;zirraat şekerparesinden küçük ama tadı muhteşem olan adeta şeker bombası .Çok verimli.Hersene meyve verir.Tozlanmaya ihtiyaç yok.Ankara şartlarında soğuktan etkilenmiyor.
Kalitesi kanıtlanmış olan diğer cins Iğdır şalağı.Tadı güzel iri bir cins ama küçük şekerpare favorim.

Ben adına doğru olsun diye

https://www.e-fidancim.com/Kayisi-Fi...l#labels=173-2

burdan aldım ama fidanlar çok küçük geliyor baby boy

Kayısı severler;
https://www.fidandeposu.com/mevlana-kayisi-fidani
fidan deposuna da baksınlar.Adına doğru fidanı bulmak adına.
E- fidancım denen sitenin gönderdiği fidanlar hem küçük hem de serçe parmak kalınlığında.
Asıl merak ettiğim ziraat şekerparesi çeşidiydi. Siz meyvesi küçük olan şekerpare gibi tatlı olmadığını söylediniz. Bu durumda büyük yavan kayısı yerine küçük meyvelisini dikmek mantıklı değil mi?
Şu fidandeposu sitesinden fidan aldınız mı? Orayı merak ediyorum gönderdiği fidanlar nasıl diye. E fidancım sitesi gibiyse hiç almayayım. Piyasadaki fidancılarda istediğim çeşidi bulamıyorum mecburen internetten alıyorum tek memnun kaldığım site fidanistanbul. Onların gönderdikleri büyük oluyor.

acemi25 beğendi.
Mehmet89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2018, 17:32   #9
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet89 Mesajı Göster
E- fidancım denen sitenin gönderdiği fidanlar hem küçük hem de serçe parmak kalınlığında.
Asıl merak ettiğim ziraat şekerparesi çeşidiydi. Siz meyvesi küçük olan şekerpare gibi tatlı olmadığını söylediniz. Bu durumda büyük yavan kayısı yerine küçük meyvelisini dikmek mantıklı değil mi?
Şu fidandeposu sitesinden fidan aldınız mı? Orayı merak ediyorum gönderdiği fidanlar nasıl diye. E fidancım sitesi gibiyse hiç almayayım. Piyasadaki fidancılarda istediğim çeşidi bulamıyorum mecburen internetten alıyorum tek memnun kaldığım site fidanistanbul. Onların gönderdikleri büyük oluyor.
Fidanların kalınlığından ziyade sağlıklı olması önemlidir. Büyük fidancıların pek çoğu 1 yaşlı fidan satarlar. Böyle bir fidan dikmek, toprağa adapte olması aşısından daha iyidir.

acemi25 beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2018, 15:54   #10
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
E-fidancımı asla tavsiye etmem! İnanılmaz başarılı reklamı olmakla beraber, gönderdiği ürünlerle ciddi hayal kırıklığı yaşatıyor. Hem çok ufak, hem de sağlıksız fidanlar gönderiyor. Ayrıca etiketine çok güvenmeyin, aldığım bir fidanda 2 farklı isime etiket verdı. Sanırım ellerinde istenilen ürün kalmadığı için, bambaşka bir türün etiketini değiştirmişler ve eski etiket toprakla kapandığı için sökmeyi unutmuşlardı. Tek dürüst tarafları herhangi bir problemde anında para iadesi yapıyorlar. Fidanistanbuldan da uzak durmakta fayda var.
“Fidandeposu” ve “fidansepeti”nden sürekli alışveriş yaparım, gerçekten işini hakkıyla yapan bir firma. Gözünüzü kapatıp bu iki firmadan alışveriş yapabilirsiniz! Fidanlar doğru etikette, düzgün formda, kalın gövdeli ve sağlıklı...

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 15:10   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2018
Arkadaşlar benim bir sorum olacak. Benim Burdur Merkezde 8 yaşında 100 adet Iğdır Şalağı kayısım var. 2018 yılı kış ayı çok kurak geçmişti. İlkbahar da kurak geçti ve kayısılarım 15 martta çiçek açtı. Çiçekten küçük meyveye dönerken bütün meyveler döküldü. Bir ziraatçı arkadaş bu dökülmenin ilkbaharda sıcak hava ve kuru rüzgar nedeniyle olduğunu söyledi. Zaten 2018 yılında bizim buralarda don olayı da olmadı. Bu dökülmeye karşı ağaçların sulamasına özen gösterdim. En son sonbaharda ağaçları iyi suladım. Kışın şubat ayında da sulayacağım. Bu sulamalarım dökülmeye iyi gelir mi? Yoksa ağaçlarda kök çürüklüğü hastalığı olur mu? Bahçeyi komple sulasam olur mu? Bir cevap verirseniz sevinirim. İyi günler.

ÖMER CEYLAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2019, 14:06   #12
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÖMER CEYLAN Mesajı Göster
Arkadaşlar benim bir sorum olacak. Benim Burdur Merkezde 8 yaşında 100 adet Iğdır Şalağı kayısım var. 2018 yılı kış ayı çok kurak geçmişti. İlkbahar da kurak geçti ve kayısılarım 15 martta çiçek açtı. Çiçekten küçük meyveye dönerken bütün meyveler döküldü. Bir ziraatçı arkadaş bu dökülmenin ilkbaharda sıcak hava ve kuru rüzgar nedeniyle olduğunu söyledi. Zaten 2018 yılında bizim buralarda don olayı da olmadı. Bu dökülmeye karşı ağaçların sulamasına özen gösterdim. En son sonbaharda ağaçları iyi suladım. Kışın şubat ayında da sulayacağım. Bu sulamalarım dökülmeye iyi gelir mi? Yoksa ağaçlarda kök çürüklüğü hastalığı olur mu? Bahçeyi komple sulasam olur mu? Bir cevap verirseniz sevinirim. İyi günler.
15 martta kayısılar çiçek açtıysa kaç defa don yemiştir. şehir merkeziyle arazideki iklim çok farklı.
bu sene şeftaliler de bizim burada aynısı oldu. ilk donu atlattılar . 2. donda bütün meyveler aşağı.
gel gör ki şehir içinde virane bahçelerde şeftali dolu hemde hastalık yok.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2019, 15:39   #13
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın Ömer CEYLAN; "Çiçekten küçük meyveye dönerken bütün meyveler döküldü" nün sebebi sıcak hava ve rüzgar değil, öncesinde don yemiştir, ama etkisini sizin söylediğiniz dönemde gösteriyordur, içini açıp baktıysanız çekirdekler siyahlaşmış veya meyvada buruşma oluşmuştur.
-Piyasada şekerpare isminde olup, şekerpareden farklı olan ve ziraat şekerparesine göre çok daha büyük veya küçük olan kayısılar bizde bitirgen diye geçer, diğer çeşitlere nazaran soğuğa daha dayanıklıdır,
ama soğuğa dayanım konusunda gözlemlediğim kadarıyla alyanak birinci sırada

acemi25 beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2019, 15:06   #14
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
İyi günler, Yalova'nın yüksek rakımlı köylerinden birinde oturuyorum. Küresel ısınma vs.den dolayı iklim biraz yumuşasa da kış ve ilkbahar sert geçiyor ve civardaki her yerden biraz daha geç ürün oluyor. Yağışlar bol. Buralar yoğun meşelik ve fundalıktır, toprağı ise kırmızı ve özel bir toprak, çok da verimli. Ben köyün kıyısında orman içi sayılan bir yerde yaşıyorum, küçük bir bahçem var ve 6-7 senedir sebze ekimi için orman toprağını ıslah etmeye çalışıyorum (permakültür, aquaponics vs. yeni nesil tarım anlayışları da dahil). Eşim de ben de üniversite mezunuyuz ama çiftlik hayatını seçtik; fakat tecrübemiz yok.
Size ağaç dikimi konusunda danışmak istiyorum. Şeftali ağacı (özellikle Cresthaven) dikmek istiyorum. Dikilecek yer özel bir hazırlık ister mi? Yaptığım gözlemler buranın toprak yapısının aslında oldukça dengeli olduğu yönünde. Bahçemin heryeri fışkıran adamboyu eğrelti, ısırganotu dolu. Ayrıca yer sarmaşığı (beyaz çiçeği oluyor), hindiba cinsleri, labada, kuşotu, ballıbaba, sütlü ot vs. yeri halı gibi örter. Ihlamur, akasya, kestane ağaçları da burad kendiliğinden, dökülen tohumlarından ya da dip sürgünlerde. sürekli yayılıyor.
Bu bilgiler ışığında sizce şeftali fidanları bu bölgeye iyi uyum sağlar mı? Tavsiye ve tecrübelerinizi rica ediyorum.

Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2021, 16:43   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2021
Rusya ve Kırım da özellikle don olayına karşı özellikle geliştirilen şeftali fidanları var ama Türkiye'de sanırım henüz üretilmiyorlar.

yerlimini Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2022, 18:16   #16
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Mevlana Kayısı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet89 Mesajı Göster
Ben bu kayısıyı aldım, diktim. Bu seneki görüntüyü kısayola tıklayarak görebilirsiniz. Küçük ama tadı güzel, meyvesi bol.
halcur / Bahçe

halcur / Bahçe

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024