View Single Post
Eski 10-01-2014, 12:48   #89
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Diğer başlıklarda bazı arkadaşlar fidanlarını kışın soğuktan korumak için plastik boya ile boyadığını paylaşmışlar.
Böyle bir deneyimim olmadığı içinde iyidir kötüdür diye bir şeyde bu güne kadar yazmadım,
Kışın soğuktan korumak için plastik boyayla boyamak bana da hiç mantıklı gelmiyor, yapraksız gövdeyi yazın sıcaklardan güneş ışınlarından korumada faydalı Yazın bu boyanın altında kabuğun vermiş olduğu neme çok bir zararı olmuyor ısıdan dolayı nem olacağını da düşünmüyorum, fakat kışın boyanın altındaki nem zararlı olur düşüncesindeyim.

Strafor konusuna gelirsek bunun artıları ve eksileri tabi ki var, şayet sıkı sarılmış ve içine yağmur sularını alırsa buradaki nemi çabuk atamaz mantari hastalıkların oluşmasına neden olur,
aralık bırakılarak sarılmışsa fidan nemi daha çabuk atar, burada da iki durum var birincisi ykaya dediği gibi kışın da olsa güneş zaman zaman çıkar ve ışınlarını alamaz, ikincisi, fayda yönü, kışın soğuk esen rüzgarlardan korur, kuytu bir yerin ısısıyla açıkta alan yerin ısısı farklı olur. tek faydalı yönü burası görüyorum.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön