agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1355Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-10-2015, 21:29   #421
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 25-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jakin Mesajı Göster
Eklenti 577923

Yaz başında işgüzarlık edip tozlaşmayı kulak pamuğu ile yapmıştım. Tohum kesesinde 7 tane tohum oluştu. Bugüne kadar sakladım. Ne zaman ekilmesi gerekir bilmiyorum. Şimdi eksem uygun olur mu acaba?
Zıpçıktı tohumları; hasat edildikten sonra 1-2 gün gölgede kurutulup hemen ekilmelidir. Zaman geçtikçe çimlenme özelliklerini yitirmektedirler. 1 hafta-10 gün gibi bir sürede de çimlenmektedirler. Diğer soğanlı türlerin aksine ikinci yıl çiçeklenebilmektedirler.

alys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2015, 15:37   #422
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
ali beyden satın aldığım tohumlar hediyesiyle beraber büyümeye devam ediyor hemen hemen tüm tohumlar çimlendi.tabi çiçek için zaman var
tohumları 3 ayrı saksıya ve toprak çeşidine diktim.3ünde de çimlendi 2sinin fotoğrafı var burada
Zephyranthes-Drummondii

Eklenen Resimler

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2015, 15:41   #423
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

bu da Habranthus robustus

Eklenen Resimler

Eski 20-10-2015, 17:27   #424
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Cool

saksının birine tohum düşürmüşüm o da dışarıda son sulamayla çimlenmeye başlamış.daha kapsülünden bile tam ayrılmamış.ilginçtir yaprak çıkmadan yumrusu var çok az da olsa

Eklenen Resimler

Eski 27-10-2015, 14:00   #425
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Name:  271020153547.jpg
Views: 1042
Size:  44.0 KB

Ekim başında diktiğim soğanlar yağmurun ardından yaprak vermeksizin çiçeklendi..

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2016, 20:30   #426
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

aradan 4 ay geçti ve tohumdan yetişen zıpçıktıların son hali
ilk resimdeki ortadaki de daha geç ekilmesine rağmen iyi toprak ve güneş alınca baya bir büyüdü diğerlerine göre...hatta 2 adet yavru bile verdi daha 1 yıl bile olmadan...

edit: eğer adminler resimleri döndürebiliyorsa döndürsünler.nedense yan yükleniyor resimler.

Eklenen Resimler

alys, Milla, neşecan ve 2 kişi beğendi.
Eski 26-02-2016, 16:24   #427
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Soğuk falan işlemiyor bu bitkiye. Ya da İzmir soğuğuna meydan okuyabiliyor diyelim.
Geçen yıldan kalma hali. Yeni filizler de yolda. Bu yıl çiçeklerinin daha fazla büyük olacağını sanıyorum(comfrey çayı sebebiyle)

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 19:40   #428
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Soğuk falan işlemiyor bu bitkiye.
Benim fidanlık bu kış eksi 6'ları falan gördü..Sonuçta, pembelerin yaprakları dondan kavrulup kurudu, beyazlar ise hiç bozulmadı..Yemyeşil..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2016, 07:48   #429
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bende hem beyaz hem pembe var. Her ikisi de yemyeşil halde. İzmir geçen yıl -11 bu yıl da kısa süreli -6 'yı gördü. Ama herhangi bir deformasyon olmadı yapraklarda. O soğuk günler bir kaç gün sürseydi sanırım bunların da yaprakları kavrulacaktı.

çiçeksever ve Jakin beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2016, 13:28   #430
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

ankaranın ayazına dayanamıyor zıpçıktı ne beyazı ne de pembesi...belki derine gömüldüğünde beyaz için bi ihtimal bırakılabilir...bi kaç kök dışarıda bırakmıştım.soğanlar baya baya yumuşamıştı... sağlam görünen bi kaç soğanıda içeriye aldım.yani başka saksıya diktim sonuç hepsi çürüdü...bi kaçı da hala dışarıda onlar ilk baharla yeşerirmi bilinmez ama soğanların yumuşacık olması dolayısı ile sanırım bir umut vadetmez artık...

soğuklara dayanıksızlığı dışında on numara bir çiçek. size süpriz yapmayı çok seviyor. geçen sene ki zıpçıktılar ikişer ikişer çiçek verdiler ilk çiçeklerini...bir soğan aynı anda iki tane çiçek verebiliyor çok sık olmasa da...tabi bu pembe için geçerli.beyazları geçen sene edinmiştim ancak torfa dikmiştim. torfta neredeyse hiç gelişim göstermediler...dolayısı ile çiçeğini de göremedim.sonrasında kumlu toprağa diktim şuan gayet iyiler.beyazlar pembeler gibi uzak ara değil dipdibe çoğalıyor.

son olarak sevdiğim bir başka özelliği diğer soğanlılar gibi töleransız değiller. yani yok şu zamanda sulanır yok şu zamanda ayrılır yok çok sularsan bozulur çürür gibi bir derdi yok.hiç bir şey bilmeyen bir insan bile genel kültürüyle bu çiçeğe bakabilir.don dışında bu bitkiyi öldürmek mucize gibi birşey...

Eski 07-03-2016, 10:45   #431
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

geçen yıl ki habranthus robustus diye bildiğim çiçeğim.bir hata yaparak torfa dikmiştim.beyazlar gibi bu cinste torfu pek sevmedi... bir bilemedin 2 tane çiçek verdi o da geçte olsa kumlu toprağa aldıktan sonra...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Batı Rüzgarı : 07-03-2016 saat 10:46 Neden: harf hatası
Eski 27-03-2016, 20:54   #432
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Zıpçıktılarım bu sene çiçek açmadılar. Yaprakları sararmaya başladı bile.

özfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2016, 21:13   #433
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi özfidan Mesajı Göster
Zıpçıktılarım bu sene çiçek açmadılar. Yaprakları sararmaya başladı bile.
çiçek açması için daha zaman var. nisan mayıs haziran gibi başlarlar çiçek açmaya tabi türüne göre...

çiçeksever ve alys beğendi.
Eski 28-03-2016, 00:26   #434
Ağaçsever

Beyaz renk benimkiler Sn. zephy , yaprakların uçlarından kuruması normal mi? Biraz sıkışıklar saksıda.

Eski 28-03-2016, 13:15   #435
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi özfidan Mesajı Göster
Beyaz renk benimkiler Sn. zephy , yaprakların uçlarından kuruması normal mi? Biraz sıkışıklar saksıda.
zıpçıktıların kimi zaman yaprakları sararır hatta bazen yok olur sonra tekrar geri çıkar.bu durum aldığı güneş ortamın ısısı fazla veya az sulanma nedenlerine bağlamak mümkün.beyaz cinsin diğer türlere göre daha dayanıklı yaprakları var.aşırı bir sararma olmadığı sürece bence korkulacak birşey yok.diğer yandan beyaz cinsi daha geç çiçeklenen bir tür.yani çiçeklenmesi içinde daha çok vakti var.çoğalmasını istiyorsanız ikinci bir saksıya genişletebilirsiniz de...

çiçeksever ve lolla beğendi.
Eski 29-03-2016, 13:49   #436
Ağaçsever

Sn Zephy , saksı tümüyle soğanla dolu. Sanırım sıkışık olduklarından tam beslenemediler.

Eski 09-04-2016, 23:27   #437
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Geçen sene tohumdan zıpçıktı yetiştirmeye başlamıştım.habranthus robustus olanı tohumdan daha kolay yetişiyor şahsi deneyimlerime göre.ilk yılında bir kaç tanesi de olsa çiçek açarsa şaşırmam.zira daha 1 yıl dolmadan yavrulamaya başladılar.öncesinde bir tanesi yavrulamıştı şimdi diğerleride yavrulamaya başladı.hatta ilk yavrulamaya başlayanın şuan çevresinde 5 tane yavrusu var.

zephyranthes drummondii ise sanırım 1 yıldan önce yavrulayacak düzeye gelemiyor.tohumdan yetişdirdiklerim henüz tam olgun sayılmazlar ve yavrulayacak gibi de durmuyorlar.ancak 1yıllık olanı 2 tane yavru verdi.bu sene çiçek açar diye umuyorum.

zephyranthes grandiflora olanı yıllardır yetiştirdim ve çoğaldılar.bu çokluğun içinde yine de tohum tutturmak istedim ancak ne kadar uğraştıysam tohum tutmadılar.daha önceleri çiçek solar solmaz çiçek sapını koparıyordum.geçen sene ise hiç birini koparmadan tozlaştırdım ancak %100 başarısız oldum.acaba küsmüş olabilirlermi zira yıllar öncesinde tohum tutuğunu hatırlıyorum.şimdi o kadar çiçekten farklı farklı saksılarda hatta çapraz tozlaştırmaya rağmen başarılı olamadım.

Eski 10-04-2016, 00:41   #438
Ağaçsever

Sn zephy bendekiler sanırım Zephyranthes Candida türünden. Çok sıkışıklar yaprakları sararmaya başladı bile. Sanırım çiçek açmayacaklar. zephyranthes grandiflora türünden elinizde fazla oursa talibim.

Eski 13-04-2016, 06:41   #439
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Cool

geçen yaz ektiğim ali beyden aldığım tohumlarım hormonlu çıktı
bu da ispatı...

salatalık mı havuçmu anlamadım
ali bey ne yaptıysa tohumlara artık...
zephyranthes drummondii

Eklenen Resimler

özfidan beğendi.
Eski 13-04-2016, 22:49   #440
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zephy Mesajı Göster
geçen yaz ektiğim ali beyden aldığım tohumlarım hormonlu çıktı
bu da ispatı...

salatalık mı havuçmu anlamadım
ali bey ne yaptıysa tohumlara artık...
zephyranthes drummondii
Sayın zephy;

Durummondii' nin doğal soğan yapısı biraz uzun zaten. Anaç soğanı ayırdığımda etrafındaki soğanlar da böyle uzundu. Tohumdan ektiklerimde bu kadar uzun olmadılar. Ama bu durum bu tür için normal. Bilmeyenler içinde bunu not düşelim. Zephyranthes Drummondii; yabani bir tür. Ve çok nadir. Yabani soğan koleksiyonerlerinin ilgi duyduğu bir tür. Bende Amerika' dan getirtmiştim.

Eski 13-04-2016, 23:43   #441
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alys Mesajı Göster
Sayın zephy;

Durummondii' nin doğal soğan yapısı biraz uzun zaten. Anaç soğanı ayırdığımda etrafındaki soğanlar da böyle uzundu. Tohumdan ektiklerimde bu kadar uzun olmadılar. Ama bu durum bu tür için normal. Bilmeyenler içinde bunu not düşelim. Zephyranthes Drummondii; yabani bir tür. Ve çok nadir. Yabani soğan koleksiyonerlerinin ilgi duyduğu bir tür. Bende Amerika' dan getirtmiştim.
estağfurullah açıklama bekledeğimden değil ilginç olduğu için resmini koydum.tabi biraz mizah ekledim.yine de açıklamışsınız teşekkürler.

zephranthes ailesi gerçekten çok geniş bir aile.özellikle çinde envai çeşidi var.katmerli olanlarını bile gördüm.hibrit olanları da ekleyince liste baya bir uzuyor bu ailenin.ülkemizde de neredeyse adı bile bilinmiyor.sanırım hiç bir türü ülkemizde doğal olarak bulunmuyor ki bu kadar uzak kalmışız bu çiçekten.

Eski 03-05-2016, 22:32   #442
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-05-2016
Zıpçıktıyı en hızlı şekilde nasıl çoğaltabilirim adım adım anlatır mısınız

nimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2016, 11:02   #443
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nimo Mesajı Göster
Zıpçıktıyı en hızlı şekilde nasıl çoğaltabilirim adım adım anlatır mısınız
bişey yapmanıza gerek yok.kendiliğinden çoğalıyor.isterseniz tohuma bırakıp tohumdan da çoğaltabilirsiniz.

nimo beğendi.
Eski 04-05-2016, 13:28   #444
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Güler hanımdan gelen zıpçıktılarım kumlu toprakta iki yıldır açmadı ama saksı dolusu soğanım oldu. Toprağını değiştirip daha sıkı bir toprağa seyrelterek diktim. Belki bu işkenceyle açar da güzel çiçeklerini ben de görürüm.

uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2016, 19:57   #445
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uyap Mesajı Göster
Güler hanımdan gelen zıpçıktılarım kumlu toprakta iki yıldır açmadı ama saksı dolusu soğanım oldu. Toprağını değiştirip daha sıkı bir toprağa seyrelterek diktim. Belki bu işkenceyle açar da güzel çiçeklerini ben de görürüm.
Seyreltmesen daha iyi olurdu. Şimdi o yine; "saksıyı boş bulup, yavru vererek çoğalma" derdine düşecek

Sıkış tepiş olunca tohumdan başka çoğalma yolu bulamadığı için çiçekleniyor. Benimkilerin huyu bu

A_NOMAD ve uyap beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2016, 22:03   #446
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

zıplayanlar klubüne yeni kattığım citrina soğanları yeşermeye başladı.darısı yeşermeyen 4. soğanın başına...resmini de ekleyim.

diğer yandan en son 2 sene önce ayırdığım grandiflora soğanlarını ayırmak üzere anneanemin balkonuna gittim.1 saatte bitiririm diye başladığım işi 4 saatte bitirdim.

gördüğüm kadarıyla bu soğanların ürememesi sıkışık olup olmasıyla pek ilişkili değil.zira gerekirse toprağın altına doğru çoğalıyorlar.yamuk yumuk da olsa...

edit: bu yeni çeşitler için ali beye ayrıca teşekkürlerimi sunarım

Eklenen Resimler

çiçeksever, Milla ve uyap beğendi.
Eski 15-05-2016, 20:31   #447
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uyap Mesajı Göster
Sayın uyap;

Zephyrantheslerin bir diğer adı da, rain lily (yağmur zambaktır) dir. Zephyranthesler, doğal alanlarında yaz sıcağında uzunca bir süre susuz kalmaktadır. Yağan yağmurlarla birlikte peşi sıra çiçeklenmektedirler. Yağmur çiçeklenmeyi teşvik etmektedir. Yağmurlardan sonra açtıkları için rain lily denmektedir.

Zıpçıktılarınız çiçek açmıyorsa; temmuz-ağustos aylarında 1 hafta-10 gün kadar sulamayın. Toprağı tamamen kurusun. Korkmayın bir şey olmaz. Sonra sulayın. Kolayca çiçekleneceklerdir.

Ayrıca tam gün güneş istekleri vardır. Zıpçıktılarınızı gölgede bırakmayınız.

abk, lolla, uyap ve 1 kişi beğendi.
Eski 15-05-2016, 23:06   #448
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Sn. Alys önerileriniz için teşekkür ederim. Saksıları tam gün dışarıda öğle saatleri gibi güneş balkonuma dönüyor ve batıncaya kadar bolca güneşteler. Sulamama önerisini de geçen sene uyguladım yaprakları tamamen kurudu suladım çok güzel koyu yeşil yaprak yaptılar. Şu an yağmurun altındalar bakalım belki bu sefer açarlar

uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 12:40   #449
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Soğuk falan işlemiyor bu bitkiye. Ya da İzmir soğuğuna meydan okuyabiliyor diyelim.
Geçen yıldan kalma hali. Yeni filizler de yolda. Bu yıl çiçeklerinin daha fazla büyük olacağını sanıyorum(comfrey çayı sebebiyle)
Sayın Lonicera bende de var zıpçıkt. Sayfayı okurken açıklamalarınız ilgimi çekti.
Comfrey çayı nedir ? Biraz bilgi verebilir misiniz?

efeege beğendi.
Asia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2016, 22:58   #450
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

bakalım ilk önce kimin zıpçıktısı zıplayacak bu yaz

balkondaki beyaz zıpçıkların güzel sağlam yaprakları kuşların ilgisini çekmiş olacak ki uçlarını budayıp durmuşlar.tahminime göre yuva yapmak için koparmışlar zira zıpçıktı zehirli diye biliyorum yani yediklerini sanmıyorum.yedilerse de zaten )

diğer bir ihtimal bana gıcıklık olsun diye )

uyap, zehra evin ve Jakin beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024