View Single Post
Eski 05-07-2015, 01:05   #388
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Eklenti 563903

Alıntıya ilave yapayım. Resimde görülen fidanlarda taçlandırmayı 80 cm den yapmıştım. Ağaç gücünü önce alt dallara verdiği için alt dallar lidere göre daha fazla gelişti, dolayısıyla liderin gelişimi zayıf kaldı ve hemen hemen ağacın eni boyu aynı ölçülerde oluştu. 1. yıl lideri mümkün olduğu kadar uzatıp 2. yılında 1,8 - 2,0 m den tepe vurmalı ve 130-140 cm den de taç oluşturulması bana daha doğru tercih gibi geliyor.
Sevgili ykaya194, Ağacın Üsttünde yani liderde bir sorun yoksa ağaç hiçbir zaman için gücünü önce alt dallara vermez, şayet lider fazla vurulmuşsa ya da zayıf bırakılmışsa ağaç gücünü alt dallara vererek ya da alt dallar liderliği alarak liderlik yarışına girer, Bundan dolayıdır ki, lider ne çok zayıflatılmalı ne de fazla ön verilmeli, lider bir adım önde olmalı sadece, budamalarda bu denge çok önemlidir,

Lidere fazla ön vermek yandallanmayı yavaşlatır, lideri fazla kesmek yandalların liderlik mücadelesine girmesi demek ki, bunu hiç istemeyiz böyle durumları düzeltmek ya da dengeye getirmek daha zordur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön