Konu: Kavun
View Single Post
Eski 30-09-2016, 18:40   #68
birnefestoprak
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Baktım şimdi. Dikkat ederseniz, sizin kavununuz muskmelon (ağ örgülü). Bahsettiğiniz mesajdaki kavunun yüzeyiyse ağ örgülü değil ve benekli. Bağrıbütün olarak bana gelen bir kavunun tohumunu geçen mevsim ektim. Bitkiyi kaybettim dolayısıyla olgunlaşmış hali için birşey söyleyemeyeceğim ama tutan meyvenin yüzeyi bende de benekliydi.

Bir de diğer mesajdaki tohum göbeğine bakın, yekpare duruyor ve tohumların yapıştığı göbek, etli ve sert gözüküyor. Bu ayrıca bence Bağrıbütün Kavunu'nun su oranının görece düşük olduğuna da işaret ediyor.

Sizinki odur diyemem ama bence de Ananas Kavunu'na benziyor. Farklı çeşit bir ağ örgülü kavun da olabilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Sn. birnefestoprak, sitede fidan, fide ve bitki üretim kısmında Bağrıbütün kavun adıyla bir konu açılmış 17.04.2009 tarihinde. İlk mesajda yer alan iki fotoğraftan ikinci fotoğraftaki kavunlar Bağrıbütün ise bendekiler de Bağrıbütün. Hiç fark yok aralarında. Ancak ilk fotoğraftaki kavunlar ile ikinci mesajdaki küçük fotodaki kavun Bağrıbütünse o zaman bendekiler başka kavun...
Orayı bulup okuyun lütfen, neden Bağrıbütün dediğimi de oraya yazmışım.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön