View Single Post
Eski 20-12-2016, 04:11   #2
kaktüs
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Gelelim Bahcemdeki Bitkilere... Ben de mevcut bitkilerin neler olduguna dair halen arastirma yapiyorum, bazilarini yerel olanlarla degistirip daha dogal bir cesitlilik yapmak ve buradaki yerel faunaya biraz yardimci olmak hedefim.

Ev kira oldugu icin cok kalici bir bahce yapamadigim icin, yukseltilmis sebze yataklarini tercih ettim yiyecek yetistirmek icin. Hem bakimi kolay oluyor, hem topragi secebildigim icin verim biraz daha iyi oluyor. Tek dezavantaj yerin cok olmamasi. Bahcede su anda hali hazirda 4 tane sebze yatagi yaptim ve bunlarda arkadas bitkiler uygulamasi yapmaya calisiyorum. Bu sene buyutmekte oldugum meyve ve sebzeler soyle:

Domatesler:
- Brandywine Pembe domates
- Granny's Throwing
- Indigo Cherry Drops - Ceri domates
- Mortgage Lifter
- Green Zebra - (Yesil domates olmasini bekliyorum bunun)
- Bir de gokkusagi karisik paket diye bir geleneksel cesitlerin oldugu (Rainbow Heirloom Mix) tohumlarindan fideledim. Ne olduklari tamamen supriz olacak

Kabaklar:
- Ronde de Nice
- Gene karisik bir tohumdan fideledigim kabaklar. Iclerinde Golden (sari), Black Beauty (yesil) ve Lugarno (Beyaz) olan tohumlar varmis.

Salataliklar
- Telegraph Salatalik
- Lemon
- Baska bir Heirloom mix

Misir
- Pitch Black
- Strawberry Corn

Fasulye:
Buradaki en buyuk ozlemim fasulyeler. Turkiye'deki fasulyeler gibi fasulye bulamiyorum ve buram buram burnumda tutuyor zeytinyagli fasulye. Simdilik gene karisik bir paketi diktim. Bakalim iclerinden damak tadima uygun birsey cikacak mi

Bamya
Bu da baska bir ozlemim. Minik minik bamyalar bulamadigimdan, kendiminkini yetistirip deneme yoluna gidiyorum... burada bulabildigim 3 cesidin tamamini denedim
- Green Okra Climson Spineless -
- Okra Burgundy
- Okra Big Beck Bucks

Patlican
- Casper (Beyaz)
- Lista da Gandia
- Long Thin Purple

Balkabagi/su kabagi
- Turkish Turban
- Pumpkin Jarradale
- Sphagetti Squash

Biber:
- Bir yerden guya Turk sivribiber tohumu buldum. Cok emin olamiyorum, gorecegiz
- Capsicum Chocolate - dolma biber seklinde, tatli ve mor olmalari gerek
- Greek Golden Pepperocini

Bunlarin yanisira gene geleneksel karisim birkac kavun ve karpuz tohumu da ektim.

Burada su anda mevsim yaz, sizlerin tamamen tersi mevsimlerimiz. Bu seneki bahcemdeki cikacak seylerin cogu suprizli olacak, karisik paket agirlikli denedigim icin. En buyuk hayalim, zamanla Turkiye'ye has turleri yetistirmek ve o sekilde devam etmek...

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön