View Single Post
Eski 04-03-2013, 20:54   #16
Archer
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BEYLİKOVALI Mesajı Göster
elimde park ve bahçelerdeki ağaçlardan topladığım değişik çam türlerine ait tohumlar var idi ayıklayıp temizledikten sonra buzdolabında yaklaşık 4 hafta kadar tuttum ve en az 24 saat ılık suda beklettim.Sonra tohumlarımı yeterli olduğunu düşündüğüm oda sıcaklığında pencere önünde geniş yüzeyli bir tepsi içerisinde alt katına bir pamuk serip tohumları üzerine sıralı olarak ekeledim ve üzerine bir kat daha pamuk örterek pamuğun tamamen nemlenene kadar ıslattım ve üzerine streçle kapattım ve yaklaşık 2 hafta sonra tohumlarım kabuklarını patlatıp çıktıklarını gördüm.Bundan sonra çimlenen tohumlarımı kağıt bardaklar içersine hazırladığım torf lu toprak üzerine nazik bir şekilde koyup ince bir tabaka sıkıştırmadan ve yine oda sıcaklığında ve yeterli ışık alacak şekilde pencere önünde çimlenmeye ve torfa tutunmaları için dua ediyorum...
Dua etmene gerek yok. Beylikova'lı olmak zaten bu işlerin Profesörü olmakla eş anlamlıdır. Gelecek yıl Beylikova-İkipınar Beylikova-Erten Beylikova- Okçu yol kenarları sizin çamlarla güzelleşecek demektir. Kolay gelsin

Archer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön