View Single Post
Eski 28-07-2016, 14:43   #60
N.Akdas
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2013
Fermentasyon olayına daha doğrusu mayalanma olayına değinmeyi unutmuşum.
Tdk nın mayalanma diye kabul etmesi bence de doğru bir tabirdir.
Yoğurt nasıl elde edilir?
En basit cevap sütü mayalarız yoğurt olur.
Sütü neyle mayalarız da yoğurt olur?
Mayayla
Maya dediğin nedir?
Daha önceki yoğurttan mayalarız
İlk yoğurt neyle mayalandı?
Hımm bilmiyorum
İlk yoğurt şuanki teknolojiyle kurutulmuş bakterilerin sütle buluşturulmasıyla oluyor.
Yani süte bakteri ekliyorsun.
Eski çağlarda yapılan ve şuan unutulan bir yörük yöntemi ise hıdırellez yani ilkbaharin 5-6-7 mayista gün aydınlanmadan hemen önce tan yeri zamanında otlara,bitkilere düşen çiğ taneleri kasik ve tabaklarla toplanarak süt mayalanırdı.
Bu yoğurdu tadanların böyle bir yoğurt biz yemedik dediklerini okudum size birkaç örnekle açıklamak istedim.
Ama bu domatesten tohum almada yapılan işleme benzeyen ise kefir mayalamaktır.
https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Kefir

Kefir yine sütle mayalanan bir fermente yani mayalanma ürünüdür.Boza,turşu,yoğurt,kefir,tarhana vs. hepsinin temelinde bu vardır gıdaları bakterilerle buluşturma işlemi yani mayalanma işlemine tabi tutulurlar
bazıları sıvı şekilde bazıları kuru şekilde muhafaza edilir.
Üsteki linkten kefirin aktif olan tane yapısını görebilirsiniz.
Kefir diğer ürünlere göre kendi canlı bakteridir.
Bu bakterinin yani kefir tanelerinin aktif hali su içinde aktarlarda satildiği gibi fabrikasyon olarak sütle mayalanıp içilecek kefir olarakta satılırken Süleyman Demirel Üniversitesi Endanem cok kullanımlık ve tek kullanimlik kefir tanelerini kurutup dondurarak satilmak üzere paketlemiştir.
Bu kurutulmuş kefir ve aktif hale gelmiş kefir taneleriyle alakalı araştırma yapıp video vs. izleyebilirsiniz
Kurutulmuş halinin fotoğrafı yok , genelde aktifleşmiş dev gibi büyümüş kefir tanelerinin görseli mevcut nette.
Kurutulmuş hali aktif haline göre çok küçükler ve toplu iğne başı kadarlar .
bir pakette 0.5 gr var , ürünü kullananlar bilirler.
Yani domateste yapılan kurutma işlemi değişik ürünlerde yaygın şekilde yapılıyor ve bu fermentasyon işlemi de bence ürünlerin bakteriyle buluşturulması yani mayalanması ve ya saklanması ya da başka bir ürün elde edilmesi yani tekrardan çoğaltma işlemi.
Kefir taneleriyle nasıl süt mayalanıp (sütle canlı bakteri kefir taneleri buluşuyorsa )kefir çoğaltılıyorsa
Domatesteki bakteri buluşması yani mayalanması ve ardından çoğaltılması için domateslerde 2-3 gun bir kavanozda kapağı açık şekilde ortamdaki bakterilerle mayalandırılıyor.
Bunun sonucunda ise oluşan o tuhaf koku ve görüntüsü yani ekşimesi ve mayalanma süreci sonuna fermentasyon diyorlar.Mayalanmanın son bulma hali yani ben böyle düşünüyorum paylaşmak istedim
.

N.Akdas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön