View Single Post
Eski 25-07-2014, 12:25   #35
limon_sever
Ağaç Dostu
 
limon_sever's Avatar
 
Giriş Tarihi: 08-12-2009
Şehir: Konya
Mesajlar: 2,184
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Zebra adinda ufak meyveli ve cizgili domates cesidi mi varmis? Resmini gosterir misiniz lutfen?
02.34'te haberiniz bile olmadığı bir çeşit ile ilgili bu mesajı gönderiyorsunuz.

Aradan 9-10 saat geçtikten sonra aşağıdaki mesajla böyle diyorsunuz. Bu kadar kısa bir sürede epey bir tecrübe edinmişiniz Sanki yetiştirmişsinizde böyle bir yorum yapıyorsunuz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Evet, Zebra diye bir domates cesidi var ama ufak meyveli ve cizgili degil. Green Zebra var o zaten konumuzla alakasiz cunku rengi olgunlukta yesil Red Zebra dediginiz cesitse Tom Wagner'in meshur cesidi Green Zebra ile baska bilinmeyen bir cesidin arazide elde olmadan caprazlanmasiyla tesadufen ortaya cikmis bir cesit. hobitohum.com'un resmini yabanci bir siteden yuruttugu ve adina Zebra domates dedigi domates aslinda o resimdeki domates degil.

Bunlara ek olarak Turkish Striped Monastery icin soyle demisim:

Tohum hikayesine ve cesidin yoresine aykiri bir tez bugune kadar cikmadigi icin, en azindan simdilik yerli tohum sinifina girdigini soyleyebiliriz. Boyle olmadigini tespit etsek bile, yurtdisinda Turkiye'ye ait bir cesit olarak uzun suredir dolasimda bulundugu icin, bu noktadan sonra bir duzeltme yapmak imkansiz olmasa da cok zor.
Dediğiniz gibi zebra domatesinde ufak meyveli ve çeri domateslerden biraz büyük boy boy meyveleri var.

http://i.imgur.com/U3s0h0N.jpg

Ben paylaşıma açtığınız çeşide zebra domatestir diye iddia etmiyorum. Aynısı mıdır veya yakın akrabalığı var mıdır? diye sormuşum.

limon_sever Çevrimdışı   Başa Dön