View Single Post
Eski 01-04-2013, 20:05   #4
Erdem
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Arkadaşlar çok sağolun.

Aşı konusunda ben de acemiyim diyebilirim. Şöyle ki aşı yapmayı babam öğretmişti. Gene okulda da yaptıysam nereden baksanız aradan 15 yıl geçmiş. 15 yıldır ilk kez aşı çakısını yeni elime alıyorum diyebilirim. Bizim çiftçiler biraz meraklı ben de kırmayayım dedim bir aşı çakısı ile serpet aldım.

Bu bilgileri de benim cevizle ilgili önemli bulduğum konuları yazdığım notlardan aktarmıştım.

Aşı konusunda en iyi öğrenme yöntemi bilgileri pratiğe geçirmek. Eğer elinizde durgun dönemde aldığınız aşı kalemi varsa bu ayda (Nisan) ceviz aşılarını yapabilirsiniz.

Ben ceviz için aradığım kalemlerden bulamadım. Ama deneme maksatlı bir kaç kalem almıştım. Havalar biraz daha ısındığında dilcikli kalem aşısını yapmayı düşünüyorum. Aynen burada anlattığım gibi 1 - 2 hafta önce tepesini kestim ve ağlama yaptı. Özellikle ani sıcaklık değişimlerinde daha çok ağlama yaptığını düşünüyorum.

Gene bu gün bizim kendi bahçemizde yetişen lezzetli bir armut çeşidi var. Ondan aşıladım.

Demek istediğim aşı pratik işi. El becerisi, ustalık gerektiriyor. O yüzden kendiniz denemenizi tavsiye ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.gökhan Mesajı Göster
Ben ozellikle hangi tarihlerde hangi asilar uygun ve onlarin puf noktalari nelerdir fonu merak ediyorum.
Kalem aşılarını bu ayda (Nisan) yapabilirsiniz. Bir de cevizde uygulanan yama göz aşısı var. O da başarılı sonuç veriyor. Yama göz aşısını da 20 Temmuz ile 10 Ağustos arasında yapabilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Örneğin yarma aşıda anaç ın yarık yerini çamur ile kapatıp sutut ile kapatmayı, aşı kalemlerini de su bazlı boya ile kapatmayı düşünüyorum. usta çamur yeter diyor. Bende şansa bırakmak istemiyorum.
Aslında eğer aşı ustası işinin ehliyse, ustaya bırakmak lazım diye düşünüyorum. Bazı topraklar aşı toprağı oluyor. Bu da aşının tutmasında başarı sağlıyor.

Yapan kişinin de aşı ustası olup olmadığını en basitinden ceviz ağlarken aşı yapıyor mu oradan anlayabilirsiniz.

Hatta sizin de denemenizi tavsiye ederim. Böylece kendi yaptıklarınızla, aşı ustasının yaptıklarının başarı oranını karşılaştırmış olursunuz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Birde vişneler 10-15 güne kadar çiçek açacak bakla zınnı na karşı endosülfan üretilmiyor. İlaç öneriniz var mı?
Mavi leğenlere su doldurarak mücadele yapılabilir. Ya da sabahin erken saatlerinde dalları silkeleyerek mekanik yolla imha etmeyi düşünebilirsiniz.

Bakla zınnına karşı kimyasal ilaç tavsiye edilmiyor. Nedenine gelince benim tahminim yaptığı zarar ekonomik olarak önemli değil. Ayrıca çiçeklenme döneminde ilaç yaparsanız
bal arılarına da zarar vereceğiniz için bu sefer hiç meyve alamazsınız.

Aşı konusunda Selahattin Yılmaz beyin çok güzel videoları var. Seyretmenizi tavsiye ederim.

Meyve aşılama ve aşı çeşitleri - YouTube

Aşı nasıl yapılır - YouTube

Göz aşısı çeşitleri - YouTube

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön