agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-10-2008, 21:57   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Badem ağacı aşıları

Arkadaşlar konuyu nere açacağımı bilemedim yanlış yere açmışsam kusuruma bakmayın. Başlıkta dediğim gibi ben badem ağacı aşılatmak istiyorum
benim Konya Bozkırda geçen yıl kendim üretip tarlaya diktiğim 2500 adet badem ağacı var tabi bunlar aşısıs çöğür ben bunları ferragnes ve texas ırklarına aşı yapmak istiyorum dalı sadece muğla datça ve balıkesirden temin edebileceğimi söylediler ben bu ırk aşı dalını nasıl bulabilirim ve nezaman ne tür bir aşı yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum...

ekselans0042 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 22:31   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Artık kış aylarına girdiğimize göre şubat mart aylarında kalem aşısı yaptırmalısınız. kalem bulmanız koşulunda kendiniz aşı yapmak isterseniz size aşı malzemeleri sattığım buradaki linki incelemenizi tavsiye ederim. Bunun dışında Bursa kestelde aşı ustaları var oradan irtibat kurabilirseniz aşı ustalarına aşılarınızı yaptırabilirsiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 01:21   #3
Yeni Üye

henüz fidanlarım ufak yani kalem aşısı olmaz göz aşısı olacak. hepsi parmak kalınlığında **** sigara kalınliğında fakat bana bazı arkadaşlar bu aylarda falan uyur göz aşısı yapılabildiğini söylediler acaba gerçekten bu aylarda uyur göz aşısı yapılırmı?

Eski 28-10-2008, 08:56   #4
Ağaç Dostu

Uyur göz aşısı için çok geç oldu artık, zira göz aşısı yapılabilmesi için kabuğun kalkması gerekiyor.

Eski 28-10-2008, 09:37   #5
Yeni Üye

selahattin kardeş açıklamaların ve bilgilerin için çook sağol son birşey daha sorsam peki göz aşısı hangi ayda yaptırabilirim. Fakat bizim burası konya ile iklimi uyuşmaz konyaya 100 km ve torosların etekleri. Birde diyelimki aşı zamanı geldi ben muğla **** balıkesirden aşı dalını aldım onları araba ile getirsen nerden baksan 7-8 saat yolculuk sürecek bu zaman içinde dalların özü yani suyu kaçarmı iyi bişey olurmu?

Eski 28-10-2008, 12:48   #6
Ağaç Dostu

1-Göz aşısı Haziran Eylül aylarında ağaca su yürümüş vaiyette iken yapılır. Haziran Temmuz aylarında sürgün göz aşısı, Ağustos Eylül aylarında durgun göz aşısı yaılır. Bu zaman dilimi bitkilere göre değişebilir de.

2-Aşı dallarını aldığınızda yapraklarını sapın yaprağa yakın ucundan kesiyorsunuz ve sapı kalcak şekilde yapraksızlaştırıyorsunuz sonra bir araya getiirp telis çuvala veya gazeteye saıyorsunuz ve gazeteyi veya çuvalı ıslatıp nemli kalmasını sağlıyorsunuz bir kaç gün idare eder. Daha uzun süre kalacaksa serin bir ortamda nakliye edebilirisniz.

Eski 28-10-2008, 13:59   #7
Yeni Üye

Selahattin kardeş bilgilerin için çook sağol.

Eski 09-01-2009, 22:07   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Selahattin Bey,
Ceviz fidanlarına göz aşı yapmak isityorum.Sizce verim alabilirmiyim.Aşının tutma ihtimalini arttırmak için ne yapabilirim.Sizce durgun göz aşı mı yoksa haziranda yapılan göz aşımı daha doğru?.Yardımcı olursanız sevinirim

hlcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2009, 03:10   #9
Yeni Üye

yalnız's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2008
Balıkesir de aşı yapan arkadaşım var. Balıkesirden ferragnes türünün bulunup bulunmayacağını sorabilirim. Texas ve nonperial zaten bol miktarda var. Balıkesir aşılı badem hususunda bayağı mesafe kat etti.

yalnız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 10:29   #10
Ağaçsever

yahya07's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
cevizlerinize dilcikli aşı yaparsanız daha verimli bir sonuç alırsınız.

yahya07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 09:25   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2009
selamlar konuyu takip ederken aklıma geldi bi forumda okumustum badem diger yabancı turleride ası olarak kabul ederdiye badem agacına hangı agacları ası yapabiliriz bu konuda bir bilginiz varmıdır tesekkurler.

warriar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 21:54   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi warriar Mesajı Göster
selamlar konuyu takip ederken aklıma geldi bi forumda okumustum badem diger yabancı turleride ası olarak kabul ederdiye badem agacına hangı agacları ası yapabiliriz bu konuda bir bilginiz varmıdır tesekkurler.
Sevgili warriar,
bildiğim kadarıyla bademe kayısı,erik,şeftali aşılanabiliyor.Bu yıl iki adet bademe mart ayında kalem aşısı ile kayısı aşılaladım.İkisi de tuttu ve gayet güzel gelişti.Saygılar....

mustafa saban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 23:00   #13
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
tecrübeli arkadaşlardan birşey danışmak istiyorum. bahcemizde 15-20 adet badem ağacı var yinr her yıl bahçenin değişik yerlerinden sürekli bademler bitiyor. her yıl kalem aşı yöntemiyle kara erik ve kabuksuz badem fidanları elde ettim. fakat göz aşı yöntemiyle bir kaç sefer aşı yapmayı denedim fakat bademde göz aşı lardan randıman alamadım. gözler sıcaktan yanıp kavruluyor kuruyor.

usta ve tecrübeli abimlerden bilgi bekliyorum, bademde uygun meyveyi göz aşısıyla aşılayabilirmiyiz. bahsettiğim sıkıntılar benimlemi alakalı yoksa bademde göz aşıları sıkıntılımıdır. mayıs-haziran döneminde uygunsa göz aşıları yapayım diyorum. eğer sıkıntılıysa fidanlara karışmayıp gelecek yıl kalem aşı uygulayayım.. fidanları kaybetmeyeyim..

teşekkurler.

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 23:26   #14
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bebeto016 Mesajı Göster
tecrübeli arkadaşlardan birşey danışmak istiyorum. bahcemizde 15-20 adet badem ağacı var yinr her yıl bahçenin değişik yerlerinden sürekli bademler bitiyor. her yıl kalem aşı yöntemiyle kara erik ve kabuksuz badem fidanları elde ettim. fakat göz aşı yöntemiyle bir kaç sefer aşı yapmayı denedim fakat bademde göz aşı lardan randıman alamadım. gözler sıcaktan yanıp kavruluyor kuruyor.

usta ve tecrübeli abimlerden bilgi bekliyorum, bademde uygun meyveyi göz aşısıyla aşılayabilirmiyiz. bahsettiğim sıkıntılar benimlemi alakalı yoksa bademde göz aşıları sıkıntılımıdır. mayıs-haziran döneminde uygunsa göz aşıları yapayım diyorum. eğer sıkıntılıysa fidanlara karışmayıp gelecek yıl kalem aşı uygulayayım.. fidanları kaybetmeyeyim..

teşekkurler.

Asilarinizi yani goz asilarinizi durgun goz asisi yapin yani agustos ayinin 2. Haftasi yapin derim

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 18:55   #15
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
mayıs haziran gibi sürgün göz aşı yaparsak sonuç nasıl olur .. olmazsa dediğiniz gibi durgun göz aşısı yapayım..

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 15:11   #16
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba,

Bir konuda yardımınızı isteyeceğim.

Altınolukta bulunan evimin bahçesindeki, Yaklaşık 1 m çapında 100 yaşında olduğunu tahmin ettiğim Badem Ağacım yerden 60 cm yukarısından kırılıp devrildi.

Kalan kısmına aşı yapılabilir mi. Kalan kısım sağlıklı görünüyor. Ne kadar ömrü kalmış olabilir?

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2014, 17:20   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Karsan Mesajı Göster
Merhaba,

Altınolukta bulunan evimin bahçesindeki, Yaklaşık 1 m çapında 100 yaşında olduğunu tahmin ettiğim Badem Ağacım yerden 60 cm yukarısından kırılıp devrildi.

Kalan kısmına aşı yapılabilir mi. Kalan kısım sağlıklı görünüyor. Ne kadar ömrü kalmış olabilir?

Saygılar

Kardeşim, bahçende başka badem ağacı ya da fidanı var mı?

frederchopen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2014, 19:57   #18
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Karsan Mesajı Göster
Merhaba,

Saygılar
Ağacınız ne zaman kırıldı. Kırıldığı yerden kesip düzeltebildiniz mi ? Sürgün verdi mi ? Taze sürgünlere uygun aşıyı yapabilirsiniz. Burada bir arkadaşım yaşlı badem ağacını keserek çıkan taze sürgünlerine boru aşı ile şeftali aşıladı. Ağaç çok güçlü olduğu için iki yıldır budamak durumunda kaldı. Yeni çıkan badem sürgünlerini de kontrol altında tutuyor. Şeftali biraz daha büyüyünce hiç badem sürgünü bırakmayacak.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2016, 18:00   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2016
Çekirdekten badem için aşı gerekir mi?

Merhaba. hocalarımdan öğrenmek istediğim bir konu var. badem bahçesi kurmak istiyorum. fidanların çekirdekten üretmek istiyorum. K.Maraş Elbistan da bir üretici çekirdekten fidan üretmiş ve bademin aslına dönmediği için çekirdekten üretmiş. sizlerden öğrenmek istediğim : ferragnes cinsi badem çekirdeği diksem, fidan büyüyüp vereceği ürün ferragnes cinsi badem mi olur ?yok ise aşı yapmak mı gerekli. ***.

B. ÇINAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2016, 09:20   #20
Yeni üye

Giriş Tarihi: 20-01-2016
kesinlikle aşı gerekir

cevizci48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2016, 01:16   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi B. ÇINAR Mesajı Göster
Merhaba. hocalarımdan öğrenmek istediğim bir konu var. badem bahçesi kurmak istiyorum. fidanların çekirdekten üretmek istiyorum. K.Maraş Elbistan da bir üretici çekirdekten fidan üretmiş ve bademin aslına dönmediği için çekirdekten üretmiş. sizlerden öğrenmek istediğim : ferragnes cinsi badem çekirdeği diksem, fidan büyüyüp vereceği ürün ferragnes cinsi badem mi olur ?yok ise aşı yapmak mı gerekli. ***.
Feragnes çekirdeği ekersen ,çıkan çöğüre YOZ diyorlar.feragnes olmaz.o çıkan yoz çöğürlerde büyür meyve verir ama standart olmaz.tohumdan çıkan geç meyve verir ve ne olduğu belli olmaz.bir çoğu verimi düşük olabilir,kabuğu da sert olur. (bizim burda mezarlıkta iki tane tohumdan yetişen ceviz var,biri aşilı ceviz gibi meyve veriyor ötekisinde nerdeyse hiç ceviz yok)

ertuğrul 37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2019, 19:16   #22
Yeni Üye

Başkurt79's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2018
Bende çekirdekten ektim isimlerini bilmiyorum ektiğimin atadan dededen kalma ağaçların bademlerinden ektim oldukçada büyük sert kabuklular şimdi ben buna aşımı yapmalıyım dedem ekmiş zamanında baya yığınla oluyor üzerinde eğer aşı lazım ise kaç yaşında yapmalıyım ve bu tozlayıcı olayı nedir nasıl olmalı

Başkurt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2019, 21:22   #23
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Başkurt79 Mesajı Göster
Bende çekirdekten ektim isimlerini bilmiyorum ektiğimin atadan dededen kalma ağaçların bademlerinden ektim oldukçada büyük sert kabuklular şimdi ben buna aşımı yapmalıyım dedem ekmiş zamanında baya yığınla oluyor üzerinde eğer aşı lazım ise kaç yaşında yapmalıyım ve bu tozlayıcı olayı nedir nasıl olmalı
merhaba;
Sorularının çoğunun cevabı yukarıda yazıyor,

Ayrıca;
-Sert kabuklu,iç randımanı düşük,cinsi belli olmayan,irili ufaklı ve standart olmayan bademleri satamazsın,talep görmez veya çok ucuza gider.

-Aşı yapman gerekir,aşısızda meyve verir.Ama standart dışı ve meyveye geç yatar 5-7 yıl gibi zamanda.Talep görmez ,ancak etrafına satabilirsin,parakende olarak.

-Tozlayıcı olayı ,iki farklı çeşidin erkek ve dişi çiçekleri ,arılar vasıtası ile birbirini tozlaması,yani döllenme olayı.Dişi çiçeğin içine erkek çiçeğin tozu girerek döllenir ve çiçek meyvaya dönmeye başlar.

-Aşı için yaz döneminde göz aşısı,ilk bahar döneminde kalem aşı yapılabilir.1.seneden itibaren her yaşta yapılabilir.Videoları takip edebilirsin.

-Sana tavsiyem badem bölümünün tamamını oku,çünkü kendine yeticek bilgilenmen lazım.
Bende uzman falan değilim ,ama bunlar sadece badem için temel basit bilgiler.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024