View Single Post
Eski 12-12-2012, 15:37   #16
wishmaster
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2007
Bir cuval 50 kg dersek, haftada 1kg ortalamaya ulasabiliriz. . 500 solucanla basladiysaniz 5 yil once, 1. Yilin sonunda 3 kat nufus artisi olsa 1500, 2. Yil 4500, 3. Yil 13500, 4. Yil 41000 bireye ulasiriz. Yer degistirme kasadan kacma dogal olumler gibi etkenleri, dsha yavas ureyebilecekleri ihtimaliyle 40000 de ortalarsak. 10000 bireyin halihazirda kucuk yavrular oldugunu ongorursek.Bu durumda her bireyin haftada agirliginin 30 da biri kadar uretim yapmasi gerek demek. Bu da hesabimin yanlisligini ortaya cikariyor.

Ama tersten gidebiliriz. Verilere gore siradan bir solucan kendi agirliginin 1/3 u kadar gubre uretiyor gunde. Haftada ortalama kendi ahirliginin iki kati olur. Solucanlarinizin 1 gr geldigi varsayarsak, aslinda yerli solucanlar 2-3gr geliyor, yavrularin az gelismislerin ortalamasini almak bazinda, 1 gr diyelim. Isitmasiz ortamda solucanlariniz 3 ay uretim yapmiyor 3 ay da yari randimanla calisiyorsa yilda 35 hafta tam randimanla calisiyorlardir. Bu durumda bir yili 35 hafta olarak hesaplarsak haftada 1400 gram uretim yapmalari demek. Bu durumda 1400/2 700 solucaniniz olmasi lazim. Iki hesap da yanlis gibi gorunuyor bu hesaba gore de solucanlarinizin hic urememis olmasi lazim.

Ya bir ara cogunu kaybettiniz, ya duzenli olarak bir solucan katliami yasiyorsunuz farkinda olmadan, ya da kasalari buyutmuyorsunuz populasyon kendini dengede tutmak icin mimal cogaltim yapiyor. Sanirim son secenek en mantiklisi. Tabi bunu hesaplarken yumurtalarin ayrildigini dusunerek hesapladim. Eger ayirmiyorsaniz bile uretimin daha fazla olmasi lazimdi.

wishmaster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön