View Single Post
Eski 27-05-2016, 07:48   #20
tarku
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Hangi meyveyi dikerseniz dikin, önceden araştırma yapmadan dikerseniz hüsran kaçınılmazdır. Köyümden örnek vereyim; Yıllarca vişneci olarak bilinirdi. Vişne kullanım amacı ve pazarlama şekli düşünülünce kolay bir meyve. Vişneyi toptan sattığımız için çoğu kişi toplamadan, toplamaya bahçeye gidiyor. Budama yok, ilaçlama yok, gübreleme yok, sulama senede bir defa olursa ne ala. Şimdi bu bahçe sahipleri vişne toplamak zor ve parası az diye, toplaması kolay ve pahalı bir ürün olduğu için ceviz dikmeye başladılar. Tabi alışkanlıklar değişmedi. Fidanlar dikildi, can suyu verildi, bir sene sonraya mahsul toplamak üzere bahçeden gidildi . Bu söylediklerimi şaka olarak algılayabilirsiniz ama olan gerçekten buydu. Hem tembel olacaksın, hem de çok para kazanacaksın. İnsanları sürekli ceviz yetiştirmeye yönlendirenler acaba ürün çeşitliliği denen şeyi duymuşlar mıdır?

Karışık dikim meyve bahçemde çeşit değiştirmek için araştırma yaparken, sürekli bana ceviz dik diyorlardı. Neden diye sorduğumda; toplaması kolay, satması kolay, satamazsan 1 sene saklarsın. Peki toprak yapısı dediğimde, o ne ki? dediler. Bahçem aşırı kireçli ve bu sene toz kükürt attım. Bahçemde kükürt çuvallarını gören bir çiftçi amca bu ne ki? ne işe yarar diye soruyordu. Kendisi bana cevizi tavsiye eden kişi oluyor. Bilen bilmeyen ceviz tavsiye ediyor ve bu oluşturulan bahçeler verime geçtiğinde ceviz fiyatlarının ne olacağını çok merak ediyorum. Bu ülkede üretici asla para kazanamaz. Onun hakkı olanı elinden alacak birileri mutlaka çıkacaktır.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön