agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2014-2015 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni1177Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-07-2014, 00:07   #31
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Sayın birnefestoprak,

Turkish Striped Monastery (Çizgili İstanbul) ismiyle paylaşıma açtığınız domates çeşidi Zebra Domates'in meyvelerine çok benziyor. Aynı domates midir yoksa akrabalığı var mıdır?

limon_sever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-07-2014, 02:34   #32
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Zebra adinda ufak meyveli ve cizgili domates cesidi mi varmis? Resmini gosterir misiniz lutfen?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Sayın birnefestoprak,

Turkish Striped Monastery (Çizgili İstanbul) ismiyle paylaşıma açtığınız domates çeşidi Zebra Domates'in meyvelerine çok benziyor. Aynı domates midir yoksa akrabalığı var mıdır?

birnefestoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-07-2014, 11:46   #33
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Zebra adinda ufak meyveli ve cizgili domates cesidi mi varmis? Resmini gosterir misiniz lutfen?
Yeşil, siyah, kırmızı ve sarı çeşitleri var...

Google sonuçları...

https://www.flickr.com/photos/clan_ranald/4823522197/

Instant Organic Garden

Heirloom Seeds - Vegetable Seeds and Plants, Tomato, Red Zebra

10 Adet Zebra Domates Tohumu Kai Zen Tohum Kalitesi

Sayın Akhisarlı'nın yetiştirdiği Zebra Domates

Eski 25-07-2014, 12:00   #34
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Evet, Zebra diye bir domates cesidi var ama ufak meyveli ve cizgili degil. Green Zebra var o zaten konumuzla alakasiz cunku rengi olgunlukta yesil Red Zebra dediginiz cesitse Tom Wagner'in meshur cesidi Green Zebra ile baska bilinmeyen bir cesidin arazide elde olmadan caprazlanmasiyla tesadufen ortaya cikmis bir cesit. hobitohum.com'un resmini yabanci bir siteden yuruttugu ve adina Zebra domates dedigi domates aslinda o resimdeki domates degil.

Bunlara ek olarak Turkish Striped Monastery icin soyle demisim:

Tohum hikayesine ve cesidin yoresine aykiri bir tez bugune kadar cikmadigi icin, en azindan simdilik yerli tohum sinifina girdigini soyleyebiliriz. Boyle olmadigini tespit etsek bile, yurtdisinda Turkiye'ye ait bir cesit olarak uzun suredir dolasimda bulundugu icin, bu noktadan sonra bir duzeltme yapmak imkansiz olmasa da cok zor.

Eski 25-07-2014, 12:25   #35
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
02.34'te haberiniz bile olmadığı bir çeşit ile ilgili bu mesajı gönderiyorsunuz.

Aradan 9-10 saat geçtikten sonra aşağıdaki mesajla böyle diyorsunuz. Bu kadar kısa bir sürede epey bir tecrübe edinmişiniz Sanki yetiştirmişsinizde böyle bir yorum yapıyorsunuz.

Alıntı:
Evet, Zebra diye bir domates cesidi var ama ufak meyveli ve cizgili degil. Green Zebra var o zaten konumuzla alakasiz cunku rengi olgunlukta yesil Red Zebra dediginiz cesitse Tom Wagner'in meshur cesidi Green Zebra ile baska bilinmeyen bir cesidin arazide elde olmadan caprazlanmasiyla tesadufen ortaya cikmis bir cesit. hobitohum.com'un resmini yabanci bir siteden yuruttugu ve adina Zebra domates dedigi domates aslinda o resimdeki domates degil.

Bunlara ek olarak Turkish Striped Monastery icin soyle demisim:

Tohum hikayesine ve cesidin yoresine aykiri bir tez bugune kadar cikmadigi icin, en azindan simdilik yerli tohum sinifina girdigini soyleyebiliriz. Boyle olmadigini tespit etsek bile, yurtdisinda Turkiye'ye ait bir cesit olarak uzun suredir dolasimda bulundugu icin, bu noktadan sonra bir duzeltme yapmak imkansiz olmasa da cok zor.
Dediğiniz gibi zebra domatesinde ufak meyveli ve çeri domateslerden biraz büyük boy boy meyveleri var.

http://i.imgur.com/U3s0h0N.jpg

Ben paylaşıma açtığınız çeşide zebra domatestir diye iddia etmiyorum. Aynısı mıdır veya yakın akrabalığı var mıdır? diye sormuşum.

YeniBON beğendi.
Eski 25-07-2014, 12:38   #36
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

02:34'te Zebra domates adini tasiyan ufak meyveli bir cesit var mi diye soruyorum. Siz bana Green Zebra ve Red Zebra adindaki domateslerin resmini gosteriyorsunuz. Zebra (sadece Zebra) adinda bir domates var ama meyveleri ufak degil, 250-300 gr, kimisi de daha agir geliyor.

Alıntı:
02.34'te haberiniz bile olmadığı bir çeşit ile ilgili bu mesajı gönderiyorsunuz.

Aradan 9-10 saat geçtikten sonra aşağıdaki mesajla böyle diyorsunuz. Bu kadar kısa bir sürede epey bir tecrübe edinmişiniz Sanki yetiştirmişsinizde böyle bir yorum yapıyorsunuz.

Dediğiniz gibi zebra domatesinde ufak meyveli ve çeri domateslerden biraz büyük boy boy meyveleri var.

http://i.imgur.com/U3s0h0N.jpg

Ben paylaşıma açtığınız çeşide zebra domatestir diye iddia etmiyorum. Aynısı mıdır veya yakın akrabalığı var mıdır? diye sormuşum.

limon_sever beğendi.
Eski 27-07-2014, 00:42   #37
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Sayın birnefestoprak,

Turkish Striped Monastery

Bu çeşit nadir bulunan atalık çeşitler arasında dünyadaki bir çok kataloga "Turkish Striped Monastery" adıyla girmiş, bir çok kişi tarafından yetiştirilmiş, kökeni ile ilgili ise Türkiye'deki bir manastırın bahçesinden alınmış olduğu bildiriliyor.

rareseeds.com
mariannasheirloomseeds.com
about.com (25 farklı çift renkli ve çizigili atalık tohum tanıtılmış)
The complete idiot's guide to Heirloom Vegetables
fuchsia-tomate.com
semenasuper.ru (Rusyadan bir katalog)
Seeds of Diversity (Kanada)
Smart Gardener
Davesgarden.com (Saygın bir forum, nadir bulunan 5-10 çeşit arasında sayılmış)
Local Harvest Atalık çeşit fide satışındaki listeleri
tatianastomatobase.com

Peki, bu domates başka çeşitlere benziyor mu? Kesinlikle evet.

Hibridler hariç dünyada 15.000 atalık domates çeşidi olduğu söyleniyor ve hepsinin ortak adı Solanum lycopersicum, hepsinin geldiği kaynak güney amerika and dağları.

Bu kadar çeşidi ağırlıklarına göre sınıflasak 10-15 çeşit olurdu. Hem ağırlıkları hem de şekillerine göre sınıflasak 50-60 farklı çeşit olurdu. Buna renkleri de katsak sayı 200-300'e çıkardı. Tadlarını, kabuk özelliklerini, kokularını, asit ve şeker oranlarını meyve eti sertliği, dokusunu da katsak sayı kabaca 3000-4000 mertebesine çıkardı. Bitki ve kök yapısını da ilave edersek teorik sayı bilinen ve var olduğu söylenen sayıyı da geçer, ama hepsi domates.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-07-2014, 01:19   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2012
hocam bahceyi yeni kuracağım için tohum veri tabanı hazırlıyorum ilerki yıllar için..
Yani ben Hepsine talibim

muratcolak55 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-07-2014, 02:47   #39
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Etkinlik prensipleri ve nasil talepte bulunacaginiz burda yer aliyor: http://www.agaclar.net/forum/tohum-p...ligi/35126.htm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak55 Mesajı Göster
hocam bahceyi yeni kuracağım için tohum veri tabanı hazırlıyorum ilerki yıllar için..
Yani ben Hepsine talibim

YeniBON beğendi.
Eski 28-07-2014, 00:31   #40
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Daha once asagidaki iki cesit icin talepte bulunup talepleri ilgili mesajlarda su anda gozukmeyenler yeniden talepte bulunabilirlerse sevinirim. Mesajlarin duzenlenmesi sirasinda taleplerin bir kismini kaybetmis oldum.

birnefestoprak
birnefestoprak

YeniBON beğendi.
Eski 28-07-2014, 21:03   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Hayırlı bayramlar , bir sorum olacaktı . bir üyeden en fazla kaç tohum talep edebiliriz , kargo ücreti ne kadar ? 8 metrekare kadar bahçem ve balkonum var talep ettiğim tohumların hepsini karşılarlar mı ?

Tilki Mete Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-07-2014, 21:13   #42
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Hayırlı bayramlar , bir sorum olacaktı . bir üyeden en fazla kaç tohum talep edebiliriz , kargo ücreti ne kadar ? 8 metrekare kadar bahçem ve balkonum var talep ettiğim tohumların hepsini karşılarlar mı ?
Etkinlik prensiplerini okuyunuz.

YeniBON beğendi.
Eski 17-08-2014, 13:42   #43
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
Kalmayan tohumlar üzdü

Gerçekten benim için çok kullanışlı bazı tohumları talep kotası dolduğu için isteyememek üzücü. Balkon bahçeciliği için ideal (malum, derin toprak isteyen bitkileri layığıyla yetiştirilemediği için ekimden imtina ediyorum) Loganberry'yi bulmak zaten zor, kısmet değilmiş, ama talepten geri çeken olursa isterim, haberiniz olsun.

Selamlar,

YasinKısa Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-08-2014, 17:21   #44
Yeni Üye

hyg42's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2012
Yer Kirazı (physalis peruviana) Meyveli tepe bu altın çilek değilmi yoksa ona benzer bir bitkimi

hyg42 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-08-2014, 20:49   #45
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hyg42 Mesajı Göster
Yer Kirazı (physalis peruviana) Meyveli tepe bu altın çilek değilmi yoksa ona benzer bir bitkimi
Tohumun tanıtımında da belirttiğim gibi altın çilek değil, tamamen başka bir çeşit.

Eski 19-08-2014, 12:39   #46
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Şimdiden fotoğrafların biri yok olmuş bile...

Bir süre sonra belki de hangi domateslerden söz edildiğini anlayamayacağımız biçimde diğer fotoğraflar da görünmeyebilir. Çünkü dışarıya link verilen fotoğrafların hep o linkte olacağının bir garantisi yok.

Forum Kuralları'na bu yüzden eklemiştik:
Fotoğrafları foruma yükleyin

YeniBON beğendi.
malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-08-2014, 23:13   #47
Ağaç Dostu

kaknus's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2012
Benim tohum paylaşımında "taleplerime ekle" yazısı çıkmıyor mu bende mi görünmüyor.

kaknus Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-08-2014, 23:24   #48
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kendi tanıtım mesajlarınızda paylaştığınız tohumu talep etmeyeceğiniz için "taleplerime ekle" butonunu göremezsiniz, başkaları görür. Siz de başkalarının tanıtım mesajlarında görürsünüz. Nitekim paylaştığınız tohumu 9 kişi talep etmiş bile.

Eski 20-08-2014, 00:58   #49
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YasinKısa Mesajı Göster
Gerçekten benim için çok kullanışlı bazı tohumları talep kotası dolduğu için isteyememek üzücü. Balkon bahçeciliği için ideal (malum, derin toprak isteyen bitkileri layığıyla yetiştirilemediği için ekimden imtina ediyorum) Loganberry'yi bulmak zaten zor, kısmet değilmiş, ama talepten geri çeken olursa isterim, haberiniz olsun.

Selamlar,

Merhaba, arzu ettiğiniz tohumlar da benim ismim varsa talebimi geri çekebilirim. Maksat paylaşım amacına ulassin.

TRAKLI beğendi.
guppy Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-08-2014, 23:26   #50
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Sayın efor,
Size ve doğayısev'e paylaşımdan dolayı teşekkür ederiz.

Milla Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-08-2014, 10:09   #51
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Milla Mesajı Göster
Sayın efor,
Size ve doğayısev'e paylaşımdan dolayı teşekkür ederiz.
Ben teşekkür ederim sayın Milla keşke daha fazla paylaşımda bulunabilseydik.

efor Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-08-2014, 19:22   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
bu domatesten alamassam küserim. miktarları küçük tutup daha fazla kişiye paylaştırabilirsiniz.

Atilgan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-08-2014, 01:31   #53
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Gelen bir soru uzerine (soruyu da cesitlendirerek), ANATOHUM gonullulerine bir duyurum olacak:

1) Gonullulerden proje kapsaminda cogalttiklari tohumla ilgili benim bir talebim yoktur. Diger deyisle, lutfen bana cogalttiginiz tohumlardan gondermeyin. Esas olan, tohumlarin burdaki etkinlikte talep edenlere dagitilmasi. Eger ilerde herhangi bir nedenden dolayi size gonderdigim herhangi bir cesidin cimlenmesinde sorun yasarsam, tohum devamliligini saglamak adina sizden az miktarda rica ederim.

2) ANATOHUM 2013 tohumlarinin cogaltilmasi sirasinda herhangi bir ceside ait ana stogunuzdaki tohumlari kaybettiyseniz (elinizde fide yapmak icin hic tohum kalmadiysa), lutfen bana bildirin. Nasil bir yol izlemem gerektigine bakayim.

3) Lutfen hem http://www.agaclar.net/forum/tohum-p...ligi/35177.htm basligindan bu sene sadece size acilan, hem de birnefestoprak genele de acilan tohumlari takip edip talebinizi tohum mesajindaki duyurulari dikkate alarak bildirin. Bu seneki tohum gonderimlerini kismen sizin belirlemeniz gerekiyor. Ornegin bir karpuz tohumunu goz onunde bulundurarak yeri gorece genis olan uyeler icin "A, B ve C talepte bulunabilir" dediysem, yetistirecekleri diger cesitleri ve yer kisitlamalarini da dusunerek, bu uc uyeden arzu edenlerin tohumu talep etmesi gerekiyor.

Eski 22-08-2014, 09:48   #54
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
merhaba.bu sene tahmin ettiğimden daha fazla fesleğen tohumu aldım
paylaşımımda daha fazla talep etmeyin yazmıştım ama onu değiştiriyorum hemen
isteyen talep edebilir tohum var

YeniBON ve yağmur beğendi.
incirli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-08-2014, 13:30   #55
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Çekirdeği oyalı

Çekirdeklere dakikalarca baktım durdum, sayfayı kapattım sonra döndüm tekrar baktım. Her biri kendi başına bir sanat eseri gibi ve çok etkileyici görünüyorlar. 2015 Yılı paylaşımı için en hevesle bekleyeceğim tohum bu olacak sanırım. Sn. birnefestoprak, çabalarınızı çok takdir ediyorum. Saygılarımla...

Andora Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-08-2014, 19:08   #56
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Bu sene silivride koylu pazarindan tohumunu alip ektigim barbunya bamyanin (kirmizili, cok lezzetli) tohumlarini paylasmak istiyorum. Ancak kisliklar icin sebze adasini bosaltacagimdan tohumluk birakamayacagim. Elimdeki tohumlar cimlenme kabiliyetini bir sezon daha korurlarsa etkinlikte paylasmak istiyorum. Sizce ise yarar mi tohumlar?

nkutsay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-08-2014, 23:51   #57
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sizin satin aldiginiz tohumlarin taze oldugunu varsayarak sunlar aklima geliyor:

Bamya tohumu icin, uygun kosullarda saklandiginda genelde 2 sene cimlenme ozelligini kaybetmeden dayandigi soylenir fakat burda onemli olan "cimlenme ozelligi'"den ne anladigimiz. Taze bamya tohumu icin endustri standardi %50 (=%50 cimlenme elde ediyorsaniz, bu, kabul edilebilir bir oran) ama satin aldigimiz tohumun cimlenme yuzdeleri genelde bunun oldukca ustundedir. Alinan taze tohumun cimlenme yuzdesi %50'den dusukse, ya tohum bayattir ya da baska bir sorun olmustur. Bu durumda, sizin saticiya sikayette bulunma hakkiniz var.

Eger, tohumlari nasil yetistirdigini bildiginiz birinden aldiniz da, tohumundan paylasacaksaniz ve diyelim ki kisi basi 10 tohum gonderecekseniz ve seneye ekildiginde bu 10 tohumun %40'i cimlendiyse, bence yine ortada bir sorun yok cunku biz, sizden satin almiyoruz. 1 tane bile cimlense ve basarili yetistirilse, onlarca tohum elde edilip cesidin devamliligi garanti altina alinabilir; ilk asamada bence onemli olan bu.

Eger, siz tohumlari aldiktan sonra kendiniz ektiniz ve cogaltip etkinlige gonderdiniz ama sizden tohumu talep edenlerin cogunda sistematik sekilde cok dusuk bir cimlenme orani ortaya ciktiysa, bu durum, sizin bir uygulamanizin sonucu ortaya cikmis olabilir (or. tohumlar tam olgunlasmamistir). Sizden tohumu alanlarin birkacinda dusuk cimlenme olduysa, geri kalan herkes cimlenmede bir sorun yasadiysa, yine o birkac kisinin uygulamasina bakmak gerekir.

Toparlayacak olursam ve ilavelerle soyle diyebilirim:

- Bence ilk seferde, ozellikle cok nadir cesitlerde, butun aileyi doyuracak/butun bahceyi kaplayacak kadar cimlenme saglamaktansa, onemli olan tohum arttirimini gerceklestirebilmek.
- Tohumun kabugu, yillar icinde giderek sertlesir ve bu sertlik, nemin embriyoya ulasmasina engel olur. Bunun yaninda cogu tohum, 5 yil ve ustu surelerde belli oranlarda cimlenme ozelligini koruyabilir.
- Cimlenmeyle ilgili bir endiseniz varsa, paketlere eklediginiz tohum sayisini arttirabilirsiniz. 5 tohumda 2'si cimlenecekse, 10 tohum ekleyerek 4 tanesinin cimlenme olasiligina yardimci olmus olursunuz.
- Diyelim ki, 5 kisi sizden tohum aldi. 4 kisi, cok iyi cimlenme yuzdeleri elde etti. 1 kiside, cimlendirme uygulamasinda bir yanlislik olmamasina karsin, cimlenme yuzdeleri cok kotu oldu; hatta hicbir tohum cimlenmedi. Bu tip bir durumda da, sizden gelen tohumlarin cimlenme durumunda yine sizin bir uygulamanizdan kaynaklanan bir sorun oldugunu soyleyemeyiz. Bahcenizdeki ayni ceside ait farkli bitkilerden hasat ettiginiz tohumlarin cimlenme oranlariyla ilgili karar vermemizi saglayacak bir test yapabilmemiz icin de, ayni anda test ettigimiz tohum sayisinin (orneklem, ing. sample size) temsiliyet saglayacak sekilde, belli bir miktarin ustunde olmasi gerekir. Yani, 10 tohumda ortaya cikabilecek dusuk cimlenme yuzdeleri ustunden, butun tohum stogu hakkinda bir karar veremeyiz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Bu sene silivride koylu pazarindan tohumunu alip ektigim barbunya bamyanin (kirmizili, cok lezzetli) tohumlarini paylasmak istiyorum. Ancak kisliklar icin sebze adasini bosaltacagimdan tohumluk birakamayacagim. Elimdeki tohumlar cimlenme kabiliyetini bir sezon daha korurlarsa etkinlikte paylasmak istiyorum. Sizce ise yarar mi tohumlar?

nkutsay beğendi.
Eski 25-08-2014, 00:06   #58
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Artik gunahiyla sevabiyla actim paylasima. Ben ilk turda hic cimlendiremedim. Birkac hafta sonra gece suda bekletip torfa ektim. Tamami cimlendi. Sasirtirken belki kayip olur diye her dikim cukuruna 2 tane sasirttim. Tamami buyudu. Hatta sonrasinda da ikincisini yok etmedim. Kardes kardes buyuduler.

Düzenleyen nkutsay : 25-08-2014 saat 00:38
nkutsay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-08-2014, 17:27   #59
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Sn. İsmail Kuzucu; tohum alma ile ilgili forumda bulduğum yazıları okudum. Ancak cevabını bulamadığım bir kaç soru var. Kavunların kimi kökenleri mantar sebebiyle zarar gördü ve kurudu. Bir tanesinin meyvesinin dalından koptuğunu görünce kestik. Kokusu muhteşem, tadı ise fazla büyümemiş ve kökeni kurumuş olmasına rağmen oldukça yerindeydi. Bu meyveni tohumlarını aldım. İlk çıkan karpuzlardan birinin üzerinde az bir bölümde anormal renk değişikliği görünce onu da kopardık. Renk olarak tam kızarmamış olmasına rağmen tadı güzel (Muhtemelen kızarınca çok daha güzel olacak) çekirdekleri ise oldukça iriydi. Onun da çekirdeklerini kurumaya bıraktım. Şimdi bu topladığım çekirdekleri tohum olarak kullanabilir miyim?

Bir de baklagillerde tohum almak istenen köklerin ellenmemesi gerektiği yazıyor. Ancak biz bunu sonradan öğrendiğimiz için ellenmeyen kök kalmadı maalesef Her kökte beğendiğimiz sebzelere dokunmadık ki tamamen büyüyüp kurusun ve tohum alalım. Kökün hiç ellenmemesinin sebebi ne ki? Bizim halen yapmak zorunda kaldığımız işlem ile aldığımız (alacağımız) tohumları kullanabilir miyim?

Tam kızarmadan aldığımız domateslerin koptuktan sonra olgunlaşmasını tamamlatarak tohumlarını alsak olur mu?

TCM Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-09-2014, 17:11   #60
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster
Eklenti 515702
Eklenti 515701

Bitki türü: Çiçek
Bitki ömrü: İklime göre mevsimlik ya da çok yıllık
Tohum Türü: Datura
Tohum çeşit adı: Beyaz datura
Tohum kaç yıldır sizdedir: Bu 1. yılıdır.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Tekirdağ
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Bölgemde kendiliğinden bulunuyor. Meralarda ya da tarla kenarlarında rastlamak mümkün.
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Gübreleme yapılmadı
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Herhangi bir ilaçlama gereksinimi olmadı
Hasat yıl ve ayı: Muhtemelen 09/2014 2.yarısında başlanacak.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkiye eşimle birlikte çıktığımız akşam gezintisi sırasında yol kenarında denk geldik. Üzeri çiçekli ve boyu 30 cm. kadardı. Dikkatlice söküp bahçemize transfer ettik. Sıkıntı çıkarmadan büyüdü, şimdi 50-60 cm. boylarında ve tohum bağladı. Çiçeklerinin kokusu güzel fakat öyle ortalığa koku yaymıyor, ancak doğrudan kokladığınızda kokuyu alıyorsunuz. Çiçekleri çok geniş açılmıyor.

Tohum keseleri henüz yeşil, bir tanesini çatlamış halde görünce içindeki tohumu aldım ama olgunlaşmasını tam olarak tamamlamış mıydı bilemiyorum. Yazlığa gittiğimde tohumları olgunlaşmış ve tohum kesesinin içinde, henüz ortalığa dağılmamış halde yakalayabilirsem kalanları toplayabileceğim.

Bu bitki için tohum miktarı talebe göre sınırlı olabilir.
Öldürücü derecede toksik diye biliyorum. Küçük çocuğu olanlar dikkatle yetiştirmeli.

YeniBON beğendi.
rencberdede Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024