Konu: bahcedenn
View Single Post
Eski 22-12-2016, 21:49   #16
bahcedenn
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Arnavut Biberi

Name:  Arnavut I.jpg
Views: 3571
Size:  75.6 KB
  • Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Biber, Capsicum annuum
  • Tohum çeşit adı: Arnavut Biberi
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 3. Yıl
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Kırklareli
  • Tohumun kökeni: Balkanlar
  • İlk paylaşan: Sn. loveforlife
  • Tohumun geldiği yer: Sn. loveforlife ya da Sn. Taşlıbahçe'den gelen çeşidi ektim
  • Kullanılan gübreler: Organik bazlı bitkisel ve hayvansal gübreler
  • Kullanılan ilaçlar: Bu bitki için hiç ilaç kullanmadım.
  • Hasat yıl ve ayı: 2016 Ağustos - Eylül
  • Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Hiçbir izolasyon uygulaması yapmadım. Fakat aynı aileden bitkilere uzak olarak ve araya bariyer bitki koyarak yetiştirdim.
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Besin ve su ihtiyacı kapya biberin ihtiyaçları gibidir. Sulamada düzensizlik meyve uçlarında veya uçlara yakın bölümlerde doku bozulmalarını ve çürümeleri tetikliyor.

Boylu, orta verimli, havaların serinlemesiyle rahatlayan ve verimi yükselen bir çeşit. Aşırı sıcaklardan olumsuz etkileniyor. Henüz yeşilken başlayan ve kırmızıya döndüğünde biraz daha belirginleşen çatlaklar meyvenin en belirgin özelliği. Etli sayılır. Kendine has bir tadı var. Acısı yeşilken az olup kırmızıya dönmeye başladıkça artıyor ve nihayetinde gayet acı bir biber oluyor.

Arnavut ve Boşnak göçmenler özellikle bu biberi fırınlayıp sonrasında yoğurt ile karıştırıp tüketiyorlar.

• Çeşidin Hikayesi/Tarihçesi: Yurdumuza muhtemelen Arnavut göçmenlerle gelmiş ve bilhassa Arnavut halkın yerleştiği yerlerde varlığını sürdürmüş bir çeşit. Günümüzde daha çok Adriyatik denizinin doğusunda bulunan coğrafyada görmek mümkün(Arnavutluk, Karadağ, Bosna, Hırvatistan).

Tahmin ediyorum Makedonya'nın Rezha Macedonian, nam-ı diğer Vezeni Piperki isimli biberler ile aynı çeşidi temsil ediyor.

Yukarıdaki bilgilerin çoğu Sn. Taşlıbahçe'nin yazdıkları ve yeri geldiğinde uyarlanmasıdır.
Name:  Arnavut II.jpg
Views: 3662
Size:  72.9 KB

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön