Konu: Nergis
View Single Post
Eski 07-01-2015, 21:50   #2347
polemos
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Bu gece İstanbul'da ısı bayağı düşmüş..Sanırım geceyarısı eksi 7-8'leri görmüş..

Sabah kalktığımda açık balkondaki nergis ekili saksılarıma bakayım dedim..

Toprağın üst yüzeyini parmağımla bastırıp kontrol ettiğimde taş gibi donduğunu gördüm..Saksıdaki toprağın derinliğine, tümüyle donanileceğini düşünüp endişelendim hattâ..

Sonra bir kontrol kalemiyle toprağın en üstündeki donmuş kısmı kırıp eşeledim..

Donan toprak kısmı bir santim kadardı..Onun altında kalan kısımda hiçbir sorun yoktu..

Sanırım gece erken saatlerde yağan kar, saksıların üstünde birikmiş ve eridikten sonra sabaha karşı donmuş..

Böyle havalarda don riskine karşı büyük saksılar daha avantajlı..

Neyse..hiçbir sorun yok..

Nergislerin filizlerine birşey olmaz..Asıl sorun, toprağın tümüyle donup kökleri sıkıştırıp öldürmesidir..

Tedbir olarak, böyle şiddetli soğukların olacağını öğrendiğiniz günlerde saksılarınızı sulamaktan kaçınmaktır..

Çok minik saksılarınızın toprağı daha çabuk etkilenebilip donacağı için, onları kapalı serin balkonlara taşımak veya üstlerini örtmektir.

Öğle saatlerinde sıcaklık -3'ün altına düşünce Kalamondin'i aldığım Botanikmarket'i arayıp tavsiyesi üzerine Kalamondin, Turunç ve Zeytini içeri aldım. Daha önce böyle bir kötü tecrübem olduğu için risk almak istemedim. Bakalım bahçede ekili olan nergislerin durumu ne olacak hava ısınınca.

Sent from my iPhone using Tapatalk

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön