agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni127Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-05-2018, 15:41   #451
Yeni Üye

hurut's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2018
Name:  KÖK.jpg
Views: 1881
Size:  52.8 KB

Merhaba. Orkidemin son durumu bu. Hava kökleri dışında hiç kökü kalmadı ve gövdesinin dışı bu şekilde siyah. Ayrıca hava köklerinin çıktığı yarıkların içi de siyah görünüyor. Çiçeğimin kurtulma şansı var mı? Köklerine oksijenli su püskürtüp tarçın serptim, öylece duruyor şu anda. Dikmeye korkuyorum çünkü en son diktiğimde son kalan 3-4 kökünün de içi 1 haftada boşalmıştı.

Visenya beğendi.
hurut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2018, 14:29   #452
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2018
köklerde böceklenme

Merhaba, hediye olarak gönderilen orkidemi cicekci beyaz porselen saksida getirdi icine bakmadim bir hafta sonra toprak aldim saksiya koyacagim zaman fark ettimki icinde hic topragi yokmus suya koymuslar sadece ve dolayisiyla kokler sararip curume yapmis bazilarini kestim hepsini kesmedim tutmaz diye simdi o curuyen kokler böceklenme yapmis incecik toz gibi yuruyen hasereler var. Ne yapsam ? bu arada yapraklar soldu ama yeni bir yaprak yesermeyede basladi. ilac mi almaliyim ne yapsam bilemiyorum

gonul.g Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2018, 11:17   #453
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2018
Orkideler sağlam kök kalmadı

Orkideler sağlam kök kalmadı yaprak renkleri de koyulaştı. Kurtarabilir miyiz

Eklenen Resimler

Yekzan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2018, 10:01   #454
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2018
Orkidemin kökü böyle ve sapı sarardı ne yapmam lazım

Eklenen Resimler

Büşra kale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2018, 20:55   #455
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
Merhabalar yine mi sen diyeceksiniz. Tam öğrendim bu kez orkidelerimi hiç çürütmicem zaten zor kurtardım diyorum (ki yeni kök çıkartmakta hiç başarılı değilim) bu kez de başka bir sorun. Bir haftalığına şehir dışına çıkmam gerekti eşim orkidelerimi sulamış aynen dediğim gibi fakat kendisi çalışma odasında takıldığı için solonla ilgilenmemiş camlar kapalı akşamları sağladığım soğuğu sağlayamış klimayı açmamış güneş te almamış bir tanesi haliyle kök çürümesi yapmış. Geldim koştum hemen müdahale ettim kökleri kestim ki zaten sadece2 tane hava kökü kalmış. Tarçında beklettim bir gece sabah geceden açıp gazını aldırdığım soda ve saf suyu karıştırdım bi süre bunun içinde bir süre içindeki su tutan taşın üzerinde bekliyor. Ve ara ara da içinde orkide sıvı besini olan memba suyundan yapraklarına fıs fıs yapıyorum. Sizce yaşar mı çünkü ben su kültürü dedikleri şeyi kök çılartma olayını hiç başaramadım. Yaşar mı kök helişimi olur mu?

Eklenen Resimler

Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2018, 07:45   #456
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek Mesajı Göster
Merhabalar yine mi sen diyeceksiniz. Tam öğrendim bu kez orkidelerimi hiç çürütmicem zaten zor kurtardım diyorum (ki yeni kök çıkartmakta hiç başarılı değilim) bu kez de başka bir sorun. Bir haftalığına şehir dışına çıkmam gerekti eşim orkidelerimi sulamış aynen dediğim gibi fakat kendisi çalışma odasında takıldığı için solonla ilgilenmemiş camlar kapalı akşamları sağladığım soğuğu sağlayamış klimayı açmamış güneş te almamış bir tanesi haliyle kök çürümesi yapmış. Geldim koştum hemen müdahale ettim kökleri kestim ki zaten sadece2 tane hava kökü kalmış. Tarçında beklettim bir gece sabah geceden açıp gazını aldırdığım soda ve saf suyu karıştırdım bi süre bunun içinde bir süre içindeki su tutan taşın üzerinde bekliyor. Ve ara ara da içinde orkide sıvı besini olan memba suyundan yapraklarına fıs fıs yapıyorum. Sizce yaşar mı çünkü ben su kültürü dedikleri şeyi kök çılartma olayını hiç başaramadım. Yaşar mı kök helişimi olur mu?

Aslinda orkideler icin cok belli basli kurallar var ve bu kurallara uydugunuzda bir sikinti yasamazsiniz.Nedir bunlar? Orkideler genel olarak spaghnum yosunu,agac kabugu karisiminda ya da tropik yerlerde agacin ustunde (fotograflarini kendi basligimda paylasacagim) ya da agac dali uzerinde yetistirilir. Sn. Doku Kulturcu duzeltir umarim ancak teorik olarak orkideler yaprak olmayan herhangi bir urunun icinde dogasi gerekigi yetisebilir. Ancak agac dali ya da agac uzerindeyse ve ortam nemliyse gunluk olarak spreylenmeye ihtiyac duyar. Dolayisiyla ben sizin yerinizde olsam agac kabugu karisimina koyardim. Bu ilk kural.

Ikinci kural. Orkideniz dogal yollardan hava almalidir. Yani wasistas ya da acik cam gibi. Cunku klima dediginiz sey bir dogal degil iki nemi de emen bir cihaz. Ve orkidenin istedigi sey nem. Peki o zaman neden camlar acik ? Nasil ki vucudumuz islak kalir kurulamazsak mantar hastalik olusur ayni bu sebepten.

Sn.doku kulturcu olu koklerinde bazen islevleri oldugunu dolayisiyla kesmememiz gerektigini tavsiye etmisti. Yani yaptiginiz bir hata aslinda. Ikinci hata tarcin ve soda. Tarcin cok dikkatli kullanilmasi gereken canli alani da oldurebilen bir fungusit antibakteriyel urundur. Sitede kendi paylasimlarimda da gorebilirsiniz orkidelerde ve bitkilerde probiyotik yani saglikli bakterilerin onemi muhim. Siz tarcin uygulamasiyla bunu kismen engelliyorsunuz. Sodadaki sikintiya gelecek olursak sn.Doku Kulturcu’nun onerdigi sey memba suyudur (ki saniyorum bu da saf su oluyor). Bir kere hasta olan bir orkideye yani kokleri olmayan gucsuz bir orkideye mineral ve sivi besini vererek fayda saglamiyorsunuz (cunku gubrelerin yakici bir ozelligi de olabiliyor).

Sizin yapmaniz gereken orkideye hava oksijen iletimini arttirmak. Ben bunun icin 2 ltreye bir iki yemek kasigi oksijenli su katiyorum. Havalar sicaksa 7 gunde bir degilse 10 gunde bir sulayin. Gucunuz yetiyorsa bebekler icin olan buhar makinesini elde edip nem saglayabilirsiniz. Bu vesileyle orkideler susuzlugu daha iyi tolere edebilir. Ayrica buna ek olarak karisimini degistirmelisiniz. Sonrasinda orkidenizi unutun.

Simdi yasar mi yasamiz mi klasik sorusuna. Bunun cevabini maalesef bilemeyiz. Ornegin kurumaya yuz tutmus tum kokleri burusmus orkidem bir sekilde yasadi. Yasadigim sehir oldukca nemli oldugu icin orkideyi unuttugum halde bitki canlandi. Yine oldukca iyi bakimini yaptigim bir baska orkidemde her turlu cabama ragmen oldu. Siz elinizden geleni yaptiginiz ve kurallara uydugunuz muddetce orkideye yasam sansi verirsiniz. Bitkinin durumu (mesela stres) gibi cokta sizin elinizde olmayan etkenler bunu belirleyecek. Ama buradan sunu hatirlatmak gerek. Elbette bazi seyleri bilemeyebilir ve okuyamayabilirsiniz. Ancak ben bilmedigim bir konu varsa eger sn. Doku Kulturcuye soruyor ve ogreniyorum. Is bilgimin disina tasiyorsa kafama gore bir uygulama yapmiyorum. Kimsenin bu koca forumu tek tek okumaya zamani yoktur diye tahmin ediyorum fakat yakin zamanda olan konusmalari okuyunuz. Burada zaten bir plan program bulacaksaniz.Bulamazsaniz da ne yapmam gerekir diye sorun ki yanlis uygulamarla iyilik yapacagim derken bitkiye kotuluk etmeyin.

Ve bunu her yazimda dile getirmeye calisacagim. Orkidelerinizi unutun. Uzerinde cok dusunmediginiz orkide (sartlarini sagladiginiz muddetce) gelisir. Havadar ortam,nem, 7-10 gunde bir sulama ayda bir saglikli orkideye gubreleme yeterlidir. Bunlari sagladiginiz zaman zaten kok curumesi gibi olaylari en aza indirgemis olursunuz. 7-10 gunde de zaten bocek,mantar gibi hastaliklar kolayca anlasilir. Yani isin ozu orkideyi biraz unutmakta.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2018, 17:33   #457
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek Mesajı Göster
Sn Charlaux'nun söylediklerine 1-2 şey ilave edilebilir. Maden suyu çoğunlukla sodyum içerir ve bitkiler özellikle de orkideler sodyumdan hiç hoşlanmaz. Soğuk buhar makinesi güzel fikir.5 cm çapında bir hortum alıp bu cihazın buhar çıkış ağzına sıcak silikonla tutturun. Bitkiyi derin şeffaf bir kova içerisinde askıya alın. Hortumun ucunu bu kovanın içerisine daldırın. Bir zamanlayıcı (timer) alın ve bunu buhar makinasına bağlayın. 2 saatte bir 15 dakika çalışacak şekilde ayarlayın (veya daha uzun aralıklı). Zaman zaman, kova içerisinde biriken suyu dökün. Yapraklara gübreli sıvı püskürtmeye devam edin. Cihazı temiz tozsuz bir yere yerleştirin. Çünkü, cihaz içerisindeki fan vasıtasıyla zeminden çektiği havayı oluşturduğu soğuk buharı taşımak için kullanır. Kolay gelsin.

Charlaux beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2018, 17:51   #458
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asya_lotus Mesajı Göster
Sn. sevda yücel, bir örnek gösteririm, nasıl ben bir phalaenopsis kurtardım, o da hiçbir köklüdür. Dikim için, çok küçük bir saksı kullanın. İlk, saksıya yarım orkide substratı doldurun (elinizde herhangi bir substrat varsa, onu kullanın - cam kabuklarlar, veya kokopeat, fark etmez). Pot ortasına bitki yerleştirin, yosun ile substrat üstü kapatın. İki günde bir hafif yosun üstü su püskürtün. En az 1.5 - 2 ay gübreleme yapmayın, sadece yümuşak suyu kullanın. Umarım, bitki kurtarırsınız. Bitki aydınlık ve ılık yerde tutun, direkt güneş ışığı durmasın.
Sayın asya_lotus bütün yazdıklarınızı pür dikkat okudum siz yosun demişsiniz bir başkası vermikülit bir sorum olacak. Orkide harcı ve vermiküliti karıştırsak gövdeyi yosuna sarıp dediğiniz gibi harcın içine yerleştirsek etki eder mi sonunda orkide köklenir mi **** olası bi kötü sonuç doğurur mu yardımcı olur musunuz

Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2018, 10:34   #459
/

Giriş Tarihi: 28-12-2018
toprağından kaynaklı olabilir mi

kerim3791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2019, 12:54   #460
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2018
Merhaba orkide konusunda çok acemiyim. 2 ay önce gelen 2 orkidemin son durumu fotoğraftaki gibi. Kaybetmeden kurtarma şansım var mı? Acil olarak nasıl müdahale edebilirim? Yaşatma şansım var mı? ?😥

Eklenen Resimler

Asemkar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2019, 20:42   #461
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asemkar Mesajı Göster
merhaba orkide konusunda çok acemiyim. 2 ay önce gelen 2 orkidemin son durumu fotoğraftaki gibi. Kaybetmeden kurtarma şansım var mı? Acil olarak nasıl müdahale edebilirim? Yaşatma şansım var mı? ?😥
#457 ' da yanıtı var (sizin mesajınızdan önceki 3. mesaj)

Eski 12-01-2019, 22:33   #462
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
#457 ' da yanıtı var (sizin mesajınızdan önceki 3. mesaj)
Cevap için teşekkür ederim.

Asemkar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2019, 00:45   #463
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2019
Arkadaşlar banada hediye gelen bi orkidem var yalnız bu bikaç ay sonra çiçekleri soldu kurudu dalı sarardı ve dalını 3.bogumdan kestim bugün köklerine baktığımda çürüme olduğunu farkettim temizledim çürüyen kökleri ve yeni toprakla tekrar diktim sizce iyileşir mi tekrardan çiçekler açar mı sizce

Eklenen Resimler

Oglusum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2019, 20:28   #464
Yeni Üye

Arkadaşlar yokmu gören bi cvp verebilecek olan...

Eski 31-01-2019, 14:39   #465
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oglusum Mesajı Göster
Arkadaşlar yokmu gören bi cvp verebilecek olan...
Tekrara çiçek açar. Ancak, bunun için bitkiyi 16-19°C sıcalıkta 1-1,5 ay tutmanız gerekiyor. Bir de, bitkideki çiçek sapı canlılık göstermiyor. Tamamen kesip çıkartabilirsiniz, bitki yeni çiçek dalı oluşturacaktır.

acemi25 beğendi.
Eski 31-01-2019, 20:29   #466
Yeni Üye

Alıntı:
Tekrara çiçek açar. Ancak, bunun için bitkiyi 16-19°C sıcalıkta 1-1,5 ay tutmanız gerekiyor. Bir de, bitkideki çiçek sapı canlılık göstermiyor. Tamamen kesip çıkartabilirsiniz, bitki yeni çiçek dalı oluşturacaktır.
Teşekkür ediyorum dediğiniz gibi sapları da kestim inşallah çıkar yenileri...

Eski 18-02-2019, 19:35   #467
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2019
Orkide

Orkidemin toprağını değiştirdim ve kuruyan dallarını köklerini temizledim ama sanki çürüyor gibi yardımcı olabilirmisiniz

Eklenen Resimler

Gulcin07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2019, 15:48   #468
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2019
Merhabalar benimde orkideleri in köklerinden sürekli pamuklanıyo kökleri çürüdükçe temizliyorum birinin hiç kökü kalmadı yasar mı çiçegim 😢 😥

seherrr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2019, 10:18   #469
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2019
Merhabalar sürekli okuyorum fakat tam olarak ne yapmam gerektiği konusunda bir çözüm bulamadım bana yardımcı olursanız çok sevinirim..orkidemin 2 dalı ve çiçekleri var fakat çiçeklerin bazıları biranda boynunu büktü yaprakları kendini aşagıya bıraktı..çiçekleri olmasına rağmen hemen köklerine baktım ve köklerinin çürüdüğünü farkettim çürüyenlerim hepsini temizledim tekrar yeni toprakla diktim ama hala kök çürümesı devam ediyor simdi yine actım ve yine kuruyan ici bosalan kökler olmus onlarida temizledim ama nerdeyse hic kökü kalmadı bir iki sarı kök var o kadar..ben bu durumda ne yapabilirim nasil kurtarabilirim orkidemi..fotograf nasıl yükleniyor bilemedigim icin koyamadım görüp yardimci olmanız belki de daha faydalı olabilirdi fotografi denedim ama malesef yukleme hatası veriyor

Tugbadeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2019, 15:04   #470
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tugbadeniz Mesajı Göster
Merhabalar sürekli okuyorum fakat tam olarak ne yapmam gerektiği konusunda bir çözüm bulamadım bana yardımcı olursanız çok sevinirim..orkidemin 2 dalı ve çiçekleri var fakat çiçeklerin bazıları biranda boynunu büktü yaprakları kendini aşagıya bıraktı..çiçekleri olmasına rağmen hemen köklerine baktım ve köklerinin çürüdüğünü farkettim çürüyenlerim hepsini temizledim tekrar yeni toprakla diktim ama hala kök çürümesı devam ediyor simdi yine actım ve yine kuruyan ici bosalan kökler olmus onlarida temizledim ama nerdeyse hic kökü kalmadı bir iki sarı kök var o kadar..ben bu durumda ne yapabilirim nasil kurtarabilirim orkidemi..fotograf nasıl yükleniyor bilemedigim icin koyamadım görüp yardimci olmanız belki de daha faydalı olabilirdi fotografi denedim ama malesef yukleme hatası veriyor
Orkidelerde Kök Çürümesi
Orkidelerde Kök Çürümesi

Her ikisini de okuyun.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 22-03-2019 saat 15:05 Neden: ekleme...
Eski 24-03-2019, 15:02   #471
Yeni Üye

Alıntı:
Okudum tesekkurler..peki size birsey sormak istiyorum 4-5 kökü kalmıs orkidelere sera yöntemi uyguluyorlar bunu yapip yapmamakda kararsiz kaldim size faydasini gorur muyum ya da burda yazilan gibi oksijenli su ile sulayip unutmak mi daha yararli olur..ayrica nispeten kokleri daha saglam orkidelerim var fakat onlarinda koklerinin bir kacinda sorun var ve yapraklari yumusuyor onlarada bu sekilde oksijenli su yararli olur mu

Eski 24-03-2019, 15:17   #472
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tugbadeniz Mesajı Göster
Okudum tesekkurler..peki size birsey sormak istiyorum 4-5 kökü kalmıs orkidelere sera yöntemi uyguluyorlar bunu yapip yapmamakda kararsiz kaldim size faydasini gorur muyum ya da burda yazilan gibi oksijenli su ile sulayip unutmak mi daha yararli olur..ayrica nispeten kokleri daha saglam orkidelerim var fakat onlarinda koklerinin bir kacinda sorun var ve yapraklari yumusuyor onlarada bu sekilde oksijenli su yararli olur mu
Oksijenli su yararlı olabilir, bitkinin yapraklarının çıktığı taç kısmına da uygulayın.

Eski 24-03-2019, 17:18   #473
Yeni Üye

Alıntı:
Oksijenli su yararlı olabilir, bitkinin yapraklarının çıktığı taç kısmına da uygulayın.
Tamam ozaman her sulama 7 ya da 10 gun arasi burada yazan gibi karistirip o sekilde kendini toparlayana kadar sularim ve dediginiz gibi tac kisminada yaparim cok tesekkur ederim umarim toparlanip kendine gelirler

Eski 25-03-2019, 13:14   #474
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2019
Benim orkidelerim de hastalandı ve tüm yaprakları ve kökleri öldüler sadece gövdeleri kaldı yardımcı olurmusunuz atmaya da kıyamıyorum

Sinmx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 15:12   #475
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2019
Orkidem 3senelikti ev değişikliği yaptım.Sanırım yeni evimi begenmedi önce dalları sonra yaprakları gitti ve şimdide ölmek üzere hiç canlı kök kalmadı ve şuan sera etkisi olsun diye çok az suyla bardağın içine koyup üzerini poşetle kapattım orkidemi kurtarma şansım var mı.Fotoğraf paylaştım yardımcı olursanız severim.Teşekkür ederim

Gülçin-E-A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 16:09   #476
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülçin-E-A Mesajı Göster
Orkidem 3senelikti ev değişikliği yaptım.Sanırım yeni evimi begenmedi önce dalları sonra yaprakları gitti ve şimdide ölmek üzere hiç canlı kök kalmadı ve şuan sera etkisi olsun diye çok az suyla bardağın içine koyup üzerini poşetle kapattım orkidemi kurtarma şansım var mı.Fotoğraf paylaştım yardımcı olursanız severim.Teşekkür ederim
Yaprak varsa enerji üretebiliyor demektir ve kök oluşturması için şansı var anlamı taşır.

Eski 09-04-2019, 13:54   #477
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2019
Bana da bir yardım lütfen

Bana da bir yardım lütfen, kökler fotoğraftaki gibi kahverengiye doğru dönüyor, herhangi bir böceklenme görmedim.

Eklenen Resimler

bubi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2019, 01:27   #478
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2019
Orkidem icin yardımcı olursanız sevinirim.

Orkidemin kokleri curudu. Internetten edindigim bilgilerle suyun icine koydum gunde iki defa suyu degistiriyorum. Hic koku yok suanda. Ne yapılabilir,kurtulur mu? Resim yukleyemedim. Yaprakları hala yesil ama dik durmuyor. Tum curuk kokleri temizleyip suda tutuyorum. Forumfa sphagnuma sarmanin en iyi yontem oldugu yazilmis. Bu kuru olan sphagnum mu? Internette satilanlar guvenilir olur mu ? Sardiktan sonra orkideyi topragina geri mi.dikiyoruz. cok soru sordum biliyorum, ancak yasamasini cok istiyorum.

Sevvaltanriover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2019, 04:14   #479
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bubi Mesajı Göster
Bana da bir yardım lütfen, kökler fotoğraftaki gibi kahverengiye doğru dönüyor, herhangi bir böceklenme görmedim.
Gübre birikimi nedeniyle kökte oluşan yanık. Her gübreleme öncesinde saksı harcından 1-2litre memba suyu geçirin. Sonrasında da hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın.

Kolay gelsin

Eski 18-04-2019, 04:22   #480
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevvaltanriover Mesajı Göster
Orkidemin kokleri curudu. Internetten edindigim bilgilerle suyun icine koydum gunde iki defa suyu degistiriyorum. Hic koku yok suanda. Ne yapılabilir,kurtulur mu? Resim yukleyemedim. Yaprakları hala yesil ama dik durmuyor. Tum curuk kokleri temizleyip suda tutuyorum. Forumfa sphagnuma sarmanin en iyi yontem oldugu yazilmis. Bu kuru olan sphagnum mu? Internette satilanlar guvenilir olur mu ? Sardiktan sonra orkideyi topragina geri mi.dikiyoruz. cok soru sordum biliyorum, ancak yasamasini cok istiyorum.
Orkide sıvı gübresinden alın. Etiketindeki öneriye göre seyreltin. Bitkinin her tarafına püskürtün. Sonra, deliksiz bir plastik torba alın. Bitkiyi içerisine yerleştirin. Gece saatlerinde kendi nefesinizle şişirin. Nefesinizdeki karbondioksit gece karanlıkta bitki bünyesine bağlanır, gündüz ışıkta bundan şeker sentezler. Yeni kökler oluşuncaya kadar aynı şekilde devam edin. Zaman zaman bitkiye su püskürtün.
Kolay gelsin.

Etiketler
kök çürümesi, kök problemi, orkide, orkide hastalığı, yaprak sarkması

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024