View Single Post
Eski 09-02-2013, 03:21   #1
satsuma
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Mandalina Reçeli

merhabalar;
İnternette bulup denedigim ve çok başarılı oldugunu gördügüm bir tarifi sizinle paylaşmak istiyorum

Malzemeler
1 kilo mandalina
1 kilo şeker (5 su bardagı)
1 bardak mandalina suyu
1/2 limon

Mandalinaların kabuklarını soyuyoruz dilimlerinin ayırıp tenceremize diziyoruz üstüne sekeri döküyoruz Üstüne tekrar mandalina dilimlerini dizip aynı işlemi tekrar ediyoruz son olarakta hazırladıgımız bir bardak mandalina suyunu tencereye döküyoruz ve bu sekilde 5-6 saat dinlendiriyoruz

Tenceremizi 10 dakika kaynatıyoruz bu arada tencerenin üstüne cıkan sarı köpükleri alıyoruz bu işlemi hep yapıyoruz ateşin altını kapatıyoruz Tenceremiz soğuyunca(45-60 dk) tekrar atesi yakıyoruz bu sefer 5 dakika kaynatıyoruz yine söndürüyoruz soğumasını bekleyip tekrar 5 dakika kaynatıyoruz üzerine yarım limonumuzu sıkıp 2 dakika daha kaynatıp tencereyi atesten alıp sogumaya bırakıyoruz ve sonra kavanozlara alabilirsiniz

Aynı tarifi bir kilo washington portakal ile denedim. Tadı güzel ama mandalina kadar basarılı olmadı Genzi yakan hafif bir acılık var belkide portakalın üstündeki beyaz lifleri temizlemedigim için olmustur ya da diger portakal reçeli tariflerini denemeliyim. ayrıca 1 su bardagı eksik seker koydum surubu biraz daha ince oldu belki daha fazla kaynatılarak koyulastırmak mümkün olabilirdi. Denemek isteyen arkadaslara bir fikir vermesi icin bunlarıda eklemek istedim

Eklenen Resimler

satsuma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön