View Single Post
Eski 09-04-2016, 22:27   #437
Batı Rüzgarı
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Geçen sene tohumdan zıpçıktı yetiştirmeye başlamıştım.habranthus robustus olanı tohumdan daha kolay yetişiyor şahsi deneyimlerime göre.ilk yılında bir kaç tanesi de olsa çiçek açarsa şaşırmam.zira daha 1 yıl dolmadan yavrulamaya başladılar.öncesinde bir tanesi yavrulamıştı şimdi diğerleride yavrulamaya başladı.hatta ilk yavrulamaya başlayanın şuan çevresinde 5 tane yavrusu var.

zephyranthes drummondii ise sanırım 1 yıldan önce yavrulayacak düzeye gelemiyor.tohumdan yetişdirdiklerim henüz tam olgun sayılmazlar ve yavrulayacak gibi de durmuyorlar.ancak 1yıllık olanı 2 tane yavru verdi.bu sene çiçek açar diye umuyorum.

zephyranthes grandiflora olanı yıllardır yetiştirdim ve çoğaldılar.bu çokluğun içinde yine de tohum tutturmak istedim ancak ne kadar uğraştıysam tohum tutmadılar.daha önceleri çiçek solar solmaz çiçek sapını koparıyordum.geçen sene ise hiç birini koparmadan tozlaştırdım ancak %100 başarısız oldum.acaba küsmüş olabilirlermi zira yıllar öncesinde tohum tutuğunu hatırlıyorum.şimdi o kadar çiçekten farklı farklı saksılarda hatta çapraz tozlaştırmaya rağmen başarılı olamadım.

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön