View Single Post
Eski 27-03-2017, 17:26   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Musa Gündoğan (computerboy)

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?
Organik tarım üzerine makalelere bakıyordum burada yerli tohum bilgilerini görünce birkaç gün yazıları okudum daha sonra üye olmuştum. Ancak epeydir üyeliğim aktif olamayınca bende unuttum. Sonrasında gel zaman git zaman yine yerli birkaç tohum bilgisi ararken yine yolum buraya düştü. üye olmaya çalıştım ancak zaten üyesiniz yazısını görünce çok mutlu oldum ve hemen daldım içeriye

Burada neler öğrendiniz?
Tohum değiştirme uygulamanıza bayıldım diyebilirim. Bende bu sene itibariyle kendi bahçemde yerli veya orijinal tohum üretmek çin organik tarıma başladım. Organik ve saf tohum koruma yöntemleri nasıl olmalı bunları öğrendim. Çünkü elimde yaklaşık 50 kadar orijinal tohum bulunmakta pek çoğunu yerlitohumcom dan aldım diğerlerini de patronumdan temin ettim kendisi yıllardır yerli ya da organik tohum biriktirir.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?
Şu an bilmiyorum ancak bundan sonra öğreneceklerinden eminim.
Sizi tanıyalım

İsmim Musa. Ankara doğumluyum. (1987) grafik tasarımcı olarak bir yayınevinde çalışmaktayım. Yaklaşık 2 yıldır hep hayalim olan organik tarım üzerine uğraşmaktayım. Öncelikle çilek üretimiyle başladım. Şimdi de hızlı bir şekilde geliştirmeye çalışıyorum.
Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?
Çalışma saatlerimin dışında her an bitkilerle içiçeyim

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?
agaclar.net te kendin yap köşesi şeklinde bir alan oluşturulabilir. Hobi ya da büyük işler öncesi küçük tüyolar kazanılabilecek işlerin adım adım yapımı olsa güzel olur.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?
Tohum veya ağaç alanında bilgi paylaşımına sürekli devam etmeleri biz yeni başlayanların çok işine yarmaktadır.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?
Bitki ve toprak beni çok rahatlatıyor. Özellikle ilgilendiğim türler sebze ve meyvelerdir. Bunlar içinde yerli tarımın kalkınması için ya yerli ya da kesin bilinen organik tohumlarla ilgileniyorum

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?
Organik çilek yetiştiriyordum. Çilekler büyüdü akşam yiyim dedim. Akşam geldiğimde eşimin canı çilek çekmiş ve tüm çilekleri tek başına yemişti.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?
Kesinlikle oldu. Şöyle özellikle tohum takas şenliklerinde çok verimli organizasyonlarda olacağımı düşünüyorum.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?
Yeni üye olmam hasabiyle umarım ileride çok verimli olacaktır.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?
Genel olarak faydalanacak kitap tavsiye edemem. Çünkü merak ettiğim bilgileri öncelikle forumlarda daha sonra gerçek bilgiye ulaşabilmek adına da yabancı makalelere de bakarak harmanlamayı tercih ediyorum.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?
Kesinlikle var. Seçkin yayıncılığın kurucusu Aytaç Seçkin bu alanda çok çaba sarf eden birisidir.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?
agaclar net bence en aktif üyelere sahip zira aktif üyeler forumları canlı tutar. Ve buradaki ilişkiler daha çok yardım edilme üzerine

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?
Almadım. Ancak bu şu an için almayacağım demek değildir. Aksine hem teorik hem uygulamalı olarak bir eğitim almayı tercih ederim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?
Yeni üye olmam nedniyle şu an için başlangıç aşamasındayım

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?
Benim için renkler önemlidir. Bu nedenle tasarım konuları her zaman ilgimi çekmektedir.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?
Katılmadım özellikle bu sayfada olmamın nedeni katılma isteğimin olması ve önümüzdeki yıldan itibarende tohum şenliklerine tohum olarak katkı sağlamak isterim.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?
Tema var fakat aktif olarak bulunmuyorum. Daha çok kendi çevremi korumaya çalışıyorum.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?
Kesinlikle katılmak gerekir. Doğa ile içiçe yaşamayı öğrenmeliyiz.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?
Yeterli değil hatta her tv programı tarımsal gelişimleri gösteren organizasyonlar yapmalıdır.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
Çok faydalı olduğu görüşündeyim. Zira insanlar kendilerini bu bahçelerde tartıyorlar farklı iş yapan insanlarla tanışarak daha güzel faaliyetler gerçekleştiriyorlar. Ancak zararları olduğuda oluyor. Bazen bu durumları görmezden gelmek ya da yeni başlayanlar için faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç
: Mavi ladin
çiçek: Nergiz
kitap: Çok kitap olduğundan dolayı seçim yapamadım.
şarkı: Neşet Ertaş'ın tüm parçaları
müzik grubu/müzik sanatçısı: Neşet Ertaş
ressam: Sürrealizm tarzında çalışan tüm ressamlar.
şair: Özdemir Asaf, Abdurrahim Karakoç
film: Esaretin Bedeli
web sitesi:

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön