View Single Post
Eski 31-01-2019, 20:22   #23
TUĞRULÜNAL
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Başkurt79 Mesajı Göster
Bende çekirdekten ektim isimlerini bilmiyorum ektiğimin atadan dededen kalma ağaçların bademlerinden ektim oldukçada büyük sert kabuklular şimdi ben buna aşımı yapmalıyım dedem ekmiş zamanında baya yığınla oluyor üzerinde eğer aşı lazım ise kaç yaşında yapmalıyım ve bu tozlayıcı olayı nedir nasıl olmalı
merhaba;
Sorularının çoğunun cevabı yukarıda yazıyor,

Ayrıca;
-Sert kabuklu,iç randımanı düşük,cinsi belli olmayan,irili ufaklı ve standart olmayan bademleri satamazsın,talep görmez veya çok ucuza gider.

-Aşı yapman gerekir,aşısızda meyve verir.Ama standart dışı ve meyveye geç yatar 5-7 yıl gibi zamanda.Talep görmez ,ancak etrafına satabilirsin,parakende olarak.

-Tozlayıcı olayı ,iki farklı çeşidin erkek ve dişi çiçekleri ,arılar vasıtası ile birbirini tozlaması,yani döllenme olayı.Dişi çiçeğin içine erkek çiçeğin tozu girerek döllenir ve çiçek meyvaya dönmeye başlar.

-Aşı için yaz döneminde göz aşısı,ilk bahar döneminde kalem aşı yapılabilir.1.seneden itibaren her yaşta yapılabilir.Videoları takip edebilirsin.

-Sana tavsiyem badem bölümünün tamamını oku,çünkü kendine yeticek bilgilenmen lazım.
Bende uzman falan değilim ,ama bunlar sadece badem için temel basit bilgiler.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön