View Single Post
Eski 26-12-2014, 14:23   #1
alef blue
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
alef blue / Tohum Paylaşım Sonrası (İstanbul, ev içi+balkon)

Merhaba,
Ben genelde her bitkimden bir saksı, tadımlık olarak yetiştiriyorum, kilolarca ürün alayım diye bir uğraşım ve yerim de yok zaten, beni her farklı bitkinin büyümesini izlemek doyuruyor

Bu yıl bu kadar çok tohumla daha kapsamlı bir yetiştirme uğraşısında olacağım şartlar el verirse, iki kedim var onlar da izin verirse. Yeni evlendim bu yüzden saksılarımın bir kısmı annemde kaldı, onları belki buraya alacağım belki burda fideleri büyütüp oraya da götürüp orda ekeceğim henüz karar vermiş değilim.

Küçük bir balkonum var, şu an geçen seneden hala yaşama tutunan tiny tim domatesim ve red cherry biberim duruyor, öyle bir deney gidiyor orda belki bahara kadar donmadan yaşarlar diye izliyorum

(26.12.2014)Gelelim şu an yaptıklarıma, ilk etapta yeşil yapraklı bitkileri yapay ışık altında yetiştirmeye çalışıyorum şuan limon kokulu fesleğenlerim 2. çift gerçek yapraklarını çıkarmaya başladı. Geçen seneden edindiğim tecrübede meyveli bitkilerin florasan ampul altında iyi verim veremediğini ama yeşillerin gayet çoştuğunu gözlemledim, o yüzden tohumlar gelir gelmez sabredemeden ektim fesleğenler ve reyhandan. Resimlerini alta ekleyeceğim.

Şimdilik bu kadar aklıma geldi, ileride ekleme yaparım. Sağlıcakla kalın.

(12.02.2015)Ekleme1: Red robin domatesi büyütmek için uygun bir zaman olduğunu düşünüp ektim, diğer domates ve biberleri şubat sonu ekeceğim, yeni toprak karışımı yapmayı planlıyorum aynı toprakta ikinci yıl domates biber olmaması için, biber çeşitlerini 3'er hafta ara ile ekicem ki çiçeklenme dönemlerinde yeterli izolasyon yapıp çaprazlanmadan tohumları alabileyim (umarım becerebilirim), sırık yetiştirmede ilk tecrübem olucak herşey başıma yıkılıcak gibi bir his var ama bakalım...

Çıbrıka (Summer Savory) bahcedenn
Kıvırcık Marul bahcedenn (1)
Sarımsak otu (garlic chivies) rana58
Limon Kokulu Fesleğen heyyamola (1, 2)
Ceneviz Fesleğeni İsmail Kuzucu (1)
Mor Reyhan İsmail Kuzucu (1)

Aji Brazilian Starfish Pepper bahcedenn
Bhut Jolokia Biber bahcedenn
Thai Acı Biber bahcedenn
Trinidad Scorpion (Butch T soyu) bahcedenn
Urfa Kirazı bahcedenn
Mor Çiçekli Meksika Biberi oma1453