View Single Post
Eski 12-08-2013, 21:12   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
bay tömürcek

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Agaclar.net ile mum çiçeği sayesinde tanıştım ve bir kaç ay sonra üye olmaya karar verdim.

Burada neler öğrendiniz?

Çiçeklerin değişik istekleri olduğunu öğrendim. İlgili başlıklarda yazılan bilgilere göre yetiştirdiğim çiçeklerin aslında yetiştirmesinin zor olmadığını isteklerinin farklı olduğunu öğrendim. En önemlisi paylaşmayı öğrendim çok şaşırmıştım üyelerin kargo ile birbirlerine çiçek gönderdiklerini duyunca, sonra bende elimde olanları, üye arkadaşların istediklerini göndermeye başladım çok güzel bir duygu olduğunu belirtmek isterim.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Bunu aslında üye arkadaşlarımıza sormak lazım elimden geldiğince bildiğim konularda bilgi paylaşımında bulundum. Menekşe sayfasında söğüt gübresini tanıtmıştım daha önce hiç kimse duymamış onu öğrendi üye arkadaşlar örnek verecek olursam.

Sizi tanıyalım

19 Şubat 1994 Sakarya - Adapazarı doğumluyum. Sıcakkanlı, sevecen biriyim insanları çok severim. Birini mutlu etmek çok hoşuma gider. Soğukluğu ve aşırı resmi davranışları sevmiyorum. Kendimi bildim bileli bitki ve hayvan sever biriyim. Acaba diyorum şehirde otursaydım orada doğup büyüseydim bu kadar bitki - hayvan sever biri olur muydum diyorum. Çünkü köyde doğdum küçüklüğümden beri evimizde bir sürü çiçek ve çeşitli hayvan türleri var. Bitki ve hayvan sevgimi biraz da buna bağlıyorum ben.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Zamanımın çoğu bitkilerle geçiyor aslında. Çünkü bitkiler evin içinde, dışında, önünde, arkasında ve köyde oturduğum için heryer ağaç ve yeşil yani sürekli bitkilerle iç içeyim. Bakımı konusunda ayırdığım zaman da az sayılmaz onlarla vakit geçirmeyi, bakımlarını yapmayı seviyorum.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Ağaçlar.net'te eksik bir yön görmedim şimdiye kadar çünkü okadar geniş kategoriye sahip ki başlıklarda istediğiniz konuyu bulabilmek mümkün. Bazen üyeler arası tatsız gerginlikler ve sayfalarda çekişmeler olabiliyor bunlar olmasa daha güzel olur.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Gelecek nesillere bitki ve hayvan sevgisini aşılamalarını öneriyorum ben. Doğanın bizlere ve gelecek nesildeki bitki - hayvan severlere, doğa dostu insanlara ihtiyacı var.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Onlarla ilgilenirken mutlu olmamam mümkün değil. Seviyorum onlarla ilgilenmeyi, bitki yetiştirmek, çiçek açtığını görmek, meyve verdiğini görmek beni benden alıyor. En çok ilgilendiğim türler gösterişli çiçek açan türler, begonya çeşitleri, afrika menekşesi ve unutulmaya yüz tutmuş eskiden yetiştirilen çiçekler.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Geçen sene yaz ayıydı teyzeme gitmiştik kuzenim yeni yeni yürümeye başlıyordu. Eniştem de kuzenimi bahçeye bırakıp yürüme antremanı yaptırıyordu. Kuzenim enişteme doğru heyecanla yürüyor eniştem de geri geri yürüyerek hem ellerini çırpıyor hem de gel gel yapıyordu. Tam o sırada ayağı arkadaki bahçe hortumuna takıldı ve eniştem senteleyerek teyzemin tenekedeki kaynana yumruğu kaktüsünün üstüne oturdu ayağında kot pantolon olmasaydı eniştem süzgece dönücekti sadece kazayı birkaç diken darbesiyle atlattı çok gülmüştük enişteme ama belli etmese de çok acı çekmişti o anda şimdi o kaktüsün yanından geçmeye korkuyorum der

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Bahçeli - balkonlu bir evimin olmasını ve orada çeşitli bitki ve hayvanları yetiştirmeyi istiyorum. Sitedeki bahçe ve balkonları gördükçe bu hevesim daha da arttı.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Daha katılmak nasip olmadı bir dahaki toplantılara katılabilirim inşallah.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Kitaplardan yararlanmadım hiç bitkiler konusunda. En çok çevremden yararlanırdım şimdi Agaclar.net ve diğer internet sitelerinden yararlanıyorum.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Sitedeki çoğu üye diyebilirim ve çevremdeki bazı insanlar.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

afrikameneksesi.freeforums.org'a da üyeyim. Agaclar.net daha köklü ve daha kapsamlı bir site.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Almadım ama almayı çok isterim.

Zamanınızın ne kadarını Agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Boş kaldığım zamanların çoğunda ağaçlar.nette vakit geçiriyorum.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Hayvanlar.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Tohum takas etkinliğine falan katılmadım ama üye arkadaşların istediklerini gönderip onlardan isteklerde bulunuyorum. Paylaşımı bu şekilde yaptım şimdiye kadar.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Katılmadım ama katılmak gerektiğini düşünüyorum.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Pek fazla yeterli olmuyor bence o programlar. Daha kapsamlı ve daha sık olmasını isterim bu programların.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bence çok güzel bir uygulama. Şehir hayatından sıkılmış insanlar için bire bir olduğunu düşünüyorum.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Zeytin
çiçek: Menekşe
kitap: Her Kalp Kendi Şarkısını Söyler
şarkı: -
müzik grubu/müzik sanatçısı: Candan Erçetin
ressam: -
şair: Mehmet Akif Ersoy
film: İncir Reçeli
web sitesi: Agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön