View Single Post
Eski 20-12-2012, 13:45   #300
bountr
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Ben daha önce lumen ile ilgili verdiğiniz bir bilgiye rastlamadım veya görmemiş de olabilirim. Bu bilgiler nerede acaba yardımcı olur musunuz?

Bu konunun (lumen değeri) önemli olup olmadığını, önemli ise lumen değerleri ve birim alana düşmesi gereken lumen miktarı konusunda sahip olduğunuz veya uyguladığınız bilgiyi merak ettim?
Bitki ışıklandırmasında lümen değil mikromol değeri kullanılıyor. Ben bu hesaplarla şimdilik ilgilenmiyorum, sn. sahin20 bu hesaplar hakkında bilgili, şu konuda bilgileri vermiş zaten: Bitkiler için Yapay Işık

Domates, fideler ve fidanlar 300 - 380 μmol m2/s 16 saat (gün ışığı olmadan, Yetiştirme odalarında üretim).

Marul, fideler ve fidanlar 280 - 380 μmol m2/s 16 saat (kültür sürelerinin 4 -5 kat hızlandırır).

Marul, fideler ve fidanlar 85 - 145 μmol m2/s 16 saat (Bitkisel büyümenin artması, daha kısa zamanda kültür süresi).

Orkide, fideler ve fidanlar 100 - 160 μmol m2/s 16 saat (Bitkisel büyümenin artması, çiçek gelişiminin artması ve kaliteli çiçek yapma).

Menekşe, fideler ve fidanlar 80 - 140 μmol m2/s 16 - 18 saat (Bitkisel büyümenin artması, çiçek gelişiminin artması ve kısa sürede kültürlenme).

Her bitkinin ışık ihtiyacı farklı, bu değerler deneme yanılma yöntemiyle bulunuyor. Mesela aynı tür aydınlatma ve aynı tür bitki kullanılarak 10 farklı deneme yaptığınızı düşünün. Her türlü koşul aynı, bir tek lambanın uzaklığını değiştiriyorsunuz her seferinde. Bu deney sonunda hangi mesafelerde bitki daha iyi gelişim gösterdiyse bitkinin ihtiyacı olan maksimum ve minimum ışık miktarını bulmuş oluyorsunuz.

bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön