agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 7 Gönderen Erdem
  • 3 Gönderen Erdem

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2013, 16:42   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Ceviz dilcikli İngiliz kalem aşısı

Bu mesajda Ceviz'de dilcikli İngiliz kalem aşısının nasıl yapıldığından ziyade, dikkat edilmesi gereken püf noktalar, kültürel işlemlerden bahsetmek istiyorum. Dilcikli İngiliz kalem aşısının nasıl yapıldığını merak edenler Selahattin Hoca'nın videolarından seyredebilir.

Cevizin aşıyla çoğaltılması diğer meyvelere ve sert kabuklu meyvelere göre daha zordur.

Cevizde öz suyu akışını engellemek için aşı yapılmadan 1 - 2 hafta önce aşı yerini 5 - 10 cm üzerinden bir kesim yapıyorum. Kanama 1 - 2 gün sonra sona erecektir.

Ceviz 20 °C'nin altında yaşa (kallus) üretmez. Günlük sıcaklığın 26.7 °C'e ulaştığı yerlerde Nisan ayında kalem aşılarının tutma oranı %90-99 olarak gerçekleşir.

Eğer günlük sıcaklıklar en azından (21 °C ila 24 °C) arasında değilse aşıyı erteliyoruz.

Sürgün aşıda kullanılan aşı kalemlerini bir önceki yıl gelişen sürgünlerden alıyoruz. Aşı kalemleri durgun olmalı ve Aralık, Ocak, Şubat aylarında alınmalı.

Aldığımız kalemleri 0 °C - 4 °C'de saklıyoruz.

Aşıya başlamadan önce anacın üzerinde taze bir kesim yapıyorum.

Ceviz diğer meyvelere göre özellikle sıcaklıklar ideal değilse az yaşa doku üretir. Bu nedenle anaç ve kalemin iyi uyuşması önemli.

Anaç ve kalem üzerinde meyilli uzun kesimler yapıyorum.Yaşa dokular çakışacak şekilde anaç ve kalemi dilciklerinden birleştiriyorum.

Aşı noktası aşı bağı ile bağlandıktan sonra üzeri mumlanabilir.

Havaların serin gittiği mevsimde koyu renkli aşı macunu ısıyı tutar ve aşı yerinin iyileşmesine yardımcı olur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta Nisan, Mayıs aylarında sıcaklıklar yükseldiğinde aşı yeri güneşe karşı korunmalıdır.

Hava sıcaklığı 27 °C'nin üzerine çıkarsa ağaçları beyaza boyuyorum ve anaç üzerinde 1-2 kesim yaparak öz suyu akışına karşı tedbir alabilirsiniz. 34 °C'nin üzerindeki sıcaklıklar aşımızda hasara neden olacaktır. Koyu renkli aşı macunu ile kapatılan aşı yerin direkt olarak güneş ışığı gördüğünde aşı sıcaklığı, hava sıcaklığından 5 °C daha yüksek olacaktır.

Ağacı beyaza boyamak için kireç kullanabileceğimiz gibi 1:1 oranında beyaz su bazlı boyayı su ile karıştırarak da kullanabiliriz. Böylece hem aşımızı yüksek sıcaklardan korumuş, hem de gövdeyi güneş yanıklığı zararına karşı korumuş oluyoruz.

Aşı tuttuğu ve sürgünler büyümeye başladığı zaman yerden 1,5 metre mesafeden, fidanların üzerinden kalın bir destek teli geçirebiliriz. Daha sonra her fidan için 2 metre boyunda bir çubuk hazırlayarak 20-25 cm aralıklarla fidanı destek sistemine bağlayabiliriz.

Aşı yapılan ceviz ağaçlarında birden fazla sürgün gelişebilir. Bu durumda sürgünlerden bir tanesini bırakıp, diğer sürgünlerin ucunu gelişme döneminde hafifçe koparıyorum.

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 17:44   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Cok kiymetli bilgiler. Diger asi cesitleri icinde birseyler yazarsiniz artik . Ben ozellikle hangi tarihlerde hangi asilar uygun ve onlarin puf noktalari nelerdir fonu merak ediyorum.

m.gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 19:56   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdem26 Mesajı Göster
Bu mesajda Ceviz'de dilcikli İngiliz kalem aşısının nasıl yapıldığından ziyade, dikkat edilmesi gereken püf noktalar, kültürel işlemlerden bahsetmek istiyorum. Dilcikli İngiliz kalem aşısının nasıl yapıldığını merak edenler Selahattin Hoca'nın videolarından seyredebilir.

Cevizin aşıyla çoğaltılması diğer meyvelere ve sert kabuklu meyvelere göre daha zordur.

Cevizde öz suyu akışını engellemek için aşı yapılmadan 1 - 2 hafta önce aşı yerini 5 - 10 cm üzerinden bir kesim yapıyorum. Kanama 1 - 2 gün sonra sona erecektir.

Ceviz 20 °C'nin altında yaşa (kallus) üretmez. Günlük sıcaklığın 26.7 °C'e ulaştığı yerlerde Nisan ayında kalem aşılarının tutma oranı %90-99 olarak gerçekleşir.

Eğer günlük sıcaklıklar en azından (21 °C ila 24 °C) arasında değilse aşıyı erteliyoruz.

Sürgün aşıda kullanılan aşı kalemlerini bir önceki yıl gelişen sürgünlerden alıyoruz. Aşı kalemleri durgun olmalı ve Aralık, Ocak, Şubat aylarında alınmalı.

Aldığımız kalemleri 0 °C - 4 °C'de saklıyoruz.

Aşıya başlamadan önce anacın üzerinde taze bir kesim yapıyorum.

Ceviz diğer meyvelere göre özellikle sıcaklıklar ideal değilse az yaşa doku üretir. Bu nedenle anaç ve kalemin iyi uyuşması önemli.

Anaç ve kalem üzerinde meyilli uzun kesimler yapıyorum.Yaşa dokular çakışacak şekilde anaç ve kalemi dilciklerinden birleştiriyorum.

Aşı noktası aşı bağı ile bağlandıktan sonra üzeri mumlanabilir.

Havaların serin gittiği mevsimde koyu renkli aşı macunu ısıyı tutar ve aşı yerinin iyileşmesine yardımcı olur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta Nisan, Mayıs aylarında sıcaklıklar yükseldiğinde aşı yeri güneşe karşı korunmalıdır.

Hava sıcaklığı 27 °C'nin üzerine çıkarsa ağaçları beyaza boyuyorum ve anaç üzerinde 1-2 kesim yaparak öz suyu akışına karşı tedbir alabilirsiniz. 34 °C'nin üzerindeki sıcaklıklar aşımızda hasara neden olacaktır. Koyu renkli aşı macunu ile kapatılan aşı yerin direkt olarak güneş ışığı gördüğünde aşı sıcaklığı, hava sıcaklığından 5 °C daha yüksek olacaktır.

Ağacı beyaza boyamak için kireç kullanabileceğimiz gibi 1:1 oranında beyaz su bazlı boyayı su ile karıştırarak da kullanabiliriz. Böylece hem aşımızı yüksek sıcaklardan korumuş, hem de gövdeyi güneş yanıklığı zararına karşı korumuş oluyoruz.

Aşı tuttuğu ve sürgünler büyümeye başladığı zaman yerden 1,5 metre mesafeden, fidanların üzerinden kalın bir destek teli geçirebiliriz. Daha sonra her fidan için 2 metre boyunda bir çubuk hazırlayarak 20-25 cm aralıklarla fidanı destek sistemine bağlayabiliriz.

Aşı yapılan ceviz ağaçlarında birden fazla sürgün gelişebilir. Bu durumda sürgünlerden bir tanesini bırakıp, diğer sürgünlerin ucunu gelişme döneminde hafifçe koparıyorum.
Erdem hocam çok güzel anlatmışsınız. Çok teşekürler. 4-5 sonra 13 yaşındaki ağaçlarıma çeşit değiştirme aşısı yapılacak. Chandler kalemlerimi temin ettim. Fernette kalemlerini çok sağolsunlar ÖZYEŞİL fidancılık 20 kalem ücretsiz gönderdi.Aşı ustasıyla randevum 4-5 gün sonra. Ağaçlarıma kalınlığına göre yarma ve kabuk aşısı yapılacak. Bu aşılar hakkıdada açıklayıcı bilgi paylaşırsan memnun olurum.Örneğin yarma aşıda anaç ın yarık yerini çamur ile kapatıp sutut ile kapatmayı, aşı kalemlerini de su bazlı boya ile kapatmayı düşünüyorum. usta çamur yeter diyor. Bende şansa bırakmak istemiyorum.Bilgirinizden faydalanmak istiyorum. Birde vişneler 10-15 güne kadar çiçek açacak bakla zınnı na karşı endosülfan üretilmiyor. İlaç öneriniz var mı? teşekürler araştırmalarınızda ve işlerinizde başarılar dilerim. Kolay gelsin.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 21:05   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Arkadaşlar çok sağolun.

Aşı konusunda ben de acemiyim diyebilirim. Şöyle ki aşı yapmayı babam öğretmişti. Gene okulda da yaptıysam nereden baksanız aradan 15 yıl geçmiş. 15 yıldır ilk kez aşı çakısını yeni elime alıyorum diyebilirim. Bizim çiftçiler biraz meraklı ben de kırmayayım dedim bir aşı çakısı ile serpet aldım.

Bu bilgileri de benim cevizle ilgili önemli bulduğum konuları yazdığım notlardan aktarmıştım.

Aşı konusunda en iyi öğrenme yöntemi bilgileri pratiğe geçirmek. Eğer elinizde durgun dönemde aldığınız aşı kalemi varsa bu ayda (Nisan) ceviz aşılarını yapabilirsiniz.

Ben ceviz için aradığım kalemlerden bulamadım. Ama deneme maksatlı bir kaç kalem almıştım. Havalar biraz daha ısındığında dilcikli kalem aşısını yapmayı düşünüyorum. Aynen burada anlattığım gibi 1 - 2 hafta önce tepesini kestim ve ağlama yaptı. Özellikle ani sıcaklık değişimlerinde daha çok ağlama yaptığını düşünüyorum.

Gene bu gün bizim kendi bahçemizde yetişen lezzetli bir armut çeşidi var. Ondan aşıladım.

Demek istediğim aşı pratik işi. El becerisi, ustalık gerektiriyor. O yüzden kendiniz denemenizi tavsiye ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.gökhan Mesajı Göster
Ben ozellikle hangi tarihlerde hangi asilar uygun ve onlarin puf noktalari nelerdir fonu merak ediyorum.
Kalem aşılarını bu ayda (Nisan) yapabilirsiniz. Bir de cevizde uygulanan yama göz aşısı var. O da başarılı sonuç veriyor. Yama göz aşısını da 20 Temmuz ile 10 Ağustos arasında yapabilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Örneğin yarma aşıda anaç ın yarık yerini çamur ile kapatıp sutut ile kapatmayı, aşı kalemlerini de su bazlı boya ile kapatmayı düşünüyorum. usta çamur yeter diyor. Bende şansa bırakmak istemiyorum.
Aslında eğer aşı ustası işinin ehliyse, ustaya bırakmak lazım diye düşünüyorum. Bazı topraklar aşı toprağı oluyor. Bu da aşının tutmasında başarı sağlıyor.

Yapan kişinin de aşı ustası olup olmadığını en basitinden ceviz ağlarken aşı yapıyor mu oradan anlayabilirsiniz.

Hatta sizin de denemenizi tavsiye ederim. Böylece kendi yaptıklarınızla, aşı ustasının yaptıklarının başarı oranını karşılaştırmış olursunuz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Birde vişneler 10-15 güne kadar çiçek açacak bakla zınnı na karşı endosülfan üretilmiyor. İlaç öneriniz var mı?
Mavi leğenlere su doldurarak mücadele yapılabilir. Ya da sabahin erken saatlerinde dalları silkeleyerek mekanik yolla imha etmeyi düşünebilirsiniz.

Bakla zınnına karşı kimyasal ilaç tavsiye edilmiyor. Nedenine gelince benim tahminim yaptığı zarar ekonomik olarak önemli değil. Ayrıca çiçeklenme döneminde ilaç yaparsanız
bal arılarına da zarar vereceğiniz için bu sefer hiç meyve alamazsınız.

Aşı konusunda Selahattin Yılmaz beyin çok güzel videoları var. Seyretmenizi tavsiye ederim.

Meyve aşılama ve aşı çeşitleri - YouTube

Aşı nasıl yapılır - YouTube

Göz aşısı çeşitleri - YouTube

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 09:14   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2016
merhaba Arkadaşlar,

Site ve forumu uzun zamandır bilgilerinizden faydalanıyorum. Bugün bende üye olarak foruma katılmak istedim.

bir sey soymak istiyorum. 950 rakımlı tam güneye bakan sabahtan akşama güneş gören küçük bi ceviz bahçem var. bu hafta parmak kadar olan çögürlere ingiliz dilcikli aşı yöntemiyle chandler aşılamak istiyorum. bu hafta sıcaklıklar 25-30 lu dereceleri bulacak. Aşıları toprak koyup üzerine poset sarıp en dışada alimünyom folyo saracağım. var mı böyle bir uygulama fikrinizi alabilirmiyim.
saygılar.

S.aziz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aşı, ceviz, kalem aşısı, sürgün aşı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024