agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-12-2018, 20:47   #61
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevdaçiçeği Mesajı Göster
Merhabalar. Sayfaya yeni üye oldum. Çok da memnun oldum. Sukulentimin cinsini öğrenmek istiyorum. Yardımcı olur musunuz?
Merhabalar...
Aşağıdaki linkten açılan sayfaya yazacağınız mesaja bitkinizin net birkaç resmini eklerseniz büyük ihtimalle bitkinizin türünü bilen bir arkadaş çıkacaktır:

Bu sukulentin adı nedir? (Sormadan önce ilk mesajı okuyun)

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2018, 21:36   #62
Yeni Üye

k.a.k.t.ü.s's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2018
selamlar.ben yeni üyeyim mesaj konusunda sıkıntılarım var umarım doğru yere gönderiyorum .Benim de succullent ve kaktüslerim 14 tane kadar bu çiçeklere yeni merak saldım.Ev hanımıyım çiçekleri ağaçları kısa söylemek gerekirse doğayı çok seviyorum

Mesut Temiz beğendi.
k.a.k.t.ü.s Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2018, 21:42   #63
Yeni Üye

k.a.k.t.ü.s's Avatar

kaktüs ve sucullentlerim bahçe toprğgına biraz kum ve biraz torf katarak diktim şu an durumları iyi sonrası sıkıntı olurmu acaba birde yaprağa dokundurmadan spreyleyerek suluyorum kaktüsleri on gün de bir üç **** dört püskürtme yapıyorum yeterli gelir mi acaba.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 08-12-2018, 22:38   #64
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k.a.k.t.ü.s Mesajı Göster
kaktüs ve sucullentlerim bahçe toprğgına biraz kum ve biraz torf katarak diktim şu an durumları iyi sonrası sıkıntı olurmu acaba birde yaprağa dokundurmadan spreyleyerek suluyorum kaktüsleri on gün de bir üç **** dört püskürtme yapıyorum yeterli gelir mi acaba.
Öncelikle Ankara'nın soğuğundan korumalısınız kaktüs ve sukulentlerinizi... Hastalıkların çoğu bir şekilde iyileştirilebilir, ama soğuk bir gece bu bitkilerin çoğunun ertessi güne kadar ölmesi anlamına gelir... Her bir kaktüs ve sukulent türünün su ihtiyacı ve fazla suya karşı hassasiyeti farklı olsa da, kış için genel kural çok soğuk olmayan bir yerde tutup sulamayı azaltmaktır... Ben sizin söylediğinizden fazla suluyorum ve bir sıkıntı yaşamıyorum.. Ama bulundukları ortam çok sıcak değilse sizin verdiğiniz su miktarının da bir soruna yol açacağını sanmam...
Bir de kışın pek güneş göremeseler de yine de mümkün olduğunca güneş ışığının fazla geldiği yerlere koyabilirseniz fazla şekil bozuklukları olmaz bitkilerinizde... Bu mevsimde büyüyen kısımlar aşırı cılız, uzun ve cansız oluyorlar...
Ben onlarca yıldır sadece bahçe toprağı kullanıyorum kaktüs ve sukulentlerimde ve gayet iyi serpiliyorlar... Karışımınız uygun bence bu bitkiler için...
İlkbaharın sonlarına doğru havadaki ısınmayı gözlemleyerek yavaş yavaş açık havaya ve güneşe çıkartmanız gerekecek bitkilerinizi.. O zaman da güneşe çıkarırken alıştırarak süreyi yavaş yavaş arttırmanız gerekecek... Aksi takdirde ciddi yüzey yanıkları oluşur bitkilerinizde... Bol şans...

Simurg_Ankare beğendi.
Eski 09-12-2018, 00:05   #65
Yeni Üye

k.a.k.t.ü.s's Avatar

bu bilgiler ilerleyen zamanda çok işime yarayacak mesut bey çok teşekkür ederim

Mesut Temiz beğendi.
Eski 19-12-2018, 23:38   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2018
Merhabalar
Foruma yeni üye oldum
Sukulentlerle ilgili birçok sayfayı okudum
Benim sukulentimin sorunu saksısı değiştikten sonra yaprakların gerilip aşağı doğru sarkması
Düzeltmek için nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim

Eklenen Resimler

mozp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2018, 10:16   #67
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mozp Mesajı Göster
Merhabalar
Foruma yeni üye oldum
Sukulentlerle ilgili birçok sayfayı okudum
Benim sukulentimin sorunu saksısı değiştikten sonra yaprakların gerilip aşağı doğru sarkması
Düzeltmek için nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim
Foruma hoş geldin öncelikle. Senin bitkinin saksı değişmekle sorununun alakası yok. Bitkin güneşsiz kalmış ve güneşe erişebilmek için boyu uzamış. Bunu en tepedeki yeni yapraklardan anlayabilirsin. Renkleri çok açık. Sürekli boya vermiş. Sukulentler güneşi seven bitkilerdir. Ama çok sıcak ve dik güneşi değil. Senin yapacağın bitkini güneş alan bir yere koy. Çok fazla su verme. Toprağı kurudukça ver. Bu kadar.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2018, 21:48   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
Foruma hoş geldin öncelikle. Senin bitkinin saksı değişmekle sorununun alakası yok. Bitkin güneşsiz kalmış ve güneşe erişebilmek için boyu uzamış. Bunu en tepedeki yeni yapraklardan anlayabilirsin. Renkleri çok açık. Sürekli boya vermiş. Sukulentler güneşi seven bitkilerdir. Ama çok sıcak ve dik güneşi değil. Senin yapacağın bitkini güneş alan bir yere koy. Çok fazla su verme. Toprağı kurudukça ver. Bu kadar.
Öncelikle yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim
Cama yakın bir yerde duruyor aslında ama dahada yaklaştırmam gerekli anlaşılan
Kapalı balkonum var daha fazla ışık alıyor ama çok soğuk, zarar görür diye endişe ettiğim için oraya çıkarmıyorum

mozp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2019, 23:54   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2019
Merhabalar, üç gün önce çiçekçiden ilk defa bir sukulent aldım. İlk aldığımda tüm yaprakları aynı renk iken şimdi bazı yerlerde bu şekilde bir değişme oldu. Saksıda ve toprakta henüz bir değişiklik yapmadım. Sulama olarak da tatlı kaşığını geçmeyecek kadar nemlendirdim sadece. Renklerinin aynı tona dönmesi için ne yapmam gerekiyor yardım eder misiniz?

Düzenleyen Hime : 29-01-2019 saat 00:21 Neden: Eksik bilgi
Hime Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2019, 08:35   #70
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2014
Bitkinizi daha güneşli/aydınlık bir yere koyabilirsiniz. Nispeten karanlıkta kaldığında bile rengi açılmaya başlar.

Melisa16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2019, 11:17   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melisa16 Mesajı Göster
Bitkinizi daha güneşli/aydınlık bir yere koyabilirsiniz. Nispeten karanlıkta kaldığında bile rengi açılmaya başlar.
Anladım çok teşekkür ederim 😊

Melisa16 beğendi.
Hime Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2019, 10:55   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2019
Herkese merhaba, birkaç ay once resimdeki sukulenti aldim baslarda az su verdim haftada 2 kaşık falan. Sonra yapraklari dökülmeye başladı. Ben de su vermeyi kestim. Uzun sure su vermedim ama değişiklik olmadı. Gecen gün biraz su verdim ve sonuç bu. Sukulentimi nasil kurtarırım yardım edin lütfen.

Eklenen Resimler

Nese Mutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2019, 23:20   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2019
Arkadaşlar selam. Çiçeğimin toprağımda bu şekilde noktalar oluştu ve yaprakları pörsümeye başladı önceden dolu doluydu şimdi içleri boş boş sanki napmam gerekiyor

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Sevvals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2019, 23:53   #74
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevvals Mesajı Göster
Arkadaşlar selam. Çiçeğimin toprağımda bu şekilde noktalar oluştu ve yaprakları pörsümeye başladı önceden dolu doluydu şimdi içleri boş boş sanki napmam gerekiyor
Merhabalar, hoş geldiniz...

Bitkiniz haworthia cuspidata ya da çok yakın bir tür sanırım... Güle güle büyütün...

Eski 12-03-2019, 08:17   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2017
Sukulentlerim büyümüyor .Bazılarının yapraklarında çürüme ve pörsüme var. Sizce sorun nedir kurtarmak için neler yapmalıyım.

Eklenen Resimler

kocadere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2019, 11:04   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2019
Merhaba ,
yaklaşık bir aydır sukulent ve kaktüs ile ilgili evimizde hobi olarak ilgilenmeye başladık.

shrek kulağımda fotograftaki gibi sorun var. pörsüme ve beyazlaşma .

yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
kfl2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2019, 23:46   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2019
Merhabalar,

Evde üç ayrı cins sukulentim var. Sadece bir tanesi altı delik saksıya dikili, diğerleri doğrudan deliksiz saksıya dikili. Kurtarmak için hepsini uygun saksılara dikip, kaktüs toprağıyla değiştirmeyi düşünüyorum ama kurtarılamaz bir noktaya mı geldiler emin değilim. Bir de mesajları okuduktan sonra anladım ki üçüncü fotoğraftaki pörsümeler susuzluktan, aşırı sulamadan korktuğum için şimdiye kadar hiç toprağa doğrudan su vermedim her hafta azar azar püskürtme yaptım. İlk iki fotoğraftakilerin de yaprakları çürüdü. Onlar da susuzluktan olmuş olabilir mi?

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
ilkingokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 14:17   #78
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkingokce Mesajı Göster
Merhabalar,

Evde üç ayrı cins sukulentim var. Sadece bir tanesi altı delik saksıya dikili, diğerleri doğrudan deliksiz saksıya dikili. Kurtarmak için hepsini uygun saksılara dikip, kaktüs toprağıyla değiştirmeyi düşünüyorum ama kurtarılamaz bir noktaya mı geldiler emin değilim. Bir de mesajları okuduktan sonra anladım ki üçüncü fotoğraftaki pörsümeler susuzluktan, aşırı sulamadan korktuğum için şimdiye kadar hiç toprağa doğrudan su vermedim her hafta azar azar püskürtme yaptım. İlk iki fotoğraftakilerin de yaprakları çürüdü. Onlar da susuzluktan olmuş olabilir mi?

Teşekkürler.
Sorun susuzluktan kaynaklanıyor... Toprak çok kuru ve gevrek görünüyor.. Eğer bitkiler kolayca çıkıyorsa, özellikle deliksiz saksıdaki bitkileri çıkarıp delikli yeni saksılarına ektikten sonra sularsanız daha iyi olur bence, çünkü fazla su akacağından rahatça bol bol sulayabilirsiniz... Bitkiler kolay çıkmıyorlarsa bu hallerinde daha da hırpalanmamaları için sulamayı daha ölçülü ve kontrollü olarak mevcut saksılarında yapıp, canlandıktan sonra yeni saksılarına almak daha uygun olabilir.. Bol şans...

Eski 20-05-2019, 14:46   #79
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kfl2001 Mesajı Göster
Merhaba ,
yaklaşık bir aydır sukulent ve kaktüs ile ilgili evimizde hobi olarak ilgilenmeye başladık.

shrek kulağımda fotograftaki gibi sorun var. pörsüme ve beyazlaşma .

yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler.
Merhabalar,
Beyazlaşma, yüzeyde pamuksu bir tabaka şeklinde mi? Elinizi sürünce silinip çıkıyor mu? Yoksa bitkinin kendi dokusunda mı beyazlaşma var?
Pumuksu bir tabaka varsa yaprak biti olabilir. Elinizi sürünce çıkan çok ince bir tabaka söz konusuysa mantar olabilir... Bunlar yoksa, pörsüme bitkinin çok uzun süre sulanmamasından kaynaklanıyor olabilir...

Eski 21-05-2019, 04:01   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2019
Ekeverya cinsi sukulentimin yaprakları

Merhabalar arkadaşlar ben yeni üyeniz☺
Geçenlerde bayındır çiçek festivalinden aldığım ekeverya cinsi sukulentimin en alt katındaki yapraklar sararmış ve yumuşamış, üzerindeki yaprakları aşağıya doğru dönmüş yeni çıkan yapraklarındada sorun varmış gibi görünüyor biriniz bana yardımcı olabilir mi fotoğrafını bırakıcam

Eklenen Resimler

Busecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2019, 15:54   #81
Yeni Üye

Nermincmz's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2019
Tesbih çiçeğime ne olduğunu anlayamıyorum

Merhaba tesbih çiçeğimin yuvarlak kısımlarında ve gövdelerinde resimde ki kararmalar mevcut güneş yanığı mı yoksa başka bir şey mi bir türlü çözüm bulamadım 1 hafta önce en son 11 gibi güneşe çıkarmıştım antalyada yaşıyorum bu arada sonra böyle kararmalar sonra pörsümeler başladı çok çok minik beyaz böcek tarzı bir şey dolanıyordu ondan mı kaynaklı acaba lütfen yardım ☹

Eklenen Resimler

Nermincmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2019, 12:07   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2019
Sararma ve pörsüme oldu

Merhabalar. Sukulentimde sararmalar ve büzüşmeler olmaya başladı. Acaba çok sulandığı için mi oldu yoksa az sulandığı için mi? Nasıl geri kazanabilirim neler yapmam gerekir?

Eklenen Resimler

Ayfer48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2019, 14:35   #83
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayfer48 Mesajı Göster
Merhabalar. Sukulentimde sararmalar ve büzüşmeler olmaya başladı. Acaba çok sulandığı için mi oldu yoksa az sulandığı için mi? Nasıl geri kazanabilirim neler yapmam gerekir?
Sukulenti susuzluktan kaybetmek, aşırı sulamadan kaybetmekten daha zor. Peçetenin üzerinde dursun bir süre gölgelik yerde. Pörsüyen yaprakları koparın. Sonra tekrar ekersiniz.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2019, 14:46   #84
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Sukulenti susuzluktan kaybetmek, aşırı sulamadan kaybetmekten daha zor. Peçetenin üzerinde dursun bir süre gölgelik yerde. Pörsüyen yaprakları koparın. Sonra tekrar ekersiniz.

Çok teşekkür ederim. Hediye olduğu için kaybetmek istemiyorum. Ister istemez telaşa düşüyorum. Bir süre dediğiniz mesela 3-4 gün uygun mudur? Değişim görülür mü ? Bir de diktikten sonra sulamayı nasıl yapmalıyım?
Biraz inceledim de kök kısmından kesip bekletenlerde var. Benim öyle yapmama gerek var mı?

Eski 13-08-2019, 12:23   #85
Yeni Üye

Merhabalar. Dün ayırmıştım saksısından. Bugün baktım daha da sararmaya başladı. Kesmem falan gerekir mi ? Etli olan yapraklar baya büzüştü. Yaprakların içleri boş kaldı.

Eklenen Resimler

Eski 13-08-2019, 15:15   #86
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayfer48 Mesajı Göster
Merhabalar. Dün ayırmıştım saksısından. Bugün baktım daha da sararmaya başladı. Kesmem falan gerekir mi ? Etli olan yapraklar baya büzüştü. Yaprakların içleri boş kaldı.
İlk resimdeki kurtulamaz gibi ancak ikinci iyi durumda görünüyor. Gövdesi ve kökleri iyi. Büzüşen yaprakları komple alın. Mühim olan gövdeler. Böldüğüm aloe vera'yı birkaç ay dışarıda bekletip ekip köklendirdiğim oldu. Tabii bu bitkiye de özel bir durum olabilir. Siz bir hafta 10 günden fazla bekletmeyin.

Ekerken de orta nemlilikte (toprağı sıktığınızda birkaç damladan fazla su damlamasın) bir toprağa ekip can suyunu verip tamamen kuruya kadar beklemeniz lazım. Yoksa çürür yine.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2019, 17:00   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2019
Sukulent

Merhaba, benim sukulentimin de yaprakları pörsümeye başladı susuz kaldığı için oldu sanıp su verdim ama sanırım fazla su verdim. Bu nedenle daha çok güneş almasını sağladım. Ama toprağında böyle bir beyazlık, tozlu bi görüntü oluştu ne yapmam gerekiyor? Toprak nemli olduğu için mi böyle oldu? Yardımcı olabilir misiniz

Eklenen Resimler

lenalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2019, 15:29   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2019
Sukulent

Merhaba. Yaklaşık 3 ay önce aldığım sukulent çok güzel büyürken şimdi yapraklarının bir kısmı yumuşayıp dökülmeye başladı. Toprağı da kuru görünmüyor haftada bir su veriyorum. Neden böyle oldu anlamadım ne yapmam gerektiğini bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim 😓

Mesut Temiz beğendi.
MfiratF Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2019, 15:36   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MfiratF Mesajı Göster
Merhaba. Yaklaşık 3 ay önce aldığım sukulent çok güzel büyürken şimdi yapraklarının bir kısmı yumuşayıp dökülmeye başladı. Toprağı da kuru görünmüyor haftada bir su veriyorum. Neden böyle oldu anlamadım ne yapmam gerektiğini bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim 😓
Resimleri de bunlar

Eklenen Resimler

MfiratF Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2019, 15:52   #90
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MfiratF Mesajı Göster
Resimleri de bunlar
Fazla sulamaktan. Galiba saksının altında delik yok. Bütün su içte birikmiştir. Sukulentinizin toprağı tamamen kurumadan suladığınız için kökü çürüme yapmış olabilir. Eğer yapabilirseniz saksıdan çıkarıp kökü kontrol edin varsa Çürüyen yerleri temizleyin ve kök kuruyana dek açıkta bırakın. Bu arada toprakta biraz kurusun. Daha sonra tekrar dikin.

Ayrıca sağlam yapraktan birkaç tane alıp direkt toprağın üstüne koyun. Zamanla oda köklenecektir. Böylece çoğaltmışta olursunuz.

Mesut Temiz ve MfiratF beğendi.
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
cactus, sukulent

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024