agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8286Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-12-2014, 14:04   #2311
Ağaç Dostu

pares's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Nergislerimin üzerine kar yağdı, inşallah bir zarar vermez

Eklenen Resimler

pares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2015, 11:21   #2312
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Çok şiddetli don olayları olursa Karaburun'ların yaprakları belki kısmen zarar görebilir..
Ama, özellkle açmamış çiçek tomurcuklarının zarar göreceğini sanmıyorum sayın pares..
Bizim site bahçesindeki Karaburun'ların açmış çiçekleri bile kar altında hiç bozulmamıştı..
Nergisler soğuğa dayanıklı bitkilerdir.Erlicheer'lere zaten birşey olmaz..

Bütün bunların nedeni iklimdeki anormallikler..Oysa kış kışlığını bilse onlar şimdi ne bu kadar yapraklanır, ne de çiçek açarlardı..İlkbaharı beklerlerdi..Aralık ayının ilkbahar ayarında gitmesi şımarttı nergisleri.

YeniGine beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2015, 21:08   #2313
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Nergis

Narcissus tazette Lineus,
Lineus, İsrailde 2 tazetta türü bulmuş, ikisinin arasındaki fark,( botanik olarak fark sayılmıyormuş) birinin stigması antherden çok aşağıdaymış bu sebepten doğal çoğalması zor oluyormuş. Resmini vereceğim nergisde böyle bir durum olmadığından tohum tutmasını bekliyorum.
Bu nergis Anadolu'da yaygın olarak bulunmakta ve kokusuyla insanı büyülemektedir. Değil mi?

Eklenen Resimler

YeniGine, efeege, maya ve 5 kişi beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2015, 01:22   #2314
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Narcissus tazette Lineus,
Lineus, İsrailde 2 tazetta türü bulmuş
Narcissus Tazetta Linnaeus:
Narcissus tazetta

tabus beğendi.
Eski 04-01-2015, 14:04   #2315
Ağaç Dostu

bonjour40's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Galeri: 6
Benimkiler de geliyorlar

benimkiler de yavaş yavaş geliyorlar

Sayın pria bunlar hangi çesit acaba

Selamlar

Name:  IMG-20150102-00514.jpg
Views: 471
Size:  73.0 KB

Name:  IMG-20150102-00517.jpg
Views: 760
Size:  75.6 KB

tabus, pria, Muda ve 5 kişi beğendi.
bonjour40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2015, 19:48   #2316
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Bu gün dikkatimi çeken bir hususu paylaşmak istiyorum:
Karaburun nergisi ve/veya Double Doman. Double Roman, kayıtlara göre (DaffSeek - Detail Page) 32,5 cm den küçük. Benim kararsızlığım hemen hemen aynı çiçek olmakla beraber, bendeki bazı yerel 'katmerli nergisler' in boyu hayli uzun olmasıydı. Çeşitli vesilelerle gelen Karaburun ve benzeri olduğu söylenen nergislerin boyu bu ölçülere uygun iken neden bendekiler uzun idi? 65 cm ve üzeri boya ulaşabiliyorlardı. Dikkatimi çeken husus, bu gün özellikle incelemeye çalıştığımda fark ettim. Çiçekler farklı imiş..
Birincisi, klasik, kayıtlara uygun ve teyit ettirdiğim Double Roman, ikincisi ise aklımı karıştıran.
Ben elbette araştırmaya devam edeceğim fakat acaba birileri iki resim arasındaki bariz farklılıkları söyler mi? Yani biri diğerinden farklı mı?
Nergise devam..
xxxxxx

Sn pria, N.tazetta L için linkini verdiğiniz site benim için yeterli derecede güvenilir değil, siz de kaydı ihtiyatla bakın derim.

Biri İtalyadan, ikisi ABD den teyit aldım: Her ikisi de Double Roman. Yetişme koşulları nedeniyle böyle bazı değişimler olabiliyormuş. Özellikle İtalya'da yaygın yetişiyormuş.(07.01.2015) Bir de kromozom sayısına bakmak faydalı olurmuş. Eh beni aşar..

Eklenen Resimler

Düzenleyen tabus : 07-01-2015 saat 01:18 Neden: Ekleme yapıldı
Eski 04-01-2015, 21:56   #2317
Yeni Üye

orkide-filizi's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2014
İyi günler. Sizin yorumlarınızı okuduktan sonra benim biraz daha amatörce bir sorum olacak. Mart ayında doğmuş Nergis adında bir arkadaşıma hediye etmek için nergis soğanı (prof. einstein) aldım. Kendi elimle yetiştirip hediye etmek istiyorum bu yüzden de saksıya ekmek zorundaydım. 15 Aralıkta soğanları diktim. Aralarında köklenmeye başlayanların olduğunu farkettim. Fakat bir türlü yaprak çıkarmıyorlar acaba soğanlar bozuk mu? Ya da ben mi aceleci davranıyorum. Çünkü bitki soğanı satan yerlerde görüyorum ekilmemiş soğanlar bile yeşermeye başlamış. Benimkilerde en ufak bir belirti yok. Haftada bir kez suya doyuncaya kadar toprağını suluyorum.

Kısaca özetlersem aslında ben bir nergis soğanı dikildikten kaç gün sonra filizlenmeye başlar diye sormak istiyorum?

pria beğendi.
orkide-filizi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2015, 23:07   #2318
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide-filizi Mesajı Göster
Mart ayında doğmuş Nergis adında bir arkadaşıma hediye etmek için nergis soğanı (prof. einstein) aldım. Kendi elimle yetiştirip hediye etmek istiyorum bu yüzden de saksıya ekmek zorundaydım. 15 Aralıkta soğanları diktim. Aralarında köklenmeye başlayanların olduğunu farkettim. Fakat bir türlü yaprak çıkarmıyorlar acaba soğanlar bozuk mu?

Kısaca özetlersem aslında ben bir nergis soğanı dikildikten kaç gün sonra filizlenmeye başlar diye sormak istiyorum?
''Professor Einstein'' nergis varyetesi ''Mid to Late Spring'' döneminde açan yani ''geç açan'' bir türdür..

http://daffseek.org/query/query-deta...astpage=1&

Telaşlanmayın..Nergislerinizin köklerini kurcalamayın..Henüz yeni ekilmiş sayılırlar..Onların filiz vermesine daha zaman var..20 gün sonra falan ilk filizleri görebilirsiniz..

orkide-filizi beğendi.

Düzenleyen pria : 05-01-2015 saat 21:44
Eski 04-01-2015, 23:09   #2319
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonjour40 Mesajı Göster
benimkiler de yavaş yavaş geliyorlar

Sayın pria bunlar hangi çesit acaba

Selamlar

Eklenti 531480

Eklenti 531481
Sevgili bonjour40,
Nergislerin yaprak ve çiçek kapsülüne bakarak nergisinizin hangi tür olduğunu söylemek yanıltıcı olabilir ama benim yılların göz alışkanlığıma göre sanki bunlar ''erlicheer'' gibi duruyorlar..

Eski 04-01-2015, 23:09   #2320
Yeni Üye

orkide-filizi's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
''Professor Einstein'' nergis varyetesi ''Mid to Late Spring'' döneminde açan yani ''geç açan'' bir türdür..
Telaşlanmayın..Nergislerinizin köklerini kurcalamayın..Henüz yeni ekilmiş sayılırlar..Onların filiz vermesine daha zaman var..20 gün sonra falan ilk filizleri görebilirsiniz..
Cevabınız için çok teşekkür ederim iyi günler

orkide-filizi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2015, 23:49   #2321
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Birincisi, klasik, kayıtlara uygun ve teyit ettirdiğim Double Roman, ikincisi ise aklımı karıştıran.
Ben elbette araştırmaya devam edeceğim fakat acaba birileri iki resim arasındaki bariz farklılıkları söyler mi? Yani biri diğerinden farklı mı?

Sn pria, N.tazetta L için linkini verdiğiniz site benim için yeterli derecede güvenilir değil, siz de kaydı ihtiyatla bakın derim.
İkinci fotodaki ''Double Dee'' varyetesi olabilir..Dafseek.org'ta ''Doble'' yazın karşınıza çıkacak listede görecdeksiniz..

Benim verdiğim İsrail sitesine güvebmiyorsunuz ama ''Narcissus Tazetta Linnaeus'' diye bir tür de maalesef ''daffseek.org''da yok..

Eski 04-01-2015, 23:52   #2322
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Alıntı:
Geçenlerde bir ara ecnebi sitelerini gezerken ilkbahar soğanlarının ''favori'' listesinde ''Erlicheer'' nergislerin listebaşı olarak gösterildiğine tanık oldum birkaç yerde..
Şimdi yine bazı üyeler benim reklam yaptığımı ve kendi nergislerimi methettiğimi sanacaklar ama gerçek bu..
Ben gerçeği yazmak zorundayım..
Erlicheer türü nergisler tüm olumlu ve çarpıcı özellikleriyle bu övgüyü hakediyor..
Onları sizlere kazandırdığım için gurur bile duyuyorum..

Bakınız, ben iki yıldan beri çok çileli yollardan, uzun uğraşlarla dünyada yoğun kokulu olan ve tescilli tüm nergis türlerini Allah'a şükür edindim..
Bundan çok mutluyum..Şu an elimde 18 yoğun kokulu nergis türü var..İnşallah bu güzel ve nadide türlerle de ülkem insanı birgün tanışacak..Ülkem değerli türleri kazanmış olacak..Ben bunun temelini atacağım, yayacağım, genç arkadaşlarım da inşallah bunları daha da çoğaltıp ileriki yıllarda belki de yurtdışına satacak konuma gelecekler..

Beni izlemeğe devam edin diyebiliyorum sadece..
Gayret benden, takdir sizlerden..

Belki sadece nergis ile ilgili bir kitap bile yazabilirim..Çünkü 18 güzel türle ilgili çok tecrübem olacak..Bunları da aktarmayı isterim..Daha şimdiden ''word dosyasına'' fotoğraflar dahil herşeyi yazıp ekliyorum gün gün..

sayın pria .. sırf bu mesaj yüzünden gaza gelip amerika'dan bu nergislerden sipariş ettim
Bakalım ne zaman elimde olur. şubat 15 -20 si gibi gelir sanırım.

tabus ve pria beğendi.
casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 00:09   #2323
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Haftada bir kez suya doyuncaya kadar toprağını suluyorum.
Haftada bir sulanacak diye bir kural yok sayın orkide-filizi..
Kışın hele böyle yağmurlu, nemin yüksek olduğu günlerde 15 günde bir sulasanız bile olur..
Saksı toprağı kışın kolay kolay nemini kaybetmez..
Parmağınızla toprağı eşeleyin, eğer toprak yeterince nemli ise sulamanıza gerek olmaz..
Fazla su da iyi değildir.

Ekim-Bakım-sulama bilgilerini okuyabilirsiniz:

http://yogunkokulukatmerlinergis.wor...2012/08/13/19/

Düzenleyen pria : 05-01-2015 saat 13:41
Eski 05-01-2015, 21:28   #2324
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Cevabınız için çok teşekkür ederim iyi günler
Sn pria'nın sözlerine biraz eklenti yapmak istedim, izniyle.
Prof Einstein, normal koşullarda mart-nisan aylarında çiçeklenir. Ancak soğanlı bitkilerin bir özelliği var ki gerekli koşulları sağlarsanız istediğiniz zaman çiçeklenmesini sağlarsınız.
Bazı nergisler bu özelliğe dayanarak erken açmaya zorlanırlar, ticari olarak çok uygulanır. Sizin gördükleriniz de böyle işlemden geçmiş olanlar. Sn kgursan bir kaç kez bu konuyu açıklamıştı. Benim hiç deneyimim olmadı fakat bildiğimi söyle özetleyim. Eğer doğum gününde çiçeklenmesini istiyorsanız, geriye sayıp ona göre gerek dikim gerekse diğer koşulları yerine getirip istediğinizgünlerde çiçeklenmesini sağlayabilir idiniz: Önce 13-14 hafta soğuklama 'cold treatment' yaptıktan sonra normal koşullarda 3-4 hafta içinde çiçeklenir.
Prof Einstein, forcing için çok uygun mu bilmem, şimdiye kadar hiç rastlamadım..
Sanki en iyisi bırakın gelişsin, sizi mahçup etmez gibi geliyor..

Eski 05-01-2015, 22:26   #2325
Yeni Üye

zeygen's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2014
Herkese iyi akşamlar. Yeni yılda soğuklar geliyor diye tedbir amaçlı, kapalı balkonun sıcaklığını takibe karar verdim.
Çünkü, penceresi hep açık ve ısıtması yok. Genelde 10 derece civarında olduğunu gördüm.
Ben donacaklar diye korkarken aslında nergislerimin yeterince 'soğuk' alamadığı düşüncesindeyim.
18 Kasım'da diktiğim nergislerim. (5 tane nergisten 4'ü çıktı. Sol alt kenardaki sümbül.)
Name:  20150105_112250.jpg
Views: 333
Size:  61.5 KB

pria, YeniGine, maya ve 2 kişi beğendi.
zeygen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 22:50   #2326
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
İkinci fotodaki ''Double Dee'' varyetesi olabilir..Dafseek.org'ta ''Doble'' yazın karşınıza çıkacak listede görecdeksiniz..

Benim verdiğim İsrail sitesine güvebmiyorsunuz ama ''Narcissus Tazetta Linnaeus'' diye bir tür de maalesef ''daffseek.org''da yok..
Sn pria, tartışma açmaktan mı hoşlanıyorsunuz nedir? Bir kaç mesaj öncesi benim yazım hatamı düzelterek (Narcissus Tazetta Linnaeus) bilimsel ismi genişleterek verdiniz, orada yoksa sanki öyle bir tür yok mu diyelim. Daffseek'i keşfettiniz ya eh tamam mı? Daffseek, nergis en geniş internet kaynağı fakat, botanikçilerden ziyade, amatör kişi kuruluşların üretip bir komisyonda tastik ettirdikleri isimleri içeren ve ticari nergislerin zengin kaynağı.Oradaki üreticilerin bazılarını da şahsen tanıyorum ki, güvenilir buluyorum.

''Scientific Name
Narcissus tazetta L.
Synonyms
Narcissus tazetta L. subsp. aureus (Loisel.) Baker
Narcissus tazetta L. subsp. italicus (Ker. Gawl.) Baker
Narcissus tazetta L. subsp. tazetta''

Keşke sizin verdiğiniz linkin pek güvenilir olmadığını söylemeseydim. Site zaten aslında bir 'Tur Organizatörüne' ait. Ciddi görünen çok sitede yanlış bilgi bulduğum için sizi nazikane uyarmaya çalıştım. Bildiğiniz gibi olsun..
Önerdiklerinize gelince;
Double Dee, pedigreesinden, seed ve polen parentinden görüleceği gibi tazetta ile ilişiksiz, Doble; 'Paso Doble' de öyle. Paso Doble nin polent parenti Accent'in üreticisi G.E.Mitsch'in mirasının önemli kısmını alan Steve Winisky, böyle bir durum olsaydı kesinlikle teyit ederdi.

Ayrıca ben samimi olarak basit bir gözlemimi paylaşıp bilen varsa; düzeltme tamamlama ve paylaşma istedim. Ne yazık ki hala eksik parçayı tamamlayabilmiş değilim. Kayıtlı bilgiler eskiye dayanıyor, varsa bir mutasyon, değişim yabancıların da tam bilgisi yok, şimdilik. Hepsi bu..

Eski 05-01-2015, 23:08   #2327
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeygen Mesajı Göster
Ben donacaklar diye korkarken aslında nergislerimin yeterince 'soğuk' alamadığı düşüncesindeyim.
Sayın zeygen,

Ben 10 yıldan beri İstanbul'da ne bahçede ne de açık balkondaki saksılarımda ekili olan nergislerin hiç donma riski taşıdığına tanık olmadım..
İstanbul'da nergislerinizi korumanıza gerek yok..
Atın saksınızı açık balkonunuza derim.Bırakın biraz daha üşüsünler..
Kapalı balkonunuzdaki 10-12 derecelik ısı onlara ilkbahar etkisi yapar ve büyümeleri hızlanır, olması gereken zamandan önce gelişirler..
Doğal ortamda olmaları daha isabetli olur.

zeygen beğendi.
Eski 05-01-2015, 23:48   #2328
Yeni Üye

zeygen's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2014
Sayın pria,
Keşke açık balkonum olsa idi. Bu kadar sıkıntı çekmezdim.
Yeni soğukların belki etkisi olur. Umarım vakti gelince çiçek görürüm.
Olmazsa, iyice bilgi edindikten sonra soğuk preparasyonu deneyebilirim. Cevabınız için teşekkürler.

pria beğendi.
zeygen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2015, 00:00   #2329
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Zararı yok sayın zeygen..
Madem ki, kapalı balkonunuzda kalorifer ortamınız yok ..orası da uygun..
Sadece daha erken görürsünüz çiçeklenmelerini..
Kapalı ve serin balkonunuzda da gayet güzel gelişiyor nergisleriniz..
Ilık günlerde hep açık tutun pencereleri ki, daha fazla şımarmasınlar..

zeygen beğendi.
Eski 06-01-2015, 00:35   #2330
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Ne yazık ki hala eksik parçayı tamamlayabilmiş değilim. Kayıtlı bilgiler eskiye dayanıyor, varsa bir mutasyon, değişim yabancıların da tam bilgisi yok, şimdilik. Hepsi bu..
Oldukça zor ve ince konular bunlar sayın tabus..
Benim bile kafam karışıyor çoğunlukla..Yanılma payımız çok yüksek, uzmanı değiliz çünkü nergislerin..
Bendeki nergislerin ''erlicheer'' olduğunu anlayıp öğrenene kadar canım çıkmıştı..) Hatta çiçekli haliyle ''AsyaLale''ye bile göndermiştim, adını tesbit etsinler, diye..Tenezzül edip dönüş bile yapmadılar..Sonuçta, yine buradaki üyelerin de katkısıyla tesbit edebildik ''erlicheer'' olduklarını..
Kolay gelsin..

tabus beğendi.
Eski 06-01-2015, 20:50   #2331
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2012
Sayın hocam100'den aldığım Karaburunların neredeyse hepsi çiçek tomurcuğu verdi ama soğuklara kaldıkları için kavrulacaklar sanırım. Saksıya ektiğim 4 soğanı içeri aldım. Umarım onlardan çiçek görebilirim.

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2015, 21:10   #2332
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Birkaç sene önce bizim site bahçesine ektiğim 3 Karaburun nergisinden biri çiçek açmış ve üstüne kar yağmıştı..
Ben de donar, kavrulur demiştim ama kar eridikten sonra bile çiçeği canlılığını sürdürmüş, kavrulmamıştı..
İstanbul gibi deniz kenarı olan yerlerde şiddetli don olayları olmuyor sayın polemos..
Ne zeytininiz için ne de nergisleriniz için fazla endişelenmeyin derim..Hele hele, çiçek kapsülleri henüz yırtılıp açmadıysa kolay kolay etkileneceklerini sanmıyorum.

polemos ve Milla beğendi.
Eski 07-01-2015, 12:05   #2333
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu gece İstanbul'da ısı bayağı düşmüş..Sanırım geceyarısı eksi 7-8'leri görmüş..
Sabah kalktığımda açık balkondaki nergis ekili saksılarıma bakayım dedim..
Toprağın üst yüzeyini parmağımla bastırıp kontrol ettiğimde taş gibi donduğunu gördüm..Saksıdaki toprağın derinliğine, tümüyle donanileceğini düşünüp endişelendim hattâ..
Sonra bir kontrol kalemiyle toprağın en üstündeki donmuş kısmı kırıp eşeledim..
Donan toprak kısmı bir santim kadardı..Onun altında kalan kısımda hiçbir sorun yoktu..
Sanırım gece erken saatlerde yağan kar, saksıların üstünde birikmiş ve eridikten sonra sabaha karşı donmuş..
Böyle havalarda don riskine karşı büyük saksılar daha avantajlı..
Neyse..hiçbir sorun yok..
Nergislerin filizlerine birşey olmaz..Asıl sorun, toprağın tümüyle donup kökleri sıkıştırıp öldürmesidir..
Tedbir olarak, böyle şiddetli soğukların olacağını öğrendiğiniz günlerde saksılarınızı sulamaktan kaçınmaktır..
Çok minik saksılarınızın toprağı daha çabuk etkilenebilip donacağı için, onları kapalı serin balkonlara taşımak veya üstlerini örtmektir.

Eklenen Resimler

Eski 07-01-2015, 13:18   #2334
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Arkadaşlar havaların soğumaya başladığı bu günlerde açmaya başlayan Karaburun nergisleri için nostalji yapayım dedim arşivimden seçtiğim 5 resmi paylaşıyorum. Bizdekiler de bu günlerde açmaya başladı.Onları da resimleyince ekleyeceğim.
Mevlut Bey bu mesajı 10 gün önce yazmışsınız..Halâ bekliyorum açmaya başlayan Karaburun nergislerinin bahçenizdeki fotolarını..
N'olur paylaşsanız bizlerle ?
Bakın, benim köydeki Karaburun'larımın tamamı şimdi açmıştır..Keşke köyde olsam ve fotoğraflarını çeksem de, bu karda kışta onların durumlarını burada paylaşabilsem..

Dün baktım, Acıpayam'da gece ısı eksi 14-15'lerde..
Nergislerinizin bahçedeki durumlarını, bu aşırı dondan etkilenip etkilenmediklerini, bu şiddetli soğuk günler geçince nergislerinizdeki olası olumsuzlukları görebilmemiz için bi zahmet bahçedeki fotoğraflarını çekip paylaşmanızı rica ediyorum..

Selamlar.

Eski 07-01-2015, 19:54   #2335
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2013
Balkondaki tüm bitkiler dondu. Nergis, sümbül, anemon, frezya, lale, mis zambağı... Daha bir sürü bitkim vardı hepsi dokunsam çıtır çıtır kırılacak haldeler. Karaburunların hepsi tomurcuk kapsülünü patlatmış haldeydi. Üstlerine kar da yağmadı ama donmuşlar. Gündüz böyle değildi. 1 haftadır su vermemiştim. Toprakları ıslak değil. Ne yapayım bu saatten sonra? Sizler ne yaptınız?

Milla beğendi.
Imay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 19:56   #2336
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2013
Çok üzüldüm. Daha önce başına böyle bir şey gelen oldu mu? Sonra düzeldiler mi? Ne yaptınız?

Milla beğendi.
Imay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 20:32   #2337
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
sayın Imay,
Aynı sorunu ben de yaşıyorum sabahtan bu yana. Hepsi donmuştu, kalınca yüzde yüz kaybedeceğimi anlayınca ısıtmasız bir ortama hepsini aldım ve saatlerce kendi hallerine bıraktım. Ardından azar azar vitaminli su ile suladım. Şimdi biraz dirildiler. Dayanırlar diye kaktüsleri daha geç aldım ama hepsi suya kesmiş. Onları da saksılarından çıkarıp, kökleriyle kartonlara sardım,inşallah kurtulan olur. Çok beklenmedik bir durumdu. Çok üzgünüm

zeygen beğendi.
Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 21:13   #2338
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Imay Mesajı Göster
Balkondaki tüm bitkiler dondu. Nergis, sümbül, anemon, frezya, lale, mis zambağı... Daha bir sürü bitkim vardı hepsi dokunsam çıtır çıtır kırılacak haldeler. Karaburunların hepsi tomurcuk kapsülünü patlatmış haldeydi. Üstlerine kar da yağmadı ama donmuşlar. Gündüz böyle değildi. 1 haftadır su vermemiştim. Toprakları ıslak değil. Ne yapayım bu saatten sonra? Sizler ne yaptınız?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Milla Mesajı Göster
sayın Imay,
Aynı sorunu ben de yaşıyorum sabahtan bu yana. Hepsi donmuştu, kalınca yüzde yüz kaybedeceğimi anlayınca ısıtmasız bir ortama hepsini aldım ve saatlerce kendi hallerine bıraktım. Ardından azar azar vitaminli su ile suladım. Şimdi biraz dirildiler. Dayanırlar diye kaktüsleri daha geç aldım ama hepsi suya kesmiş. Onları da saksılarından çıkarıp, kökleriyle kartonlara sardım,inşallah kurtulan olur. Çok beklenmedik bir durumdu. Çok üzgünüm
Sayın Milla,
Ben sayfanızda yazı yazarken siz de aynı sorunla ilgili buraya yazıyormuşssunuz..Eğer saksılarınızdaki toprak taa saksı dibine kadar tümüyle donmadıysa soğanlı bitkilerinizin donup öleceklerini sanmıyorum..Kaktüsler ılıman bölge bitkileri olduğu için bu don olayından aşırı etkilenmeleri normaldir.

Milla / balkon

Sayın Imay,

Hemen ümüdinizi yitirmeyin..Keşke yoğun kar yağıp tüm saksılarınız kar altına gömülseydi..Kar keşke bir yorgan gibi örtseydi bitkilerinizi..O zaman hiç üzülmenize gerek kalmazdı..

Bir an evvel onları kapalı serin balkonunuz varsa oraya taşıyın derim..Eğer kapalı balkonunuz yoksa saksılarınızı polietilen örtüyle diplerine kadar iyice sarınız..

Eğer saksılarınızdaki toprak tümüyle donmadıysa soğanlarınızın öleceğini sanmıyorum..Bir haftadan beri sulamamış olmanız ve toprağın az ıslak oluşu avantajdır sizin için..
Eğer toprak tümüyle donup kökleri sıkıp öldürmediyse, yapraklardaki boyun bükmeler, sarkmalar sizi yanıltmasın..Havalar ısınınca onlar tekrar dirilip canlanırlar..Önemli olan saksının içindeki toprağın tümüyle donmasını önlemektir..Bu sayede kökler zarar görmeyecek ve ortam ısındıkça yapraklar tekrar canlılığını kazanacaktır.

Ben de sizlerin yazdığı bu mesajları okuyunca biraz panikledim..
Çünkü 5 büyük saksımda yurdışından gelen çok değerli nergisler var..
Hava müthiş soğuk..Benim açık balkon çok rüzgar alıyor..Bu da donun şiddetini arttırıyor..
Sayın Milla'nın eksi 11'i gördük demesi ürküttü beni..
Bir saat önce 3-4 kat yaptığımız polietilen büyük bir örtüyle sarmıştım saksıları..
Bu tedbir belki yeterliydi ama sırf bu yurtdışından gelen nergislerimin hatırına, içim rahat etmedi ve onları kapalı serin balkona aldım..
Korkulu rüya görmektense..

Dilerim hiçbirimizin soğanlıları zarar görmez bu şiddetli soğuklardan..

Eklenen Resimler

efeege, Imay, Milla ve 3 kişi beğendi.

Düzenleyen pria : 07-01-2015 saat 21:46
Eski 07-01-2015, 21:21   #2339
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Sayın pria,
İçgüdüsel öğle civarı bunları içeri aldım. Çok isabet olmuş, sonrasınds akşama doğru içeri aldığım bütün saksılar komple buz kalıbı.

pria ve Imay beğendi.
Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 21:30   #2340
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

''Ankara gibi kışı sert ve donlu geçebilen yerlerde, saksı toprağının çok ıslak değil, hafif nemli olmasına özen gösteriniz..Don olaylarından önce saksılarınızı varsa serin-kapalı balkonunuza alınız, serin-kapalı bir balkonunuz yoksa saksılarınızın etrafını naylon ile örtünüz veya varsa bir mukavva kutu içine koyunuz.''

Satılık yoğun kokulu katmerli nergis | Double Daffodil Erlicheer

Bloglarımdaki bu bilgileri ara ara link vererek burada hep belirtmeye çalışıyorum..Aslında şiddetli don olacağına dair haberler alındığında hemen tedbir almak gerek..

Imay, Milla ve zeygen beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024