View Single Post
Eski 20-05-2019, 13:17   #78
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkingokce Mesajı Göster
Merhabalar,

Evde üç ayrı cins sukulentim var. Sadece bir tanesi altı delik saksıya dikili, diğerleri doğrudan deliksiz saksıya dikili. Kurtarmak için hepsini uygun saksılara dikip, kaktüs toprağıyla değiştirmeyi düşünüyorum ama kurtarılamaz bir noktaya mı geldiler emin değilim. Bir de mesajları okuduktan sonra anladım ki üçüncü fotoğraftaki pörsümeler susuzluktan, aşırı sulamadan korktuğum için şimdiye kadar hiç toprağa doğrudan su vermedim her hafta azar azar püskürtme yaptım. İlk iki fotoğraftakilerin de yaprakları çürüdü. Onlar da susuzluktan olmuş olabilir mi?

Teşekkürler.
Sorun susuzluktan kaynaklanıyor... Toprak çok kuru ve gevrek görünüyor.. Eğer bitkiler kolayca çıkıyorsa, özellikle deliksiz saksıdaki bitkileri çıkarıp delikli yeni saksılarına ektikten sonra sularsanız daha iyi olur bence, çünkü fazla su akacağından rahatça bol bol sulayabilirsiniz... Bitkiler kolay çıkmıyorlarsa bu hallerinde daha da hırpalanmamaları için sulamayı daha ölçülü ve kontrollü olarak mevcut saksılarında yapıp, canlandıktan sonra yeni saksılarına almak daha uygun olabilir.. Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön