View Single Post
Eski 21-08-2018, 16:33   #457
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek Mesajı Göster
Merhabalar yine mi sen diyeceksiniz. Tam öğrendim bu kez orkidelerimi hiç çürütmicem zaten zor kurtardım diyorum (ki yeni kök çıkartmakta hiç başarılı değilim) bu kez de başka bir sorun. Bir haftalığına şehir dışına çıkmam gerekti eşim orkidelerimi sulamış aynen dediğim gibi fakat kendisi çalışma odasında takıldığı için solonla ilgilenmemiş camlar kapalı akşamları sağladığım soğuğu sağlayamış klimayı açmamış güneş te almamış bir tanesi haliyle kök çürümesi yapmış. Geldim koştum hemen müdahale ettim kökleri kestim ki zaten sadece2 tane hava kökü kalmış. Tarçında beklettim bir gece sabah geceden açıp gazını aldırdığım soda ve saf suyu karıştırdım bi süre bunun içinde bir süre içindeki su tutan taşın üzerinde bekliyor. Ve ara ara da içinde orkide sıvı besini olan memba suyundan yapraklarına fıs fıs yapıyorum. Sizce yaşar mı çünkü ben su kültürü dedikleri şeyi kök çılartma olayını hiç başaramadım. Yaşar mı kök helişimi olur mu?
Sn Charlaux'nun söylediklerine 1-2 şey ilave edilebilir. Maden suyu çoğunlukla sodyum içerir ve bitkiler özellikle de orkideler sodyumdan hiç hoşlanmaz. Soğuk buhar makinesi güzel fikir.5 cm çapında bir hortum alıp bu cihazın buhar çıkış ağzına sıcak silikonla tutturun. Bitkiyi derin şeffaf bir kova içerisinde askıya alın. Hortumun ucunu bu kovanın içerisine daldırın. Bir zamanlayıcı (timer) alın ve bunu buhar makinasına bağlayın. 2 saatte bir 15 dakika çalışacak şekilde ayarlayın (veya daha uzun aralıklı). Zaman zaman, kova içerisinde biriken suyu dökün. Yapraklara gübreli sıvı püskürtmeye devam edin. Cihazı temiz tozsuz bir yere yerleştirin. Çünkü, cihaz içerisindeki fan vasıtasıyla zeminden çektiği havayı oluşturduğu soğuk buharı taşımak için kullanır. Kolay gelsin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön