agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni75Beğeniler
  • 12 Gönderen kaktüs
  • 12 Gönderen kaktüs
  • 1 Gönderen Gül Batur
  • 9 Gönderen kaktüs
  • 12 Gönderen kaktüs
  • 10 Gönderen kaktüs
  • 12 Gönderen kaktüs
  • 7 Gönderen kaktüs

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2016, 00:32   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Kaktüs / Bahçe

Sehirde dogmus ve buyumus olmama ragmen, her zaman bahce ve doga ozlemi duydum. Pek cok insan gibi en buyuk hayalim, kucuk de olsa bahceli bir yere sahip olmak ve toprakla ugrasmak olmustu. Bu sansa cok degisik bir sekilde eristim, memleketimden kilometrelerce uzakta.... Su anda hala kendi yerime sahip olmasam da, en azindan toprakla ugrasma sansi yakaladim.

Cevre muhendisiyim, Avustralya'ya tasindigimizda, Conservation and Land Management diye bir bolum okudum. Bolumun ana amaci, Avustralya flora ve faunasini taniyip, disaridan gelen bitki ve hayvanlarin etkilerini en aza indirmek, bozulmus sistemi duzeltmek uzerine idi. Su anda evimin kucuk arka bahcesinde kendi kendine yetecek kucuk bir sebze-meyve alaninin yanisira, dogal faunayi cekecek kucuk bir 'dogal bahce' yapmaya calisiyorum.

Bahçenin bulunduğu şehir : Sidney Avustralya

Bahçenin büyüklüğü : 150-200 metrekare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Cogunlukla gunesli, bazi yillar subtropik iklim, denizden uzak oldugumuz icin tuzluluk yok diyebilirim

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Yabani otlarla sarilmis, calilarin fazla icice gecmis oldugu bir bahce idi

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 3

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Profesyonel yardim almadim.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) kisisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Cimen ve etrafinda cicekler olan bir bahce idi, sebzelik ekledim. Bir kac detay eklemek icin calismalarim devam ediyor

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Kendime ait daha buyuk bir yere sahip olmak ve surdurulebilir tarim yapmak.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Liste uzun, bir sonraki mesajda yer verecegim

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Geleneksel sebze tohumlari, dogal ve yerel bitkiler

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Hoya'larim halen benim icin cok ozel

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Kendi capimda yapmaya calisiyorum

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Eyalette yagis azligi olan sezonlarda, bahceye su kullanimi yasaklaniyor. O donemler haricinde sulama problemi yok

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Malc kullanimi, sebzelik disinda secilen bitkilerin yerel iklime uygun, su ihtiyaci olmayan bitkilerden secilmesi

Toprak özellikleri :
Anaiz yaptirmadim, cok emin degilim

Kompost yapıyor musunuz? : Evet

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Cok... deneme yanilma yolu ile ogreniyorum

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Kimyasal kullanmiyorum. o donemdeki soruna gore ozel cozum bulmaya calisiyorum. sebzelerde arkadas bitkileri kullanmaya calisip, iyi bocekleri de bahceye cekmeye gayret ediyorum

Bahçeniz organik mi? :
3 yildir kimyasal gubre ve ilac kullanmiyorum

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : solucan ve tavuk gubresinden elde ettigim kompost

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : zaman zaman fare sorunu oluyor

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : sehir icinde

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : toprakla ugrasmaya baslamak

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : eskiden olmustum

Eklenen Resimler

Düzenleyen kaktüs : 20-12-2016 saat 03:54 Neden: Fotograf ekleme
kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2016, 04:11   #2
Ağaç Dostu

Gelelim Bahcemdeki Bitkilere... Ben de mevcut bitkilerin neler olduguna dair halen arastirma yapiyorum, bazilarini yerel olanlarla degistirip daha dogal bir cesitlilik yapmak ve buradaki yerel faunaya biraz yardimci olmak hedefim.

Ev kira oldugu icin cok kalici bir bahce yapamadigim icin, yukseltilmis sebze yataklarini tercih ettim yiyecek yetistirmek icin. Hem bakimi kolay oluyor, hem topragi secebildigim icin verim biraz daha iyi oluyor. Tek dezavantaj yerin cok olmamasi. Bahcede su anda hali hazirda 4 tane sebze yatagi yaptim ve bunlarda arkadas bitkiler uygulamasi yapmaya calisiyorum. Bu sene buyutmekte oldugum meyve ve sebzeler soyle:

Domatesler:
- Brandywine Pembe domates
- Granny's Throwing
- Indigo Cherry Drops - Ceri domates
- Mortgage Lifter
- Green Zebra - (Yesil domates olmasini bekliyorum bunun)
- Bir de gokkusagi karisik paket diye bir geleneksel cesitlerin oldugu (Rainbow Heirloom Mix) tohumlarindan fideledim. Ne olduklari tamamen supriz olacak

Kabaklar:
- Ronde de Nice
- Gene karisik bir tohumdan fideledigim kabaklar. Iclerinde Golden (sari), Black Beauty (yesil) ve Lugarno (Beyaz) olan tohumlar varmis.

Salataliklar
- Telegraph Salatalik
- Lemon
- Baska bir Heirloom mix

Misir
- Pitch Black
- Strawberry Corn

Fasulye:
Buradaki en buyuk ozlemim fasulyeler. Turkiye'deki fasulyeler gibi fasulye bulamiyorum ve buram buram burnumda tutuyor zeytinyagli fasulye. Simdilik gene karisik bir paketi diktim. Bakalim iclerinden damak tadima uygun birsey cikacak mi

Bamya
Bu da baska bir ozlemim. Minik minik bamyalar bulamadigimdan, kendiminkini yetistirip deneme yoluna gidiyorum... burada bulabildigim 3 cesidin tamamini denedim
- Green Okra Climson Spineless -
- Okra Burgundy
- Okra Big Beck Bucks

Patlican
- Casper (Beyaz)
- Lista da Gandia
- Long Thin Purple

Balkabagi/su kabagi
- Turkish Turban
- Pumpkin Jarradale
- Sphagetti Squash

Biber:
- Bir yerden guya Turk sivribiber tohumu buldum. Cok emin olamiyorum, gorecegiz
- Capsicum Chocolate - dolma biber seklinde, tatli ve mor olmalari gerek
- Greek Golden Pepperocini

Bunlarin yanisira gene geleneksel karisim birkac kavun ve karpuz tohumu da ektim.

Burada su anda mevsim yaz, sizlerin tamamen tersi mevsimlerimiz. Bu seneki bahcemdeki cikacak seylerin cogu suprizli olacak, karisik paket agirlikli denedigim icin. En buyuk hayalim, zamanla Turkiye'ye has turleri yetistirmek ve o sekilde devam etmek...

Eski 20-12-2016, 21:41   #3
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Sevgili kaktüs. kolay gelsin ürünün bololsun. yazmaya devam edin merakla bekliyorum.

YeniGine beğendi.
Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2016, 22:03   #4
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili kaktüs; bahçe sayfanız hayrlı, ürünleriniz bol olsun inşallah!.. Kış mevsiminde yaz bahçesi görmek çok güzel olacak; rastgelsin...

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2016, 04:11   #5
Ağaç Dostu

Cok sicak gecen bir haftanin ardindan, 2 gunluk yaz yagmuru bahceyi senlendirdi. Parmak kadar boylarina bakmadan bamyalar hareketlendi. Ilk meyvelerini toplamayi sabirsizlikla bekliyorum.

Iste mor bamya ve dikensiz bamya'dan merhabalar...

Yagmurdan sonra misirlar da bir anda boylandi, puskul puskul gorunmeye basladilar bile.

Hepsini ayni zamanda bahceye diktigim domates fidelerinde ise gelisim farkliliklari var. Digerleri henuz minicikken, Brandywine cinsi olan domatesim ataga gecti ve ilk cicekleri gorunmeye basladi bile

Eklenen Resimler

Eski 21-12-2016, 04:17   #6
Ağaç Dostu

Bunlar da yenilebilir cicekler projemin ilk harekete gecenleri. Hem tozlasmaya yararli ari ve bocekleri ceksin, hem bahceyi senlendirsin, hem de arasira degisiklik istedigimde estetik amacli da olsa yiyeceklere katarim dusuncesi ile secilen ciceklerden bazilari...

Aycicegi (sebze yataginda, dost bocekler icin miknatis olmasi umuduyla durmakta)
Mini hercai menekseleri

Eklenen Resimler

Eski 02-01-2017, 13:08   #7
Ağaç Dostu

10 gunluk bir tatil donemindeydik, kosturmaca ile gecti. Iceri giremedigim icin bilgisayar yuzu de gormedim...

yeni yila yuzumde gulumseler yaratan aycicekleri ile girmek.... yaz aylarini seviyorum...

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2017, 05:17   #8
Ağaç Dostu

Bahcemizden ilk mahsulu almis olmanin heyecani icindeyim. Cok degil denemek icin ekmistim. Az olsun bizim olsun degil mi

Cilek Misir (strawberry corn)

Eklenen Resimler

Eski 07-02-2017, 14:09   #9
Ağaç Dostu

Dengesiz giden havar benimde bahçeyi de altüst etti. Bir gün 40 bir gün 20 derken şifayı kaptım... Bahçeden bir görüntü ile merhaba demek istedim

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024